Започнахме преговори с гръцките ни колеги за изграждане на нова

...
Започнахме преговори с гръцките ни колеги за изграждане на нова
Коментари Харесай

Василев: Преговаряме с Гърция за нова ядрена мощност у нас

" Започнахме договаряния с гръцките ни сътрудници за създаване на нова нуклеарна мощ у нас, която да бъде употребена от Гърция по дълготраен, 20-годишен контракт . Ще действаме извънредно бързо, при изискване че има покупател за тази електрическа енергия. Вече участваме в терминала за полутечен газ в Александруполис. Водим диалози с южните ни съседи и имаме тяхната поддръжка за това да участваме и в самото пристанище, тъй че да получим търговски изход към Егейско море ".

Това съобщи през днешния ден вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев за " На фокус " по " Нова ".
 България и Гърция ще работят за гарантиране на непрекъснатостта на газовите доставки
България и Гърция ще работят за гарантиране на непрекъснатостта на газовите доставки

Асен Василев изрази убеденост, че интерконекторът сред двете страни ще бъде приключен допустимо най-бързо

По отношение на обстановката Украйна, той съобщи, че управляващите в България са почнали да се сготвям за това, защото са били наясно какво следва. Според Василев, Русия ще реагира против Европейския съюз (ЕС) като цяло, а не съответно против нашата страна. " Отговорът, който би могъл най-вече да навреди на Европейския съюз в кратковременен проект, е прекъсването на газовите доставки ", разясни вицепремиерът.

Той добави, че Гърция към този момент ни е продала спомагателния газ, който тя не употребява. Василев увери, че управляващите у нас имат проекти и подготовка за отбягване на енергийна рецесия.

България ще помогне на Украйна като братска страна. " Има лист с претенции от украинска страна, които сега се проучват. Вече сме дали отговор, че за част от тях можем да помогнем. Подробности за упоменатата от премиера Петков военно-логистична поддръжка не мога да дам, тъй като сега текат военни дейности " , съобщи Василев.
 Изпращаме филантропична и военно-логистична помощ на Украйна Обновена
Изпращаме филантропична и военно-логистична помощ на Украйна

Iтраната ни се причислява към групата на 25-те страни донори от Европейски Съюз и НАТО

" Това, което се случва сега в Украйна, не е филм . Това не е нещо, което не ни визира. Това е нахлуване на една страна, която афишира война на друга страна без безусловно никаква провокация. И Европейски Съюз, и НАТО, и България вършим всичко допустимо да помогнем ", безапелационен бе вицепремиерът.

Той изрази удовлетворение от взетите от Брюксел решения през миналите дни . " Европа ясно сподели, че няма да разреши на агресор да нападна незащитена страна. Представете си, че бъде призната доктрината, която Путин желае да наложи - че би трябвало да има сфера на въздействие, която да е другарска към Русия, хигиеничен кордон или както и да го назовем. Ами, в случай че на следващия ден Ердоган каже, че желае да има хигиеничен кордон и Кърджали и цяла Южна България влязат в него - какво ще вършим? ", разяснява още Василев.

Той удостовери, че в Министерството на финансите е получена информация по медийни изявления, съгласно която китайските банки, притежавани от страната, също са подкрепили глобите против Русия, свързани с изключването ѝ от системата SWIFT. Тези данни обаче все не са доказани от публични източници.
 Официално: Изключват определени съветски банки от SWIFT
Официално: Изключват определени съветски банки от SWIFT

Лидерите на Европа, Съединени американски щати и Канада се споразумяха…

Според Василев, най-тежката глоба против Русия досега в съгласуваната сред Европейски Съюз и редица страни за заледяване на активите на Руската централна банка.

" Путин си мислеше, че има 800 милиарда $, с които да финансира стопанската система на страната си при положение на наказания. След като тези пари обаче бъдат сложени под запор, това ще значи, че Руската централна банка не може да поддържа рублата и няма средства, с които да прави разплащания по вноса в Русия ", изясни финансовият ни министър.

В момента Путин разполага със 132 милиарда в злато (2200 тона). А единственият огромен покупател на злато е Китай. Предвид тежката обстановка обаче, Пекин надали би купил скъпия метал на пазарни цени, счита Василев.
 Дипломатически танц на Китай поради офанзивата на Русия
Дипломатически танц на Китай поради офанзивата на Русия

Ву Цян, политически анализатор в Пекин: Много неподходяща обстановка, в която неопитен Китай бе отмъкнат от Русия

Припомняме, че българското държавно управление взе решение да изпрати филантропична и военно-логистична помощ за Украйна. Това оповестиха от Министерски съвет в извънредно сбито известие през днешния ден следобяд. Развитията от последните дни, в които мирна Украйна беше безпричинно нападната от Путин, провокираха паника и съчувствие към украинския народ.

С решението страната ни се причислява към групата на 25-те страни донори от Европейски Съюз и НАТО.

Премиерът Кирил Петков изброи филантропичната помощ - облекла, обувки, палатки, чаршафи, одеала. Конкретика по въпроса за военно-логистичната помощ не беше дадена.

Той обоснова решението с острото наказание от страна ни на дейностите на Русия - " Не можем да стоим по този начин със затворени очи и да гледаме. " и " Братоубийствена война! Толкова е тъпо, че един водач се крие в сигурност на дългата маса, а млади бойци сега умират, пратени там с негово решение ". Петков добави: Нито един човек не би трябвало да се усеща самичък в тази братоубийствена война.
 Стефан Янев: Нито Путин, нито НАТО затварят вратата на дипломацията
Стефан Янев: Нито Путин, нито НАТО затварят вратата на дипломацията

Не желае да се приказва с войнствена изразителност

Прави усещане, че Петков два пъти споделя думата " война " - в контраст на отхвърли на военния министър Стефан Янев да назове по този начин съветската експанзия в Украйна, поради което върви подписка с искане на оставката му.
Източник: news.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР