Започнаха официалните събития от националната програма за отбелязване на 80-годишнината

...
Започнаха официалните събития от националната програма за отбелязване на 80-годишнината
Коментари Харесай

Започнаха събитията по повод 80-годишнината от спасяването на българските евреи

Започнаха формалните събития от националната стратегия за отбелязване на 80-годишнината от недепортирането на български евреи към нацистките концентрационни лагери, известно в историята като избавяне на българските евреи през Втората международна война. За това осведоми Външно министерство в известие със заглавие " България и нейният 80-годишен урок по приемливост ".

Националната стратегия е проведена от предприемчив комитет със съпредседатели министрите на външните работи и на културата, организира се под патронажа на президента Румен Радев и съгласно формалното й име се реализира във връзка " 80 години от спасяването на българските евреи и в памет на жертвите на Холокоста ".

Първите събития

На 9 март, служебният министър председател Гълъб Донев и зам.-министърът на външните работи Костадин Коджабашев бяха в Кюстендил, с цел да бъдат почетени с поредност мероприятия по самодейност на общината

80 години от Кюстендилската акция, която взема решение ориста на хиляди евреи.

На 9 март 1943 година авторитетни общественици от Кюстендил, измежду тях Владимир Куртев, дружно с депутатите Асен Сюичмезов и Иван Момчилов отпътуват за София, обезпокоени от насилственото събиране / " повдигане " / на евреи от града и слуховете, че ще бъдат депортирани за Полша. Намират съгражданина си народен представител Димитър Пешев, който е и зам.-председател на Народното събрание с " високи контакти " в изпълнителната власт и дружно с него съумяват да се срещнат с вътрешния министър Петър Габровски, който дава отговор на процедура за " повдигането ".

Габровски, който минава за министър с пронацистки уклон, се обажда по телефона " до най-високо място " - историците още не са открили до кого, допуска се до царя непосредствено или посредством премиера Филов. Паралелно с това Пешев провежда подписката на 42-ма депутати от болшинството и опозицията срещу депортирането на евреите. Късно вечерта същия ден - 9 март, прибраните евреи по учебни салони и фабричен халета, са пуснати да се приберат. Някои в провинцията са освободени на идващия ден - 10 март, заради късното идване на решението от вътрешното министерство.

" Днес свеждаме глава, с цел да почетем паметта на почтени български жители и да си напомним урока, на който те ни научиха и който би трябвало да предадем на идващите генерации - за човеколюбието и достолепието. В същото време ние скърбим и за хилядите жертви на Холокоста, които в годините на нацисткото ръководство, изгубиха своя живот - милионите евреи, които останаха в концентрационните лагери ", сподели Гълъб Донев в Кюстендил, представен от държавната пресслужба.
Вечерта на 9 март в Музея на София беше открита изложбата " Еврейската улица - реорганизация ", основана със съдействието на Държавния културен институт при министъра на външните работи.
Външният министър Николай Милков взе участие на 9 март в Международната конференция " Ролята на юристите за спасяването на българските евреи " , проведена от СУ " Св. Климент Охридски ". Министерство на външните работи е измежду съорганизаторите на форума наред с посолството на Израел, Асоциацията на прокурорите в България, Камарата на следователите и Федерацията на ционистите в България.

Събития на 10 март

На 10 март (от 12.15 часа) президентът Радев ще взе участие в церемонията по поднасяне на венци пред паметните плочи с имената на спасителите.

На неся, съгласно известието на пресслужбата му, ще участват представители на изпълнителната власт, на университетските среди, на еврейската общественост, дипломати.

За първи път формалното отбелязване на годишнина от спасяването на бългрските евреи се организира пред мемориалните плочи. Досега единствено президентът Петър Стоянов /1997 - 2002/ е отбелязвал годишнина на това място. На мраморите са изписани имената на митрополитите от Светия синод, общественици и интелектуалци, които са призовавали и защитавали евреите. На едната от трите плочи са имената и на цар Борис Трети и кралица Йоанна. Неотдавна президента Радев, премиера Гълъб Донев и кмета Фандъкова да почетат юбилейната годишнина точно пред мемориалните плочи.

Също в петък, преди церемонията пред паметните плочи, от 11.30 часа в Националната библиотека " Св. Св. Кирил и Методий " Румен Радев ще открие документалната галерия " 80 години от спасяването на българските евреи " . Почетен посетител на събитието ще бъде известният историк и държавник от Израел проф. Михаел Бар-Зоар. Той е роден в България. В изложбата са включени експонати от фонда на Националната библиотека, както и премиите, с които посмъртно е почетен цар Борис III от интернационалните еврейски организации, измежду които Световният еврейски конгрес и Лигата срещу поругаването.

В националната стратегия са включени и към 50 мероприятия в чужбина. В помощ на финансирането на събитията, планувани зад граница, от бюджета на Министерство на външните работи са заложени повече от 200 000 лева Идеята е дипломатическите и консулските представителства на България да срещнат задграничната публика със събитията, довели до спасяването на над 48 000 живота на наши сънародници от еврейски генезис в най-мрачните времена на Европа, оповестяват от външно министерство. Ще бъдат показани документални изложения и филми, ще се състоят конференции и лекции.

Успоредно с това министърът на външните работи Николай Милков и негови заместници и представители на министерството ще вземат участие в събития в разнообразни градове на България, отдадени на юбилея.

Парламентът провежда Ден на отворени порти на 11 март

във връзка 80-ата годишнина от спасяването на българските евреи, за което принос имат и народни представители от 25-ото национално заседание. Събитието е със съдействието на Центъра за еврейско-българско съдействие " Алеф " и Държавна организация " Архиви ".
От 10.00 до 16.00 часа жители ще могат да влязат в Народното събрание и д а прегледат две документални изложения на Държавна организация " Архиви ", свързани със ориста на българските евреи - " Осъдени и избавени. Еврейските общини в България и спасяването на българските евреи " и " Труден избор с огромно значение: спасяването на българските евреи 1943 година ", написа в формалната информация.
В 10.30 часа в пленарната зала на Народното събрание ръководителят на Държавна организация " Архиви " доцент доктор Михаил Груев ще опише за събитията, създали допустимо спасяването на българските евреи.

Специални посетители на Народното събрание ще бъдат лауреатите на Международния книжовен училищен конкурс под наслов: " Който избавя един човешки живот, избавя цяла галактика ". Те ще показват фрагменти от есетата си, с които са взели участие в състезанието, иницииран от Центъра за еврейско-българско съдействие " Алеф " . Ще бъде маркиран приносът на подпредседателя на 25-ото национално заседание Димитър Пешев и още 42-ма народни представители, подписали писмо срещу изселването на евреите отвън границите на България.

Посетителите ще могат да видят и документалния филм " Животопис на Димитър Пешев " от поредицата на " Българска национална телевизия Представя ". Режисьор на кино лентата е Галина Димитрова, сценарист - Иво Иванов, а оператор - Георгиев Челебиев.

Организацията на евреите " Шалом " ще сервира венци пред паметника на спасението до Народното събрание

Програма за отбелязване на 80-годишнината оповести и Организацията на евреите в България " Шалом ".

В 10.45 ч. на 10 март ще се организира Поход на толерантността и мъдростта (от църквата " Света София " до паметника на Спасението, намиращ се до Народното събрание), събитие взаимно със Столичната община, в което ще взе участие и външния министър Николай Милков. Пред този монумент в 11 ч. ще се състои церемонията във връзка спасяването на българските евреи и удостояване паметта на жертвите на Холокоста.

Наред с това от организация " Шалом " уважиха в Пловдив паметта на екзарх Стефан и патриарх Кирил - най-категоричните бранители на българските евреи пред управляващите на Царство България, а в петък ще поднесат венци пред паметника на Димитър Пешев в София.

Също на 10 март от 16 ч.ще бъде показана юбилейна марка " Незабравените лица на спасението " в Музея на София. Събитието се провежда взаимно с " Български пощи ".

През целия ден на 10 март по случай годишнината в храмовете на Българската православна черква, Католическата черква, Арменската черква, Обединени евангелски църкви и Мюсюлманското изповедание, както и във всички синагоги ще бъдат отслужени молебствия за мир и благополучие на България, оповестяват още от " Шалом ".
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР