Заплатите на експертите в Българската банка за развитие са намалени

...
Заплатите на експертите в Българската банка за развитие са намалени
Коментари Харесай

Министърът на иновациите намали заплатите на експертите в ББР с 8000 лв. - Икономика

Заплатите на специалистите в Българската банка за развиване са понижени с 8000 лева - от 10 000 лева на 2000 лева, тъй като ББР не работи добре и не се ръководи дейно.

Това разгласи министърът на нововъведенията и растежа Александър Пулев пред Българска национална телевизия, като добави, че в надзора на банката работят интелигентни хора, с биографии, само че с този ход министерството като принципал насочва ясно обръщение, че желае по-добри резултати и по-добър надзор.

" За цялата календарна 2022 година заложената цел на банката са заеми в размер на 342 млн. лева за компаниите, а към края на август ББР е подкрепила бизнеса с едвам 60 млн. лева Към момента осъществяването е доста едва и моята оценка е Слаб 2. Пишем двойка на Надзорния съвет и понижаваме заплатите им ", изясни Пулев.

От думите му стана ясно, че от понеделник в ББР тече одит от Сметната палата и това се случва за първи път от 15 година, т.е. откогато е основана банката. Препоръките от този одит ще би трябвало да се извършват от наследника му.

" Ще предложим нови хора в Надзорния съвет на ББР, които имат нужната подготвеност и визия, с цел да работи банката по-добре. Основната цел ще бъде да се подкрепят по-целенасочено микро-, дребните и междинни предприятия, които са гръбнакът на стопанската система ", означи министърът.

Той разгласи, че изрично няма да се трансформира лимитът от 5 млн. лева за разпределяне на заем. В момента междинната сума за разпределяне на заем е 350 000 лева, само че би трябвало да се разшири продуктовият портфейл на банката.

По думите му Министерството на нововъведенията и растежа създава две ограничения, с които да се усъвършенства работата в институцията. Първата е да се насърчи съфинансирането, като ББР взе участие като съкредитор по огромни експозиции, само че единствено и само при изискване, че те се ръководят от друга огромна интернационална институция, която да бъде водеща и с безспорна известност. Втората мярка е да се насочат част от заемите през обществените пазари, в това число Фондовата борса.

" На тези пазари цялата информация и документи по заемите, облигациите, договорите ще бъдат обществени. Ние сме за чисти и транспарантни процеси. Не желаеме тези контракти да бъдат заключени някъде в някое чекмедже или списък, а да са забележими и обществено налични ", добави Александър Пулев.

Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР