Експерти от Г-7 ще пристигнат в Индия на мисия за установяване на факти тази седмица преди очакваното обявяване на ново ембарго върху вноса на руски диаманти. Забраната на ЕС също се обсъжда от месеци – но налагането на нови регулации на световния пазар на диаманти не е лесно постижение.
Експерти от Г-7 и Белгия ще обсъдят потенциални санкции за диаманти, добивани от Русия, тази седмица при посещение в индийските градове Мумбай и Сурат.
Пътуването е последната стъпка напред в месеците на преговори между западните сили за как да се наложат санкции, които биха могли да трансформират една разтегната – и често противоречива – глобална индустрия.
Около една трета от световното предлагане на диаманти се добиват в сибирския регион Якутия от руската държавна компания Алроса. Диамантената индустрия като цяло допринася с около 4,5 милиарда долара за руската икономика годишно, което я прави един от най-големите сектори в Русия, който е избегнал широките санкции, наложени от западните сили от началото на пълномащабното нахлуване в Украйна през 2022 г.
Но това не е поради липса на опити. Отделни страни като САЩ и Обединеното кралство въведоха свои собствени санкции за луксозните камъни, въпреки че дискусиите относно санкциите за диаманти в ЕС бяха в застой поради отблъскването от страна на членката Белгия.
Пристанищният град на Белгия Антверпен е дом на вековния Diamond District – най-големият център за търговия с диаманти в света.
Приблизително 84% от необработените диаманти в света и 50% от всички полирани диаманти се търгуват през белгийския град, което се равнява на диаманти на стойност около 220 милиона долара всеки ден.
Белгия твърди, че санкциите на ЕС биха наказали прекомерно нейната икономика, като същевременно оставят други икономики на ЕС относително непокътнати и Русия свободна да продава своите диаманти извън блока.
Проследяване на камъните
Ако типичният диамант, добит в Русия, след това се търгува в Белгия, следващата спирка по пътя му до витрината на бижутерския магазин почти сигурно е в Сурат на западния бряг на Индия, където 80% от диамантите в света са шлифовани и полирани.
Тук търговията с диаманти дава работа на около 1,5 милиона души и е на стойност около 30 милиарда долара както при внос, така и при износ.
Веднъж излъскани, по-голямата част от скъпоценните камъни вероятно ще се озоват или в Ню Йорк – вратата към най-големия световен пазар за полирани диаманти, Съединените щати – или в Хонконг, за да бъдат насочени към китайския пазар.
Въпреки това, диамантите могат да скачат между множество други дестинации. Ботсвана и Канада също са големи производители, докато Израел, Дубай и Индия са значителни търговски центрове. В китайските градове Гуанджоу и Шенжен също има разрастваща се индустрия за рязане и полиране.
Накратко, от мината до продажбата на дребно, всеки диамант „ще смени собственика си обикновено няколко пъти“, казва Едан Голан, анализатор в диамантената индустрия, базиран в Тел Авив.
Тук се крие основният проблем с налагането на санкции: проследимостта.
Повечето диаманти първоначално се изнасят като необработени скъпоценни камъни, които все още не са шлифовани или полирани. В началото те могат да бъдат доста лесно проследени.
„Международната търговия със суровини е донякъде регулирана“, казва Голан. „Всеки път, когато искате да изнесете необработен диамант от една страна и да го внесете в друга, има включена документация, която показва къде е добит диамантът, произхода, изпращача, компанията, която продава диаманта, и получателя.“
Усложнения възникват, когато диамантите се търгуват многократно между различни места.
Ако търговците в Антверпен или Тел Авив подготвят колети с диаманти, които да изпратят на производител, те могат да смесват подобни камъни от (например) Русия, Ботсвана или Канада. След това целият пакет се етикетира като „смесен“ произход от този момент нататък.
Когато пристигне колет от смесени диаманти, специалисти учени или опитни търговци може да са в състояние да идентифицират географския произход на отделните скъпоценни камъни – но това не е направено в индустриален мащаб. По този начин голям брой руски камъни могат лесно да прелетят под радара.
„Това е един от основните начини за избягване на санкциите“, казва Голан. „Търговците могат да добавят един камък, който идва от всяка друга точка на света, да затворят колета, да го изпратят като „смесен“ произход и това е напълно законно.“
Проследяването на произхода на диаманта е още по-сложно за износа на полирани скъпоценни камъни.
Дори когато автомобил, съставен от части, произведени по целия свят, ще бъде етикетиран като японски, ако е сглобен във фабрика в Япония, подобен принцип държи за диаманти. Камък, който идва от всяка точка на света, може да бъде класифициран като „индийски“, ако е полиран и изрязан в Индия.
Това е проблем, който настоящите санкции на САЩ върху вноса на необработени руски диаманти не решават. „В момента САЩ имат това, което бих нарекъл „по-меки“ санкции върху вноса на руски диаманти“, казва Пол Зимниски, анализатор на диамантената индустрия, базиран в Ню Йорк.
„Диамантите с руски произход все още могат да бъдат внасяни, стига да са били трансформирани или изрязани и полирани извън Русия.“
Нови технологии
Новите санкции от Г-7 имат за цел да стигнат по-далеч от съществуващите Американски санкции за „блокиране на всички диаманти с руски произход от западните потребителски пазари“, казва Зимниски.
За да направи това, G7 заяви, че ще въведе нова система за проследяване, която може да накара Антверпен да функционира като централен център за сортиране, където руските камъните се елиминират, а на други се разрешава да навлязат на пазарите на G7.
Техническите аспекти на системата за сортиране все още не са разкрити, въпреки че експертите имат своите теории.
„Мисля, че прилагането на санкции ще бъде някаква комбинация от базирани на документи одит чрез митниците, но също така ще включи новата технология за проследяване на пазара, която използва изображения с висока разделителна способност за „пръстов отпечатък“ на камък и след това го регистрира в система, подобна на блокчейн“, казва Зимниски.
Голан казва, че SWIFT банкирането система може да се използва за проследяване на плащания, заедно с неинвазивна лазерна технология, която маркира всеки отделен камък с уникална идентификация.
Голан обаче предвижда проблеми с двете системи. Първо, участниците в индустрията в цялата глобална търговия, производство и търговия на дребно ще трябва да прилагат едни и същи технологии едновременно.
Второ, казва той, „дори най-добрите технологии не работят за всеки диамант. И под определен размер, от икономическа гледна точка, проследяването дори няма никакъв смисъл. Има някои диаманти, които се търгуват за $4 или $5 [или] $6 за карат – никой не иска да ги проследи.“
По-малките диаманти са дори по-склонни да летят под радара, добавя Голан, като лазерно маркиран диамант, който е след това разделени на по-малки камъни няма да запазят уникалния идентификационен знак на всяко парче, което прави невъзможно използването на системата за потвърждаване на произхода на диамантите.
Нови пазари?
Белгия, първоначално съпротивляваща се на пакетите от санкции , беше предизвикан от обещанието за разширяване на мерките, така че да обхванат всички страни от Г-7, а не само ЕС, и от обещанието за централна роля на диамантената индустрия в Антверпен.
По време на посещение през септември в Ню Йорк, където той се срещна лидери в диамантената индустрия, белгийският премиер Александър Де Кроо каза, че нови мерки за проследяване трябва да бъдат въведени навреме, за да бъдат наложени санкции върху руските диаманти до януари 2024 г.
Има и обещаващи признаци на сътрудничество от Индия, чието ръководство се стреми да поддържа дипломатически връзки както с Русия, така и със Запада след пълномащабното нахлуване в Украйна.
Руският производител на диаманти Alrosa спря доставките на необработени диаманти за септември и октомври по искане на Ню Делхи, каза в сряда Индийският съвет за насърчаване на износа на скъпоценни камъни и бижута.
Ходът се дължи на опит да се противодейства на свръхпредлагането на световния пазар и да се стабилизират цените на диамантите на фона на слабо търсене. Но, казва Голан, паузата в навлизането на руски диаманти в Индия е в съответствие с потенциалните санкции от Запада.
Ако бъдат наложени санкции, както се очаква, Зимниски вярва, че международната търговия с диаманти просто ще се адаптира. „Може да видим определени категории неруски диаманти да се търгуват с премия от време на време. Не очаквам съществено въздействие върху цените поне в близко бъдеще, тъй като търговията имаше достатъчно време да се подготви за това.“
Голан прогнозира неизбежен тласък на пазарите на G7 за диаманти от страни като Ботсвана и Канада.
Извън пазара на Г-7 продажбите на руски диаманти може да се разширят в страни, които все още поддържат дипломатически връзки с Русия.
Вътрешният пазар на дребно на диаманти в Индия нарасна стабилно през 2022 г. и има положителни признаци за възстановяване на търсенето в Китай, според годишен доклад от международната компания за диаманти De Beers.
„Моето предположение е, че ще намерим много повече търговци, които се опитват да продават в Китай“, казва Голан. „Китай все още е депресиран пазар, но само миналия месец видяхме леко увеличение на [диамантените] продажби на бижута след Covid.“