Занижен финансов поток и липса на пациенти: Протест на служители от общинския родилен дом в Пловдив
Занижен финансов поток и липса на пациенти: Протест на чиновници от общинския родилен дом в Пловдив
На митинг в Пловдив лекарите и целият екип в единствения останал общински родилен дом излязоха на митинг. Причината – желанието на локалната власт да закрие здравното заведение и да го трансформира в общински приют.
В родилния дом на „ Весела “ работят над 20 души.
Голяма част от личния състав тази заран е пред здравното заведение, смутен от протичащото се.
Стоянка Минчева е старша акушерка. Тя показа в ефира на Нова, че
основният доктор приказва, че активността ще бъде прекратена и пребазирана като гинекологично поделение в другата база. „ Да, тормозим се, че ще останем без работа, тъй като в гинекологично поделение няма толкоз работа. Основната ни активност е акушерството, което значи, че след месец-два, когато генерираме доста малко доходи,
още веднъж ще останем без работа “, показа тя.
Д-р Мария Калинова сподели, че работят за доста малко пари. „ Ние сме едно заведение, което обслужва предимно етнически малцинства. Тези хора идват пешком около реката и стигат дотук. Това са извънредно небогати хора, най-вече такива, които не знаят български език “, добави тя. И добави, че годишно имат над 300 раждания. Налага се да връщат родилки,
защото има заповед да не бъдат одобрявани.
Д-р Мария Василева удостовери, че пациенти са връщани – „ ние ги одобряваме, те ги изтриват от програмата “. „ Ръководството на болничното заведение организира безусловно целеустремено заличаване на общинското опазване на здравето.Това е единственият общински родилен дом. Хората тук не са поради заплатите, тъй като са ниски.
Те го усещат като личен дом и идея “, изясни още лекарят.
Друг протестиращ съобщи, че е получила предложение да отиде в другата база, какво са получили и доста от нейните сътрудници. Но всички упорстват актуалният родилен дом да продължи работата си.
От общината, която е принципал на здравното заведение, излязоха с позиция:
„ Заради занижения финансов поток и неналичието на пациенти, които постъпват там за раждания и други медицински интервенции, активността е извънредно лимитирана. На месец родилките са не повече от 15. Предвижда се пребазиране на гинекологичното поделение в постройката на МБАЛ „ Св. Мина “, която се намира на улица „ Иван Вазов “. Пребазирането ще стане на петия етаж в постройката, а постройката на улица „ Весела “ ще бъде затворена.
Предприели сме стъпки за построяването на общински приют там.
Нито един от работещите няма да остане без работа. На всеки е препоръчано място в постройката на „ Св. Мина “ на улица „ Иван Вазов “. Част от личния състав има предложение да остане в детското поделение, а друга част са помолени да излязат в заплатен годишен отпуск, защото имат насъбрани отпуски от минали години. Всичко ще стане безусловно гладко. Няма да има затваряне “.
На митинг в Пловдив лекарите и целият екип в единствения останал общински родилен дом излязоха на митинг. Причината – желанието на локалната власт да закрие здравното заведение и да го трансформира в общински приют.
В родилния дом на „ Весела “ работят над 20 души.
Голяма част от личния състав тази заран е пред здравното заведение, смутен от протичащото се.
Стоянка Минчева е старша акушерка. Тя показа в ефира на Нова, че
основният доктор приказва, че активността ще бъде прекратена и пребазирана като гинекологично поделение в другата база. „ Да, тормозим се, че ще останем без работа, тъй като в гинекологично поделение няма толкоз работа. Основната ни активност е акушерството, което значи, че след месец-два, когато генерираме доста малко доходи,
още веднъж ще останем без работа “, показа тя.
Д-р Мария Калинова сподели, че работят за доста малко пари. „ Ние сме едно заведение, което обслужва предимно етнически малцинства. Тези хора идват пешком около реката и стигат дотук. Това са извънредно небогати хора, най-вече такива, които не знаят български език “, добави тя. И добави, че годишно имат над 300 раждания. Налага се да връщат родилки,
защото има заповед да не бъдат одобрявани.
Д-р Мария Василева удостовери, че пациенти са връщани – „ ние ги одобряваме, те ги изтриват от програмата “. „ Ръководството на болничното заведение организира безусловно целеустремено заличаване на общинското опазване на здравето.Това е единственият общински родилен дом. Хората тук не са поради заплатите, тъй като са ниски.
Те го усещат като личен дом и идея “, изясни още лекарят.
Друг протестиращ съобщи, че е получила предложение да отиде в другата база, какво са получили и доста от нейните сътрудници. Но всички упорстват актуалният родилен дом да продължи работата си.
От общината, която е принципал на здравното заведение, излязоха с позиция:
„ Заради занижения финансов поток и неналичието на пациенти, които постъпват там за раждания и други медицински интервенции, активността е извънредно лимитирана. На месец родилките са не повече от 15. Предвижда се пребазиране на гинекологичното поделение в постройката на МБАЛ „ Св. Мина “, която се намира на улица „ Иван Вазов “. Пребазирането ще стане на петия етаж в постройката, а постройката на улица „ Весела “ ще бъде затворена.
Предприели сме стъпки за построяването на общински приют там.
Нито един от работещите няма да остане без работа. На всеки е препоръчано място в постройката на „ Св. Мина “ на улица „ Иван Вазов “. Част от личния състав има предложение да остане в детското поделение, а друга част са помолени да излязат в заплатен годишен отпуск, защото имат насъбрани отпуски от минали години. Всичко ще стане безусловно гладко. Няма да има затваряне “.
Източник: flashnews.bg
КОМЕНТАРИ




