За Йемен завръщането на Тръмп е повратна точка в борбата срещу хусите
Заместник-председателят на приетото от Организация на обединените нации държавно управление на Йемен приветства завръщането на Доналд Тръмп Доналд Тръмп - американски предприемач и политик Доналд Тръмп е роден на 14 юни 1946 година в нюйоркския като президент на Съединени американски щати, оповестява " Ройтерс ".
По негови думи това е решаваща повратна точка за ограничение на подкрепяните от Иран хуси, които заплашват районната непоклатимост и морската сигурност.
Айдарус ал Зубайди съобщи, че мощното водачество на Тръмп и желанието му да употребява военна мощ са в внезапен контрастност с администрацията на Джо Байдън, която съгласно него е разрешила на хусите да консолидират властта, да укрепят военния си потенциал и да разширят обсега си оттатък Йемен.
" Тръмп знае какво желае. Той е мощен човек, който взема решения ", акцентира Зубайди в коридорите на годишната среща на Световния стопански конгрес в Давос.
" Ние сме почитатели, фенове и поддръжници на политиката на Тръмп, тъй като той е персона, която има задоволително власт за взимане на решения, с цел да ръководи Америка и света ", уточни той и добави, че чака договарянията с бъдещата администрация да стартират скоро.
Хусите управляват северозападната част на Йемен, където живее по-голямата част от 23-милионното население, а останалата част на страната се държи от Южния временен съвет, който желае самостоятелен Южен Йемен и е подсилен от Обединените арабски емирства.
Зубайди оглавява въоръжената група, която държи три места в президентския лидерски съвет от осем души - основаното в Аден съдружно държавно управление, което се опълчва на хусите.
Той съобщи, че обединяването на Йемен още се изплъзва и прикани за две страни, какъвто беше казусът преди 1990 година, когато Южен Йемен беше обособен от Северен Йемен.
" Когато станем две страни, спорът ще бъде решен ", акцентира той и добави, че е нужна координирана интернационална, районна и локална тактика, ръководена от Съединени американски щати, с цел да се ударят и отслабят хусите и да се спрат офанзивите им против западни търговски кораби, плаващи през Червено море.
Миналата година хусите нападнаха над 100 кораба с дронове и ракети в символ на взаимност с палестинците във войната сред Израел и " Хамас " в Газа.
Преди встъпването в служба на Тръмп през вчерашния ден водачът на йеменските хуси Абдул Малик ал-Хути разгласи, че бунтовниците ще лимитират офанзивите в Червено море единствено до свързвани с Израел кораби след началото на примирието в Газа, само че ударите могат да бъдат възобновени, в случай че обстановката се промени.
" Надяваме се, че Америка ще бъде стимулирана да възпира хусите, тъй като те ще продължат да заплашват морското мореплаване. Те са най-голямата опасност. Хусите са част от интернационален консорциум, управителен от Иран, Русия и Китай ", посочи Зубайди.
Войната в Йемен - една от най-бедните страни в Близкия изток, стартира през 2014 година, когато хусите нахлуха в столицата Сана и превзеха държавните институции.
Мирният развой на Организация на обединените нации за преустановяване на войната, който провокира тежка филантропична рецесия, спря след началото на войната сред Израел и " Хамас " в Газа.
Конфликтът в Йемен накара хусите да закрепят позиции в северната част на страната, където сътвориха минидържава, която ръководят с поддръжката на Техеран.
" Тази война ни коства доста. Тя докара до срив на цялата стопанска система и внезапна обезценка на валутата, в този момент един чиновник печели 50-60 $ на месец. За възобновяване на Йемен ще са нужни стотици милиарди долари ", уточни Зубайди.