Законопроект на Продължаваме промяната - Демократична България, поставящ си за

...
Законопроект на Продължаваме промяната - Демократична България, поставящ си за
Коментари Харесай

Божанов: Законопроектът за борба с дезинформацията засяга само рекламните мрежи, не медиите


Законопроект на " Продължаваме промяната " - " Демократична България ", поставящ си за цел да се бори с троловете и дезинформацията, провокира остри реакции преди дни поради текстове, видимо позволяващи на държавни органи да постановат наказания на всевъзможни уеб сайтове. За да разясним задачите и резултата от проекта за промени в Закона за електронните известия (още 6 други закона), потърсихме един от вносителите, депутатът и бивш министър на електронното ръководство Божидар Божанов.

Г-н Божанов, в кой закон се дефинира що е то дезинформация?

В закона не се дава определение и няма потребност от такова, защото той не дава пълномощия на никой орган да прави преценка на наличието.

Дезинформация не значи " подправена вест ", а механизми на разпространяване на избрани разкази - точно тези механизми са обект на законопроекта. От една страна, задължаване на обществените мрежи да разпознават групи от неавтентични профили (тролски ферми), който работят координирано, включително против възнаграждение.

От друга - противозаконните реклами, които дават финансов запас на анонимни уеб сайтове, които най-често популяризират дезинформация.

Проектът дава пълномощия на министъра на електронното ръководство да изготвя стратегия за битка с дезинформацията, не значи ли това, че той ще решава какво тъкмо е дезинформация?

Не, никой орган няма да взема решение дали едно наличие е истина или не. Няма подобен текст в законопроекта, не е и редно да има.

Според вашия законопроект, решението за блокиране на избрани интернет страници се взима от председателят на Софийски градски съд или упълномощено от него лице. Ако шефът на Софийски градски съд е човек на Нотариуса, да вземем за пример, какво се случва с един " неуместен " някому медиен уебсайт, да вземем за пример? 

Блокирането на интернет адреси с позволение на съда е настоящ ред по Закона за хазарта - за онлайн казина, опериращи без лиценз, които могат да бъдат блокиране по искане на Национална агенция за приходите.

В нашия законопроект прибавяме единствено още един случай, в който този ред може да се употребява - при положение на рекламни мрежи (услуги, посредством които се популяризират рекламите в интернет), които систематично отхвърлят да смъкват противозаконни реклами след подадени сигнали. Пример за противозаконна реклама от тези дни е подправената реклама с " чудодейно лекарство " на доцент Ангел Кунчев. 

Никой не може да блокира нищо, в случай че не му е позволено със закон категорично. А тук позволяваме единствено в тези хипотези. 

Ако това е обвързване единствено на ръководителя на Софийски градски съд и негови упълномощени, по какъв начин ще смогне той с това, и това може ли да се назова в действителност правосъден надзор?

За използване на реда за ограничение на рекламните мрежи, което ще докара до това уеб страниците да са без реклами, а не до това новинарското наличие да бъде блокирано, ще би трябвало да се приложат доказателства, че:

1) услугата съставлява рекламна мрежа по смисъла на Акта за цифровите пазари (Регламент на ЕС)

2) че редовно не смъква противозаконни реклами след подаден сигнал или редовно не демонстрира информация кой е рекламодателя, както от години изисква Закона за електронната търговия.

Харесвате ли закона на Пеевски за медиите, едно мъчение за постоянните медии и недостижимост за другите, откакто единствено го допълвате, а не го променяте фундаментално?

Измененията в действителност смъкват анонимността от тези " други " медии, които решат да не се записват в Министерство на културата - през задължението за рекламните мрежи да разпознават лицата, на които изплащат средства.

Още повече, вкарваме специфичен статут на медиите, регистрирани в регистъра на Министерство на културата, който им дава право да получават информация от обществените мрежи за вероятно ограничение на разпространяването, както и задължаваме обществените мрежи и търсачките да отварят записаните медии в браузъра по дифолт на потребителите, което да им разреши да имат доста по-ефективни реклами.

В момента браузърът на Facebook основава напълно нова анонимна сесия за всяка отворена вест, което прави рекламите на българските медии неефективни - променяме това, с цел да имат и действителни изгоди законните български медии от регистъра в МК.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР