Пламен Киров: Вместо да изберат нов ВСС, депутатите внасят каскада от закони, за да спрат един човек
Законът за правосъдната власт има ясна цел – да не бъде определен Сарафов за основен прокурор. Аз обаче не съм оптимист в тази посока. Имаме три законопроекта за изменение и допълнение на Закона за правосъдната власт. Ако през днешния ден бъдат гласувани на първо четене, те ще попаднат още веднъж в Комисията по правни въпроси, която би трябвало да изготви консолидиран законопроект, който да бъде разискван и да се вършат разнообразни корекции.
Това съобщи преподавателят по конституционно право и някогашен парламентарен арбитър проф. Пламен Киров в предаването " Лице в лице " по БТВ.
Бавенето на указа на президента Радев е за да влезе в действие закона, означи водещата. Гостът съобщи, че това е програмирано.
" Има вид президентът да не издаде декрет за избор на основен прокурор. Народно събрание не прави никакво изпитание да избере парламентарна квота и да ликвидира продължаването на активността на един изминал състав на Висш съдебен съвет. Да, нужно е болшинство от 2/3, само че дано най-малко да стартират. Те внасят една каскада закони, с цел да попречат на настоящия Висш съдебен съвет да избере един съответен човек. Това е една законодателна шизофрения ", изясни той.
" Те не вземат решение въпроса кой ще бъде определен за основен прокурор. Представете си, че провалим този избор, какво ще вършим по-късно? Ако идващият определен бъде по-лош? Гарантираме ли си това, че няма да допуснем, различен претендент да е по усета на всички? ", попита конституционалистът.
Проф. Киров разяснява тематиката за измененията в Изборния кодекс.
" Как си показват народните представители частта с преброителните центрове? Кой ще ги назначава хората в тези центрове? Това ще са едни огромни секционни изборни комисии (СИК), които ще броят вместо другите СИК. Тогава отново ще бъде поставян въпроса кой ще следи преброителните центрове и по какъв начин ще се подсигурява, че те ще броят тъкмо? Има доста по-значими въпроси, които не са под погледа на народните представители ", изясни юристът.
" Имаме 11 изборни региона, които разпределят 4 мандата и един, който разпределя 19 мандата, т.е. разликата е пет пъти. Изборният кодекс не позволява броят на мандатите да падне под 4. А в някои области може да има толкоз поданици, че би трябвало да се разпределят 2 мандата. Тук е нарушен един главен принцип – правилото за работа на Избирателното право, който не разрешава мандатите да паднат под 4, само че никой не го интересува ", сподели още някогашният парламентарен арбитър.