Законът за бюджета за 2025 г. ще бъде с дефицит

...
Законът за бюджета за 2025 г. ще бъде с дефицит
Коментари Харесай

Проектобюджет 2025: Дефицит от 3% и без вдигане на данъци

Законът за бюджета за 2025 година ще бъде с недостиг в границите на 3%, колкото е по Закона за обществените финанси. Това сподели на брифинг в Министерския съвет служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова.

„ Провеждаме срещи по отношение на набелязаните ограничения, както с работодателските и синдикални организации, и Сдружението на общините в Република България, по този начин и с част от политически партии в 51-вото Народно заседание. Това се наложи, защото при разбора на приходите и разноските за 2025 година беше открито, че разноските по настоящи политики и законодателство са с 18 милиарда лева повече, в сравнение с са приходите. Приходи, изчислени въз основата на макроикономически индикатори и настоящи политики. В тази връзка се наложи да бъдат набелязани ограничения във връзка с приходите и разноските, с цел да бъде показан бюджет с недостиг 3% “, сподели Петкова, представена от Българска телеграфна агенция.

„ Финансовата непоклатимост на страната е най-важното за служебното държавно управление. В тази връзка положихме всички старания да предложим бюджет, който да подсигурява резистентност за страната “, увери тя. „ Част от приходните ограничения, след разискването с работодателите, синдикатите и парламентарно показаните партии няма да бъдат импортирани. Това е една от ограниченията за увеличението на осигуровките, тази мярка няма да бъде импортирана “, добави още финансовият министър.

По думите ѝ част от приходните ограничения ще бъдат облагане на свръхпечалбите на банките, налог върху подземните благосъстояния, несъмнено нарастване на акцизите на тютюна, тютюневите произведения и алкохолните питиета, както и някои оферти, свързани с отпадане на понижените ставки.

Министър Петкова добави, че сходни нараствания не биха повлияли на цените на акцизните артикули за крайния консуматор.

Министър Петкова уточни, че е значимо да няма нарастване на главните налози – Данък добавена стойност, корпоративен налог, налог върху приходите на физически лица, както и осигуровките, тъй като, по думите ѝ, те оказват директно въздействие или върху инфлацията, или върху икономическото развиване.

„ Обмисляхме по какъв начин да бъдат обезщетени хората – основаването на единна приходна организация е допустима мярка, сподели още тя. „ Държавата би трябвало да се събере и да разиска сходно увеличение на налозите и осигуровките “, добави Петкова.

Очаква се бюджетът да бъде разискван с Националния съвет за тристранно съдействие, след което да бъде утвърден и импортиран в Народното събрание още през идната седмица.

По отношение на 3-процентния недостиг, Людмила Петкова бе безапелационна – бюджетът е направен по този начин, че страната да извърши всички условия за присъединение към еврозоната.

„ Вече сме на финала за приемането ни в еврозоната. Очакваме изпълненото на ценовата непоклатимост, с цел да може да се изготвят изключителните конвергентни отчети “, изясни тя. „ Няма да позволим в Народното събрание да бъде повишен този недостиг, с цел да се предотврати влизането на България в еврозоната “, безапелационна бе Петкова.
Източник: euronewsbulgaria.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР