Загадъчен кораб със съкровища, потънал преди 165 години, е открит

...
Загадъчен кораб със съкровища, потънал преди 165 години, е открит
Коментари Харесай

От океана изплува призрак!: Изчезнал преди 165 години кораб е открит в Австралия: на борда му се крие мистерия

Загадъчен транспортен съд със съкровища, потопен преди 165 години, е открит внезапно в Австралия. Какво крие холандският транспортен съд и за какво е обгърнат в тайнственост?

Морските археолози оповестиха впечатляващо изобретение край крайбрежията на Южна Австралия – край крайбрежията на Южна Австралияса открити останките от 800-тонния холандски ветроходен търговски транспортен съд Koning Willem de Tweede, потопен през 1857 година вследствие на мощна стихия.

Историческият кораб, дълъг 42 метра, е превозвал на борда си към 400 китайски миньори на път за златните залежи във Виктория, когато след слизането на пасажерите в пристанището Робе е застигнат от стихия и е съвсем изцяло опустошен. След като пасажерите слизат от кораба, той попада в мощна стихия и е съществено развален. Капитанът се опитал да го хвърли в плитчината, само че корпусът се пропукал. Вятърът поврежда структурата на кораба дотам, че капитанът е заставен да го приземи на плитчина, с цел да избегне цялостното му разрушение. Маневрата обаче се оказва съдбовна, защото корпусът се пречупва на две и една от избавителните лодки се прекатурва, при което умира по-голямата част от екипажа. Само девет от 25-те членове на екипажа оцеляват.

Снимка: Х

Съдбата на останалите се трансформира в част от морска покруса, която откривателите в този момент се пробват да възстановят лека-полека.

Какво тъкмо е имало на кораба следва да бъде разкрито от откривателите, както и това дали на борда му има мистериозни предмети и несметни благосъстояния, както се носи мълва и поради което голям брой търсачи на съкровища са се впускали в търсенето му.

Снимка: Скрийншот

Останките от кораба са открити благодарение на металотърсачи и магнитометри. В него е открита и китайска керамика от XIX в.

През 2022 година няколко научни институции започват плана Koning Willem de Tweede Shipwreck Project.

Екипът употребява високопрецизни магнитометри и детектори за морски метали. Тези устройства разрешили да се записва съществуването на стоманени структури на морското дъно, които съвпадаха с дължината и местоположението на историческите данни за кораба. Една от находките е солидно желязно скеле – механизъм за закотвяне, който е бил заровен под пластове пясък, само че е бил удивително добре непокътнат.
В допълнение към металните структури археолозите откриват фрагменти от дървени дъски, което допуска, че под пясъка може да са скрити други, по-значими артефакти. Истински пробив е откриването на китайска керамика от XIX в. на близкия плаж – тя демонстрира връзка с китайските пасажери, които в миналото са били на борда.

Снимка: Х

Водещият откривател на плана Джеймс Хънтър изясни, че изискванията за гмуркане са били извънредно сложни.

Той разказва протичащото се под водата като „ пясъчна стихия “, породена от придвижването на подводни маси. Въпреки това екипът е уверен, че останките съдържат доста артефакти, които може да са били оставени на борда, когато корабът е потопен. Хънтър отбелязва, че нещастието е станала прекомерно бързо и хората просто не са имали време да избягат или да приберат персоналните си движимости. Това значи, че предметите, останали в трюмовете и каютите, могат да опишат неповторима история за живота и поминъка на пасажерите, доста от които са желали да забогатеят от австралийското злато.

Снимка: Х

Проучванията не престават и скоро водолази ще се спуснат още веднъж на мястото на корабокрушението, с цел да документират находките и да стартират разкопки на пясък, в случай че е належащо.

Участниците в плана се надяват, че находките ще включват неповторими предмети от бита, облекла, персонални движимости и вероятно скъпи метали, свързани със златната тресчица през XIX век.

 

Източник – Money Times/Превод:SafeNews

Още вести четете в: Живот, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
Източник: safenews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР