Задачата, с която съм натоварен, е доста тежка в тази

...
Задачата, с която съм натоварен, е доста тежка в тази
Коментари Харесай

Проф. Габровски към ДПС: При предсрочни избори ще изгубим парите по ПВУ

" Задачата, с която съм претрупан, е много тежка в тази политическа обстановка. Желанието ми е в случай че успеем да изградим екип от експерти без ярка политическа багра, които да могат да преведат България през тези сериозни месеци, с цел да избегнем влизането в нов цикъл на предварителни избори. Защото, в случай че в този момент не съставим държавно управление, има заплаха от последващи и по-следващи избори ".

Това сподели номинираният за министър председател с мандата на ГЕРБ-СДС проф. Николай Габровски при започване на срещата си с Движение за права и свободи за опциите за сформиране на държавно управление, съобщи кореспондент на БГНЕС. Срещата се организира в постройката на Народно събрание.

" Ако има нови изключителни избори, ще изгубим парите по Плана за възобновяване и резистентност, а и нови избори са явен знак, че няма да са последните за годината ", добави проф. Габровски.

От името на Движение за права и свободи Ви поздравяваме за отговорността, която поемате, тъй като единствено един незадълбочен взор върху вашата биография задоволително приказва, че нямате партийно -политическите противоборства, които, за жалост, се постановиха в нашата страна през последните години. Трябва да се потърси нормалността на политическия терен и за нас това не е непозната тематика. Това беше и мотото на нашата национална конференция през 2016г. Нормалността през нас минава през разговора ”, съобщи Мустафа Карадайъ, водачът на Движение за права и свободи. “Ние сме съгласни, че ясните партийни фрагменти биха затруднили прехода към тази нормалност. Ние години наред виждаме на политическия терен ултиматуми за отвод от диалози, а разговорът е доста надалеч. Затова ви приветствам, че поемате в една такава комплицирана обстановка отговорност със своя персонален престиж да допринесете нормалност в политическата, и въобще в обстановката, в която живеем. В страната обаче, с цел да бъдат решени проблемите, би трябвало да има бъде ясно кой ще поеме отговорността. За нас, с цел да има кабинет би трябвало да се търсят и формули, стратегия и лични бъдещи сформира. Затова за нас е значимо да чуем вашите цели ”, разяснява още Карадайъ.

“По отношение на личен състав желая да ви кажа, че това ще бъдат потвърдени хора, не значи, че тези хора не са се занимавали с политика, по-скоро значи, че те имат престиж измежду жители. За нас са значими въпросите по какъв начин да се осъществят ограниченията по ПВУ, влизането ни в Шенген, в Еврозоната, за които би трябвало работещ парламент. Друга значима тематика е корупцията, за който проблем би трябвало да се работи, както и енергийната самостоятелност ”.

“Относно измененията в Конституцията - ние направихме своята част, разписахме план за промени в главния закон, представихме ги в европейските институции и пред медиите. Видяхме, че има липса на предпочитание от останалите политиците да работят за тези промени. Относно Еврозоната и Шенген ние би трябвало да си зададем въпроса къде е сбъркала България, тъй като до 2010г. всички политици са свършили изключителна потребна работа, с цел да може през 2011г. да се случат решенията на Европейска комисия и институциите на Европейски Съюз, тогава кои са пропуските оттогава до сега- отговорът е неналичието на разговор, дипломация, нормалност в политиката. С честата промяна на държавни управления и отводът за разговор стигаме до този миг на отвод за присъединение в този момент ”, акцентира още Карадайъ. “По ПВУ има едни 60 милиарда, които стоят за България, само че не е ясно дали ще ги вземем, тъй като не сме си написали домашното. Ние би трябвало да поставим най-много старания по какъв метод българските политически партии, властта в България и българската дипломация ще си свърши работата, с цел да докараме европейските средства до българските жители. На последната ни предизборна акция ние казахме, че ни чака тежка зима, по тази причина би трябвало да пресечем инфлацията, до вероятната степен, което ще стане със опазване на работните места и оправянето с безработицата. До декември тази година трябваше да са контрактувани оперативните стратегии за лятото на 2023г и да бъдат написани към този момент ограниченията по ПВУ. Всички тези цели изложени от вас, ние работим по тях от години ”, съобщи още Карадайъ. “За енергийната и продоволствената сигурност ние също ще работим интензивно ”, разяснява още той.

“Ако се въртим в спиралата от избори, то няма по какъв начин да вземем тези 60 милиарда, нито да влезем в Шенген, тъй като казусът там е неналичието на доверие. Няма по какъв начин в случай че няма разговор и конструктивност, в случай че няма работещ парламент и държавно управление това доверие да се построи ”, отвърна на своя страна проф. Габровски. /БГНЕС/БГНЕС
Източник: bgnes.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР