Забравени инфекции се завръщат в Европа: Каква е причината и има ли риск за България?
Забравени инфекции се завръщат в Европа. В Обединеното кралство регистрират близо троен скок на случаите на коклюш. А в прилежаща Румъния има зараза от морбили .
Причните - намаляващите равнища на имунизация, измененията в държанието, питателните привички и изменението на климатаСлучаи на коклюш има и у нас, само че на морбили – не. Ваксините и против двете болести са наложителни.
Срещу коклюш предходната година трета реимунизация имат над 80% от подлежащите на имунизация деца. А за морбили – за 2022 година с втора доза са обхванати 87% от 12-годишните.
Най-много заболели има измежду децата до 4-годишна възрастСпоред здравните управляващи, това основава риск от разпространяването на болестите у нас, най-много – на морбили.
Случаите на коклюш в България от началото на годината са 19. За същия интервал на 2022 година са били 15 по данни на здравното министерство. Боледуват най-много деца до 15 години.
Ако децата са здрави и могат да бъдат изолирани за две седмици, към момента не е късно за противогрипна ваксина„ За страдание, с помощта на антиваксърите , имаме от ден на ден случаи на коклюш. По национално му се споделя магараешка кашлица. И децата кашлят от 1 месец от 6 месеца, с доста тежки пристъпи, които безусловно могат да доведат до спазъм поради дефицит на О2 “, изяснява доктор Захаринка Гочева, общопрактикуващ доктор.
Повечето кърмачета са ваксинирани, само че при реимунизациите – делът понижава.
Рискът от морбили е по-голям, споделят специалисти. В Европейския съюз случаите се усилват – предходната година са били 60, а през тази към този момент са над 1 400. Освен в Румъния заболели има в Австрия, Франция и Германия.
„ Това е заплахата за нас – в страната сега няма циркулация на морбили. Но по празниците с туристическия поток има действителен риск за разпространяване. В момента сме уязвими “, разяснява шефът на Центъра за заразни паразитни заболявания проф. Ива Христова.
По думите ѝ риск от зараза има, в случай че имунизираните не доближат до 95%.