Идва ли краят на гаражните сервизи
За всеки ремонт ще би трябвало да се издава формален документ, копие от който ще се пази в сервиза
© Георги Кожухаров Още по тематиката
Транспорт: Икономически мотор за превозвачите
Компаниите в бранша порастват поради съживяването в Европа, където са главните им пазари
13 дек 2017
Бизнес хапка по австралийска рецепта
Фирмата на Пламен Медаров, която създава суровите енергийни блокчета и крекери Go4Raw, изнася в 15 страни
27 яну 2017
Къде ми е майсторът
Още една бизнес концепция в областта на услугите
18 ное 2016 Още от времето на соца ремонтът на автомобила има изключително място в битието на българина. Колата е повече от просто машина, а ремонтът й е надали не фамилна активност. Днес, най-малко в градовете, грижата за колата е оставена на автосервизите. Каква е обаче квалификацията на тези автомеханици, какви принадлежности употребяват, качествени елементи ли влагат при ремонтите и носят ли отговорност за следващи произшествия? Тези въпроси рядко имат отговор. Държавата и браншовите организации настояват, че това е поради неналичието на правила и условия за секторa.
Ето за какво се възнамерява ремонтите и техническото обслужване на пътните транспортни средства да се правят единствено от регистрирани за тази цел лица или компании, освен това в особено обособени пространства. Очаква се тези промени да бъдат включени в новия Закон за пътните транспортни средства, който ще се роди от подготвяното сега делене на Закона за придвижване по пътищата на три обособени норматива. Процесът върви още от предходната година, а проектите на зам.-министъра на вътрешните работи Красимир Ципов, който управлява работната група, са съответните текстове да бъдат показани за публично разискване до края на март.
Всеки автосервиз ще би трябвало публично да се впише като подобен и да покрие съответните условия, с цел да може да работи. Дори гаражните майстори или мобилните монтьори ще би трябвало да си вадят документи за дееспособност, в случай че не желаят да бъдат санкционирани. И противоположното: всяка кола ще може да се ремонтира единствено в подобен сервиз. Самостоятелната промяната на накладки пред блока да вземем за пример ще бъде неразрешена или най-малкото санкцируема, защото при нея няма гаранция за качеството на ремонта, а оттова и за сигурността на транспортното средство.
Формално концепцията не е да се затворят дребните работилници, само че на процедура може да се случи тъкмо това.
Какви са изискванията и по кое време идват
Това няма да е първият опит да се вкара регистрационен режим за автосервизите. Още при започване на 2014 година, по време на кабинета " Орешарски ", депутатите Ивайло Московски и Иван Вълков (ГЕРБ) направиха предложение за промени в Закона за придвижване по пътищата, които да регламентират тази активност. Но тогава поправките не съумяха да получат нужната поддръжка в Народното събрание и бяха отхвърлени, най-много с гласовете на Българска социалистическа партия. Подготвяните в този момент оферти съгласно зам.-председателя на транспортната комисия в Народното събрание Светослав Иванов (ГЕРБ) значително ще бъдат същите. Конфигурацията в пленарната зала обаче е друга и шансът поправките да минат е огромен. Още повече че през последните дни и хиперактивният вицепремиер Валери Симеонов подвигна мерника на автосервизите, търговците на авточасти и даже автомивките.
Одобряването надали ще се случи толкоз бързо, а и на бизнеса би трябвало да бъде даден допустим период, с цел да се приведе в сходство с новите условия. Но въпреки всичко най-оптимистичната дата, от която измененията ще влязат в действие, е 1 януари 2019 година - по-малко от година време.
Засега не се оповестяват елементи към концепцията, която неизбежно ще преобърне с главата надолу авторемонтния бранш. Председателят на транспортната комисия в Народното събрание Халил Летифов (ДПС) сподели за " Капитал ", че съответни текстове при тях не са показвани и няма по какъв начин да разяснява тематиката. По думите му обаче известна регулация в бранша е нужна.
От Националната камара на автосервизите в България (НКАБ), която взе участие в работата група по писането на новите правила за автосервизната активност, изясняват, че задачата е да се реализира равнопоставеност сред сервизите без значение дали са гаражен формат, или са доста огромни. Това съгласно организацията може да се реализира единствено когато всички субекти работят при идентични условия. По мнение на НКАБ измененията ще имат удобен резултат върху качеството на авторемонтите и най-много върху сигурността на пътя.
Регулация или администрация
В България през днешния ден не се прави надзор над сервизите поради неналичието на нормативна уредба. За последно автомонтьорството и автосервизните услуги са били в обсега на Закона за занаятите, само че след промени от 2011 година отпадат. На процедура пазарът е изцяло свободен и конкуренцията е единствено въз основата на качеството и цените на услугите. Не са нужни професионални квалификации, специфични условия или даже уреди и принадлежности, с цел да се вършат поправки на коли. Ако клиентът има доверие на майстора и е удовлетворен от неговите услуги, ремонтът може да се извърши на всички места, когато и да е и с всевъзможни средства.
Според браншовите организации и ГЕРБ обаче това е проблем - за потребителите, за сигурността и за околната среда.
Макар към момента да няма публично импортирани оферти за промени в законодателството, от участници в процеса по създаването им " Капитал " научи, че концепцията е регулирането на активността да се прави посредством регистрация на лицата и компаниите, извършващи ремонт и техническо обслужване на транспортните средства. В случая не става дума за лицензиране, а за гратис и еднократно регистриране в указател, което обаче ще е съпроводено с представянето на куп документи. Ще има, несъмнено, и наказания за нарушение на избрания ред. Ако се преповторят концепциите от 2014 година то регистрация ще може да се прави както за обособени действия, да вземем за пример промяна гуми, каросерийни поправки, ремонт на автостъкла, осъществяване на диагностика и електро-ремонти работи, механични поправки и други, по този начин и за няколко или всички планувани благоприятни условия. Но за задачата ще е належащо да се потвърди, че сервизът разполага със съответната характерна инсталация и квалифицирани служащи.
Според Емил Германов, който е ръководител на Съюза на автосервизите в София, при писането на наредбите се търси баланс - евентуално отвън автосервизите ще бъдат позволени единствено действия като промяна на гума или осветително тяло, които са посочени от автопроизводителите като неизискващи специфични умения и незамърсяващи околната среда. " Не може да си промените маслото пред блока или до детската градина и да си оставите мръсотиите там ", безапелационен е Германов.
Бързият резултат от това може да е повдигането на цените в доста от дребните сервизи поради покриването на заложените в нормативната уредба условия за техника и личен състав. " Ще нарастнат единствено услугите на нерегламентираните сервизи, които в този момент си икономисват куп разноски ", споделя обаче Германов. По думите му множеството незаконни гаражни работилници не поставят никакви грижи за рисковите боклуци от авторемонтите като масло, антифриз, филтри и други, а ги изхвърлят, където намерят, с цел да не заплащат съответните такси. Също по този начин не се извършват условията за пожарна сигурност и трудова медицина.
Националната камара на автосервизите също не счита, че става дума за лобистки закон. Според тях регистрационният режим ще повлияе позитивно, защото, излизайки на ярко, тези сервизи ще би трябвало да подобрят изискванията си на труд, да употребяват за ремонтите естествени авточасти и да дават гаранция от най-малко 6 месеца за осъществената работа. " Това сигурно ще увеличи качеството на ремонтите и сигурността на пътя, от което най-доволни ще бъдат клиентите, а всеки сервиз се бори точно за лоялни клиенти ", споделят още от камарата.
Какво ще се промени
Формално видяно, това е най-лекият регулаторен режим, който може да се приложи към даден отрасъл. Но даже леката административна тежест значи нови разноски както за бизнеса, по този начин и за администрацията, която ще издава удостоверенията за регистрация и ще следи за спазването на новите разпореждания.
Има два съществени казуса с този метод, които би трябвало да бъдат взети поради. Първият е кой и по какъв начин ще дефинира критериите за материална база и личен състав. Конкретните параметри и критерии няма да бъдат разказани в закона, а за тях ще има специфична Наредба. Твърде високи условия за машини, брой служащи и спомагателна подготовка биха изхвърлили от пазара доста от сегашните играчи, изключително в дребните обитаеми места и селата.
Вторият и по-сериозен проблем е, че не е ясно по какъв начин насилствената регистрация на автосервизите ще увеличи качеството на услугите, а оттова и на сигурността. Държавата от години се мъчи да направи ефикасна системата за годишен механически обзор и макар всички наложени спомагателни ограничения не съумява. Ако претекстът е просто да се извади сиво-черната част от бранша на ярко, това няма да се случи, споделя някогашният транспортен министър Петър Мутафчиев, който в качеството си на народен представител от Българска социалистическа партия през 2014 година е дал своя вот срещу регулациите в сектора. По думите му притежателите на автосервизи по този начин или другояче са регистрирани по Търговския закон като компании или еднолични търговци и би следвало да работят на ярко. Ако това не е по този начин, то казусът е в контролните органи, не в неналичието на регулация.
Най-лошата част от концепцията е, че регистрацията ще бъде вменена на Изпълнителна организация " Автомобилна администрация ". Това е държавен орган, в който единствено от 2013 година насам е имало осем акции на полиция и прокуратура против корумпирани чиновници, две от които - против най-висшето ръководство. С две думи - концепцията за ред в сервизната активност е вярна. Но да се чака, че ДАИ ще вкара този ред е като да се чака от БДЖ да се оправи с ръководството на самолетна компания. Контрол върху аварийните елементи
Засега не е напълно ясно по какъв начин тъкмо законово ще се уреди въпросът с авточастите, само че вицепремиерът Валери Симеонов на няколко пъти загатна, че контролът върху тях би трябвало да се затегне. Основният проблем тук е търговията с крадени елементи, която обаче е по-скоро в компетенциите на Министерство на вътрешните работи. Все отново в проектонорматива или наредбата към него най-вероятно ще е записано, че съответните аварийни елементи би трябвало да имат документ за генезис и гаранция. За потреблението на такива втора ръка също ще би трябвало да има законна страна, която ги продава, което се чака да ограничи нерегламентираната търговия с авточасти.
© Георги Кожухаров Още по тематиката
Транспорт: Икономически мотор за превозвачите
Компаниите в бранша порастват поради съживяването в Европа, където са главните им пазари
13 дек 2017
Бизнес хапка по австралийска рецепта
Фирмата на Пламен Медаров, която създава суровите енергийни блокчета и крекери Go4Raw, изнася в 15 страни
27 яну 2017
Къде ми е майсторът
Още една бизнес концепция в областта на услугите
18 ное 2016 Още от времето на соца ремонтът на автомобила има изключително място в битието на българина. Колата е повече от просто машина, а ремонтът й е надали не фамилна активност. Днес, най-малко в градовете, грижата за колата е оставена на автосервизите. Каква е обаче квалификацията на тези автомеханици, какви принадлежности употребяват, качествени елементи ли влагат при ремонтите и носят ли отговорност за следващи произшествия? Тези въпроси рядко имат отговор. Държавата и браншовите организации настояват, че това е поради неналичието на правила и условия за секторa.
Ето за какво се възнамерява ремонтите и техническото обслужване на пътните транспортни средства да се правят единствено от регистрирани за тази цел лица или компании, освен това в особено обособени пространства. Очаква се тези промени да бъдат включени в новия Закон за пътните транспортни средства, който ще се роди от подготвяното сега делене на Закона за придвижване по пътищата на три обособени норматива. Процесът върви още от предходната година, а проектите на зам.-министъра на вътрешните работи Красимир Ципов, който управлява работната група, са съответните текстове да бъдат показани за публично разискване до края на март.
Всеки автосервиз ще би трябвало публично да се впише като подобен и да покрие съответните условия, с цел да може да работи. Дори гаражните майстори или мобилните монтьори ще би трябвало да си вадят документи за дееспособност, в случай че не желаят да бъдат санкционирани. И противоположното: всяка кола ще може да се ремонтира единствено в подобен сервиз. Самостоятелната промяната на накладки пред блока да вземем за пример ще бъде неразрешена или най-малкото санкцируема, защото при нея няма гаранция за качеството на ремонта, а оттова и за сигурността на транспортното средство.
Формално концепцията не е да се затворят дребните работилници, само че на процедура може да се случи тъкмо това.
Какви са изискванията и по кое време идват
Това няма да е първият опит да се вкара регистрационен режим за автосервизите. Още при започване на 2014 година, по време на кабинета " Орешарски ", депутатите Ивайло Московски и Иван Вълков (ГЕРБ) направиха предложение за промени в Закона за придвижване по пътищата, които да регламентират тази активност. Но тогава поправките не съумяха да получат нужната поддръжка в Народното събрание и бяха отхвърлени, най-много с гласовете на Българска социалистическа партия. Подготвяните в този момент оферти съгласно зам.-председателя на транспортната комисия в Народното събрание Светослав Иванов (ГЕРБ) значително ще бъдат същите. Конфигурацията в пленарната зала обаче е друга и шансът поправките да минат е огромен. Още повече че през последните дни и хиперактивният вицепремиер Валери Симеонов подвигна мерника на автосервизите, търговците на авточасти и даже автомивките.
Одобряването надали ще се случи толкоз бързо, а и на бизнеса би трябвало да бъде даден допустим период, с цел да се приведе в сходство с новите условия. Но въпреки всичко най-оптимистичната дата, от която измененията ще влязат в действие, е 1 януари 2019 година - по-малко от година време.
Засега не се оповестяват елементи към концепцията, която неизбежно ще преобърне с главата надолу авторемонтния бранш. Председателят на транспортната комисия в Народното събрание Халил Летифов (ДПС) сподели за " Капитал ", че съответни текстове при тях не са показвани и няма по какъв начин да разяснява тематиката. По думите му обаче известна регулация в бранша е нужна.
От Националната камара на автосервизите в България (НКАБ), която взе участие в работата група по писането на новите правила за автосервизната активност, изясняват, че задачата е да се реализира равнопоставеност сред сервизите без значение дали са гаражен формат, или са доста огромни. Това съгласно организацията може да се реализира единствено когато всички субекти работят при идентични условия. По мнение на НКАБ измененията ще имат удобен резултат върху качеството на авторемонтите и най-много върху сигурността на пътя.
Регулация или администрация
В България през днешния ден не се прави надзор над сервизите поради неналичието на нормативна уредба. За последно автомонтьорството и автосервизните услуги са били в обсега на Закона за занаятите, само че след промени от 2011 година отпадат. На процедура пазарът е изцяло свободен и конкуренцията е единствено въз основата на качеството и цените на услугите. Не са нужни професионални квалификации, специфични условия или даже уреди и принадлежности, с цел да се вършат поправки на коли. Ако клиентът има доверие на майстора и е удовлетворен от неговите услуги, ремонтът може да се извърши на всички места, когато и да е и с всевъзможни средства.
Според браншовите организации и ГЕРБ обаче това е проблем - за потребителите, за сигурността и за околната среда.
Макар към момента да няма публично импортирани оферти за промени в законодателството, от участници в процеса по създаването им " Капитал " научи, че концепцията е регулирането на активността да се прави посредством регистрация на лицата и компаниите, извършващи ремонт и техническо обслужване на транспортните средства. В случая не става дума за лицензиране, а за гратис и еднократно регистриране в указател, което обаче ще е съпроводено с представянето на куп документи. Ще има, несъмнено, и наказания за нарушение на избрания ред. Ако се преповторят концепциите от 2014 година то регистрация ще може да се прави както за обособени действия, да вземем за пример промяна гуми, каросерийни поправки, ремонт на автостъкла, осъществяване на диагностика и електро-ремонти работи, механични поправки и други, по този начин и за няколко или всички планувани благоприятни условия. Но за задачата ще е належащо да се потвърди, че сервизът разполага със съответната характерна инсталация и квалифицирани служащи.
Според Емил Германов, който е ръководител на Съюза на автосервизите в София, при писането на наредбите се търси баланс - евентуално отвън автосервизите ще бъдат позволени единствено действия като промяна на гума или осветително тяло, които са посочени от автопроизводителите като неизискващи специфични умения и незамърсяващи околната среда. " Не може да си промените маслото пред блока или до детската градина и да си оставите мръсотиите там ", безапелационен е Германов.
Бързият резултат от това може да е повдигането на цените в доста от дребните сервизи поради покриването на заложените в нормативната уредба условия за техника и личен състав. " Ще нарастнат единствено услугите на нерегламентираните сервизи, които в този момент си икономисват куп разноски ", споделя обаче Германов. По думите му множеството незаконни гаражни работилници не поставят никакви грижи за рисковите боклуци от авторемонтите като масло, антифриз, филтри и други, а ги изхвърлят, където намерят, с цел да не заплащат съответните такси. Също по този начин не се извършват условията за пожарна сигурност и трудова медицина.
Националната камара на автосервизите също не счита, че става дума за лобистки закон. Според тях регистрационният режим ще повлияе позитивно, защото, излизайки на ярко, тези сервизи ще би трябвало да подобрят изискванията си на труд, да употребяват за ремонтите естествени авточасти и да дават гаранция от най-малко 6 месеца за осъществената работа. " Това сигурно ще увеличи качеството на ремонтите и сигурността на пътя, от което най-доволни ще бъдат клиентите, а всеки сервиз се бори точно за лоялни клиенти ", споделят още от камарата.
Какво ще се промени
Формално видяно, това е най-лекият регулаторен режим, който може да се приложи към даден отрасъл. Но даже леката административна тежест значи нови разноски както за бизнеса, по този начин и за администрацията, която ще издава удостоверенията за регистрация и ще следи за спазването на новите разпореждания.
Има два съществени казуса с този метод, които би трябвало да бъдат взети поради. Първият е кой и по какъв начин ще дефинира критериите за материална база и личен състав. Конкретните параметри и критерии няма да бъдат разказани в закона, а за тях ще има специфична Наредба. Твърде високи условия за машини, брой служащи и спомагателна подготовка биха изхвърлили от пазара доста от сегашните играчи, изключително в дребните обитаеми места и селата.
Вторият и по-сериозен проблем е, че не е ясно по какъв начин насилствената регистрация на автосервизите ще увеличи качеството на услугите, а оттова и на сигурността. Държавата от години се мъчи да направи ефикасна системата за годишен механически обзор и макар всички наложени спомагателни ограничения не съумява. Ако претекстът е просто да се извади сиво-черната част от бранша на ярко, това няма да се случи, споделя някогашният транспортен министър Петър Мутафчиев, който в качеството си на народен представител от Българска социалистическа партия през 2014 година е дал своя вот срещу регулациите в сектора. По думите му притежателите на автосервизи по този начин или другояче са регистрирани по Търговския закон като компании или еднолични търговци и би следвало да работят на ярко. Ако това не е по този начин, то казусът е в контролните органи, не в неналичието на регулация.
Най-лошата част от концепцията е, че регистрацията ще бъде вменена на Изпълнителна организация " Автомобилна администрация ". Това е държавен орган, в който единствено от 2013 година насам е имало осем акции на полиция и прокуратура против корумпирани чиновници, две от които - против най-висшето ръководство. С две думи - концепцията за ред в сервизната активност е вярна. Но да се чака, че ДАИ ще вкара този ред е като да се чака от БДЖ да се оправи с ръководството на самолетна компания. Контрол върху аварийните елементи
Засега не е напълно ясно по какъв начин тъкмо законово ще се уреди въпросът с авточастите, само че вицепремиерът Валери Симеонов на няколко пъти загатна, че контролът върху тях би трябвало да се затегне. Основният проблем тук е търговията с крадени елементи, която обаче е по-скоро в компетенциите на Министерство на вътрешните работи. Все отново в проектонорматива или наредбата към него най-вероятно ще е записано, че съответните аварийни елементи би трябвало да имат документ за генезис и гаранция. За потреблението на такива втора ръка също ще би трябвало да има законна страна, която ги продава, което се чака да ограничи нерегламентираната търговия с авточасти.
Източник: capital.bg
КОМЕНТАРИ