Най-лошата година в историята на човечеството
За вички нас, хората, претърпели 2020 година, тя евентуално е най-неприятната през последните десетилетия. Но човечеството, потопено в две международни войни през 20-ти век, не би определило като чак толкоз неприятна 20-та година от 21 век.
Глад, епидемии, войни - тези три фактора от време на време са предизвиквали доста понижаване на числеността на популацията на нашата планета. Но, може ли да бъде още по-лшо? Да, в случай че добавите към тях и най-мощното вулканично изригване. Това се е случвало един път през последните 2000 години - през 536 година сл. н.е. когато в Исландия става грандиозно вулканично изригване, вследствие на което Земята потъва в сумрак за 1,5 години.
За мащабите на бедствието свидетелстват записи на летописеца Прокопий Кесарийски, който отбелязва през десетата година от царуването на Юстиниан I (536/537): „ И тази година се случи най-голямото знамение: през цялата година слънцето излъчваше светлина като луната, без лъчи, като че ли губеше силата си, преставайки, както преди, да свети чисто и блестящо. "
Последиците от този прелом са липса на берекет, апетит, войни и най-после, зараза онт бубонна чума, известна в историческите хроники като „ Чумата на Юстиниан “, избухнала няколко години по-късно. Тя върлува няколко години и погубва към 25 милиона души в Европа, 66 милиона на Изток, а един от най-големите градове по това време, Константинопол, губи 2/3 от популацията си.
Източник: abc fact
Глад, епидемии, войни - тези три фактора от време на време са предизвиквали доста понижаване на числеността на популацията на нашата планета. Но, може ли да бъде още по-лшо? Да, в случай че добавите към тях и най-мощното вулканично изригване. Това се е случвало един път през последните 2000 години - през 536 година сл. н.е. когато в Исландия става грандиозно вулканично изригване, вследствие на което Земята потъва в сумрак за 1,5 години.
За мащабите на бедствието свидетелстват записи на летописеца Прокопий Кесарийски, който отбелязва през десетата година от царуването на Юстиниан I (536/537): „ И тази година се случи най-голямото знамение: през цялата година слънцето излъчваше светлина като луната, без лъчи, като че ли губеше силата си, преставайки, както преди, да свети чисто и блестящо. "
Последиците от този прелом са липса на берекет, апетит, войни и най-после, зараза онт бубонна чума, известна в историческите хроники като „ Чумата на Юстиниан “, избухнала няколко години по-късно. Тя върлува няколко години и погубва към 25 милиона души в Европа, 66 милиона на Изток, а един от най-големите градове по това време, Константинопол, губи 2/3 от популацията си.
Източник: abc fact
Източник: manager.bg
КОМЕНТАРИ




