Имало е изтичане на 25 тона радиоактивна вода от АЕЦ „Фукушима“
За отблъскващ случай в авариралата японска атомна електроцентрала „ Фукушима-1 “ стана ясно неотдавна. Съобщава се за приключване на към 25 тона радиоактивна вода от втори реактор на централата.
Операторът на централата Tokyo Electric Power (TEPCO) е разкрил приключването на 9 август. Компанията обаче твърди, че водата не е попаднала в околната среда, а се е стекла в мазето, съгласно известията. Преди това в един от резервоарите за надзор на водата в басейна за изстудяване на нуклеарното гориво е било видяно извънредно понижаване на равнището на водата.
В постройката беше пуснат робот и се оказа, че водата, която е изтекла от резервоара се е стичала в мазето, заяви UNN.
Дружеството към този момент е прекратило изпомпването на вода в охлаждащото помещение. От TEPCO настояват, че случаят няма да докара до нагряване на горивото над прага от 65 градуса по Целзий. TEPCO твърди, че за по-подробно проучване на блок 2 още веднъж ще бъде употребен робот.
По-рано през февруари TEPCO откри приключване на радиоактивна вода. Обемът на приключването тогава е бил към 5,5 тона, а площта – почти 4 на 4 метра. Компанията стартира да изхвърля вода от централата в океана през август 2023 година.
На 9 август TEPCO разгласи, че оборудването, обвързвано с басейна за отработено гориво на втори реактор се е развалило. Впоследствие като защитна мярка системата за изстудяване на басейна за отработено гориво била спряна, до момента в който стартира следствието на повода за неизправността, заяви CGTN.
На 11 март 2011 година атомната електроцентрала АЕЦ „ Фукушима “ претърпя съществени вреди след огромното източнояпонско земетресение с магнитуд 9,0 и последвалото го цунами. Комбинираното влияние и последствията от земетресението и цунамито предизвикаха огромни човешки жертви и необятно публикувани опустошения в североизточна Япония.
Най-голямата гражданска нуклеарна повреда след Чернобил
Последвалата повреда в атомната електроцентрала беше категоризирана като равнище 7 (голяма авария) по Международната канара за нуклеарни и радиологични събития (МААЕ). В първите дни след повредата МААЕ сътвори екипи за оценка на основни детайли на нуклеарната сигурност и за оценка на радиологичните равнища.
Това беше най-голямата гражданска нуклеарна повреда след повредата в Чернобил през 1986 година. От развалената централа бяха изпуснати радиоактивни материали и бяха евакуирани десетки хиляди души.
Научният комитет на Организация на обединените нации по резултатите на атомната радиация (UNSCEAR) направи оценка на равнищата и последствията от излагането на йонизиращо излъчване.