Първият дипломат на Ердоган: Ормузкият проток е по-важен за Турция от ядрената програма на Техеран
За Турция отварянето на Ормузкия пролив е по-висок приоритет в договарянията за разрешаване на спора сред Съединени американски щати и Иран, в сравнение с нуклеарната стратегия на Иран. Това съобщи турският външен министър Хакан Фидан пред японския бизнес вестник Nikkei, написа Фокус.
Според него Турция, дружно с Пакистан и няколко други страни, сега посредничат в договарянията сред Съединени американски щати и Иран. Турският външен министър акцентира, че в случай че се реализира съглашение за деблокиране на Ормузкия пролив, тогава проектът е да се премине към разискване на нуклеарната стратегия на Иран.
Ситуацията към Ормузкия пролив, съгласно Фидан, оказва напън както върху Съединени американски щати, по този начин и върху Иран.
''Международните последствия са големи, в това число в региона на енергийната и продоволствената сигурност. Ситуацията е достигнала точка, в която договарянията по този въпрос би трябвало да бъдат по-висок приоритет от нуклеарната програма'', добави той.




