За трета година като част от културния календар на община

...
За трета година като част от културния календар на община
Коментари Харесай

Пловдив почете годишнината от Илинденско-Преображенското въстание СНИМКИ

За трета година като част от културния календар на община Пловдив, на днешната дата 2 август бе почетена паметта на героите и подвига на починалите в Илинденско-Преображенското въстание. Тази година се навършват 120 години от събитията от 2 август 1903 година. Общоградското честване по този мотив се състоя пред паметника на българите от Източна и Западна Тракия и Беломорска Македония, починали в национално-освободителните битки и войните за България, който се среща се в регион „ Южен ", в градинката против старите хали.  Официалната гала включваше тържествено слово, полагане на венци и цветя и едноминутно безмълвие с рухване на колене в памет на починалите. Участие взеха боен духов оркестър, представително формирование от  Гарнизон  Пловдив - почетна рота и венценосци и комитет „ Родолюбие ".

Строят бе признат от полковник Иван  Райков - заместник-командир на „ Съвместното командване на специфичните интервенции ". Сред присъстващите, почели събитието бяха кметът на Пловдив Здравко Димитров, заместител регионалният шеф Атанас Ташков, заместник-кметовете Тодор Чонов и Георги Титюков, голям брой общински съветници, Славчо Атанасов – кмет на Пловдив в мандат 2007-2011,  съпредседателят на Вътрешна македонска революционна организация Александър Сиди, представители на общинската и районните администрации, жители и медии.



Водещ на церемонията бе артистът от Драматичен спектакъл Пловдив - Симеон Алексиев, който в късото си встъпление напомни, че в историята на всеки един народ има избрани персони, които остават такава трайна диря, че споменът за тях остава безконечен.

 „ Българската история не прави изключение.  Само би трябвало да споменем Васил Левски, Христо Ботев, Георги Бенковски, Тодор Каблешков, Хаджи Димитър, Владимир Вазов и доста още, с цел да забележим по какъв начин делата на даден човек реализират това, което генерации алхимици са търсили – тайната на безсмъртието. Има обаче и една особена категория хора, чиято история е забулена в загадка, за които се знае малко или това, което се знае е изпълнено с несъгласия. Същевременно народът ги е увековечил в своите песни и стихотворения и сякаш съвкупното му схващане знае за тях повече от елементарния човек. Илинденско-Преображенското въстание е цялостно с такива образци. Такива са имената на Миле Попйорданов, Мамин Колю. Никола (Кольо) Коев Николов, Питу Гули, Донка Ушлинова...Към тези героични персони можем да прибавим още хиляди мъже и дами, млади и остарели, образовани и неуки ", припомни още Симеон Алексиев.

Тържественото слово във връзка 120-та годишнина от Илинденско - Преображенското въстание, избухнало на 2 август 1903 година произнесе Красимир Каракачанов - почетен ръководител на Вътрешна македонска революционна организация и някогашен вицепремиер и министър на защитата на Република България.



„ Тези хора направиха една епопея - 30 хиляди въстаници против 350-хилядна турска войска и башибозук се сражаваха от 20 юли (по остарял стил) Илинден, та чак до края на октомври! Тези хора написаха  славна история, която не би трябвало да се не помни и да се покрива с нови идеологически мъгли. Те написаха история, която следва да познаваме, почитаме и да се учим от нея. Връщайки се в българската история, четейки страниците на въстанието, на войните за национално обединяване и избавление, би трябвало да се знае едно: " Нищо не се поставя безплатно и никой в никакъв случай на никого не е дал нищо безплатно ". Много хора тогава са се поздравявали с „ Христос възкресе ", тъй като за тях това е бил Великден. Нека и ние да кажем цветущ празник и безконечна популярност на героите! ", сподели в словото си Красимир Каракачанов. 

Източник: glasnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР