За своята кръгла годишнина фестивалът за иновативно изкуство 180° акостира

...
За своята кръгла годишнина фестивалът за иновативно изкуство 180° акостира
Коментари Харесай

Десетилетие в иновативното изкуство отбелязва фестивалът 180°

За своята кръгла годишнина фестивалът за новаторско изкуство 180° дебаркира на няколко местоположения в София дружно с актьори от над 10 страни, измежду които България, Германия, Съединени американски щати, Бразилия, Чили и Индия. Програмата на юбилейното издание е обещаваща и изпълнена с огромни имена в областта на пробните музика, образни изкуства, танц, спектакъл и пърформанс. Входът за събитията е свободен.

Артистичните пърфо/рманси стартират на 21 юли в „ Топлоцентрала ", където публиката може да гледа и чуе EXISTINCT - вълнуващ театър с присъединяване на Ансамбъл Модерн (Германия), една от водещите обединения за модерна музика, театралната режисьорка Ксения Раввина (Германия/Русия) и артистичния екип на 180° - Александър Хаджиев и Михаела Добрева. Заедно те създават невероятен пърформанс, който има своята международна премиера през март 2023 година в границите на поредицата от концерти на Ансамбъл Модерн Checkpoint. Сега, за пръв път българската аудитория има опция да се причисли към прекарването, като се впусне в проучване на взаимното битие на минало, настояще и бъдеще и прескочи всевъзможни музикални граници. Вечерта продължава с откриващо фестивално празненство още веднъж в „ Топлоцентрала ".

В дните от 24 до 28 юли фестивалът готви мощна поредност от събития с локални и задгранични актьори, които се сплотяват в три креативен екипа, с цел да показват интерпретациите си върху абстракната тематика, заложена от уредниците на фестивала: 42. Сред участниците в десетото издание на 180° са композиторът Пабло Гаретон (Чили), който смесва камерна музика с електроника, саунд арт, видео апаратура и пърформанс; хореографката Сара Бизока (Италия), победителка в състезанието Premio Roma (2022) за видео танц с " binAria " ; турската виолончелистка Елиф Димли с многочислени изяви като солист с разнообразни оркестри; и художникът Михаил Михайлов, който показа България на Венецианското биенале през 2022 година с плана „ Ето къде си ".
Част от програмата на фестивала са още работилниците за креативност за възпитаници от учебните заведения по изкуствата, Лабораторията за импровизации на 180° под управлението на контрабасиста Ивар Робан Кржич (Хърватия), за която до 18 юли могат да аплайват студенти по музика и професионални музиканти, както и артистичната колаборация на студенти по изкуствата от България и Германия, проведена взаимно с Гьоте-институт България (27 юли).

Всичко това следва да подгрее публиката задоволително добре за последната фестивална вечер (28 юли), когато по традиция се показват финалистите в състезанието за късометражен глух филм Videomotion, които ще бъдат озвучени от музикантите на 180° посредством импровизация онлайн, а спечелилият ще бъде определен посредством гласоподаване от публиката и ще получи премия в размер на 300 лева Всички искащи да вземат участие в състезанието за късометражен глух филм на 180° могат да изпратят видеата си тук.

„ Вече 10 години едно нереално и много далечно от обичайните направления на изкуството събитие съумява да се задържи и етаблира освен в културния календар на столицата, само че и се нарежда на картата на европейската културна сцена ", споделя за развиването на фестивала 180° артистичният му шеф Александър Хаджиев.

Подробна информация за юбилейната стратегия и участниците в десетото издание 180°: 180-degrees.org, facebook.com/180degreesfest и @180degreesfest.

Фестивалът се реализира с поддръжката на Министерство на културата, Столична община, като част от Календара на културните събития за 2023 година и стратегия „ Култура ", Национален фонд „ Култура ", Гьоте-институт България, Италиански Културен Институт в София и Европейски фестивален фонд за изгряващи актьори - EFFEA.

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР