За пръв път от 1991 г. насам учени отново се

...
За пръв път от 1991 г. насам учени отново се
Коментари Харесай

Рядък гекон, изчезнал от научните наблюдения през 1991 г., е преоткрит в каньон в Южна Африка

За пръв път от 1991 година насам учени още веднъж се срещат с един от най-мистериозните представители на африканската херпетофауна – плоският гекон от Блайд Рондавел (Blyde Rondavel flat gecko), прочут единствено от два екземпляра, открити преди повече от три десетилетия в далечен каньон в североизточната част на Южна Африка.

Експедицията, проведена от природозащитната организация Endangered Wildlife Trust, е резултат от двугодишна подготовка, голям брой разрешителни и достъп с хеликоптер до труднодостъпния каньон Блайд Ривър.

Изследователите Дарън Питерсен и Джон Дейвис са оставени на върха на скален масив, заобиколен от отвесни скали с височина над 100 метра – точното място, където типът е открит през 1991 година, споделя Euronews.

Поради липса на доказани наблюдения в продължение на повече от 30 години, геконът се смята за „ липсващ тип “ – по формулировка на Международния съюз за отбрана на природата (IUCN), който го класифицира като „ с незадоволително данни “ (data deficient), защото не е ясно дали действително съществува като обособен таксон или съставлява неправилно избран представител на различен тип.

„ Изключително доста ме нервира, когато даден тип остава в категорията data deficient – все едно споделяме, че не ни е грижа задоволително, с цел да разберем повече “, споделя Питерсен.

През трите дни, които учените прекарват на терен, те съумяват да следят сред 20 и 30 гекона и да снимат и съберат данни за седем от тях, в това число тъканни проби, които ще бъдат употребявани за потвърждаване на неговата уникалност като тип.

Геконът от Блайд Рондавел е петият „ преоткрит “ тип през последните няколко години с помощта на напъните на Endangered Wildlife Trust. Сред другите образци са: необитаем под земята кърт, невъобразим от над 80 години, както и пеперуда, жаба и различен тип гущер, считани за изчезнали от десетилетия.

Подобни открития демонстрират какъв брой лимитирано остава знанието ни за световното биоразнообразие, даже и в XXI век. Те също по този начин акцентират нуждата от вложения в проучвания на терен, изключително в биологично богати, само че труднодостъпни региони.

В подтекста на световната битка с климатичните промени, загубата на местообитания и биологичното обедняване, открития като това са мощен мотив за стратегически вложения в естествен капитал.

„ Откриването на този гекон не е просто теоретичен успех – това е доказателство, че напъните за запазване на природата водят до действителни резултати “, споделят от Endangered Wildlife Trust.
Източник: profit.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР