Борис Петров, финансов експерт: Ако обуздаем разходите, може да не се налага увеличение на данъците
За поредна година служебно държавно управление ще изготви държавната проект сметка.
" Цифрата, която беше дадена, с ангажимента, че това е предварителна проект сметка, сочеше недостиг от порядъка на към 12 милиарда и нещо. Това регистрира един плануван растеж на приходите към 6,3 милиарда и 18 милиарда растеж на разноските - съвсем 3 пъти по-висок растеж ", разяснява финансовият специалист Борис Петров в предаването " Денят ON AIR ".
През 2025 година не се чака висока инфлация
" Не виждам учредения за толкоз огромен растеж на разноските. Трябва да мислим за консолидация през разноските ", посочи Петров.
По думите му мераците за разход са доста високи и това постоянно надвишава опциите.
" Време е към този момент да помислим и да прочетем още веднъж фискалните правила, да прочетем Член 98 на Закона за обществените финанси, да забележим, че там написа, че в случай че няма признат бюджет, се разходва 1/12 част от разноските, заложени в бюджета за миналата година. Трябва да се съблюдава и фискалното предписание за недостиг до 3%. Имаме в законодателството спирачки, които би трябвало да се задействат, даже и в мандата на едно служебно държавно управление ", подсети Петров пред Bulgaria ON AIR.
Стабилизиране на фискалната позиция е постижимо, счита специалистът. Петров акцентира, че общините са получили изключително огромни суми тази година с решение на Народното събрание.
" Малки общини получиха огромни суми. Интересно е да видите по какъв начин са дали своят вот тези общини на изборите. Може да се окаже, че фискалното безучастие е огромно преимущество ", проучва гостът.
Трябва ли да се подвигат налозите?
" Ако не се вдигнат налозите, няма да имаме задоволително средства за финансова стратегия. Няма да има средства и от Плана за възобновяване за вложения. Тогава ще би трябвало да приоритизираме разноски. По отношение на налозите - в случай че обуздаем разноските, може и да не се постанова нарастване на налозите. Постоянната ротация на политически партии води до раздуване на администрацията, което се оказва непрестанен развой ", разяснява Петров.
Не бива да се повтаря двуцифрен растеж на заплатите в бюджетния бранш, настоя финансистът. На въпрос подготвен ли е бизнесът за Еврозоната, Петров изрази мнение, че банковият бранш е в напреднала фаза на подготовка.