За пореден път на 1 февруари 2018 г., четвъртък, граждани

...
За пореден път на 1 февруари 2018 г., четвъртък, граждани
Коментари Харесай

Протестите в защита на Национален парк Пирин продължават


За следващ път на 1 февруари 2018 година, четвъртък, жители ще стачкуват против признатото на 28 декември 2017 година решение на Министерски съвет за отваряне опцията за строителство върху 48% от територията на Национален парк Пирин.

Протестното шествие в София стартира да се събира от 18,30 ч. пред Министерство на младежта и спорта, което спонсорира отминалата двудневна Световна купа по сноуборд с равностойността на 3,5 години концесионна такса за ски зона Банско. Тона оповестиха от обединението „ За да остане природа в България “.

Протести ще има още в Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Габрово, Казанлък, Плевен, Пловдив, Русе, Свиленград, Свищов,
Сливен, Стара Загора, Шумен, а също в Бристол, Виена, Глазгоу, Лондон, Прага.

От 2 до 8 февруари 2018 година бегачи от разнообразни български градове ще тичат щафета от Свиленград до София, като форма на митинг против отварянето за застрояване на Национален парк Пирин. Те ще изтичат над 440 км от Свиленград до София, минавайки през 10 от протестиращите градове. Още в четвъртък, 1 февруари 2018 година, бегачи от Бургас алегорично ще дадат старт от 10 ч. пред Часовника и ще пробягат първите 30 км до Средец.

Исканията на митинга в четвъртък вечерта са за анулация на решението на Министерски съвет от 28 декември 2017 година, с което бяха признати промени, отварящи за строителство народен парк Пирин, за оставка на министъра на околната среда и водите Нено Димов, който саботира главната функционалност на екоминистерството – да опазва естествените благосъстояния на България, и за оповестяване на действителния притежател на концесионера " Юлен " АД и одит на концесията от интернационален инспектор и с присъединяване на гражданското общество.

Природозащитниците разясняват, че решението на Министерски съвет от 28 декември 2017 година:

а) непосредствено нарушава директивите на Европейския съюз за стратегическата екологична оценка, за запазване на птиците и за месттобитанията.

б) опонира на българското законодателство - Закона за запазване на околната среда, Закона за биологичното многообразие и Закона за предпазените територии.

в) жестоко погазва правилата за отчитане на мнението на жителите - не регистрира импортираните над 1000 писмени мнения и над 120 000 писма от жители от целия свят в отбрана на парка.

г) обслужва олигархичните ползи на концесионер, който е затулен зад офшорно сдружение в Кипър, чийто притежател е незает.

д) дава опция за изсичане на вековни гори и огромно строителство в обект, представляващ международно естествено завещание, предпазено от ЮНЕСКО.

е) даже самото Министерство на околната среда и водите няма визия какво е разрешило, тъй като административният акт е неразбираем, замайващ и разрешава друго пояснение.

Решението на Министерски съвет отслабва отбраната на Пирин, като отваря порти за сечи на вековни гори от бяла и черна мура, ела, смърч и бял бор на възраст сред 100 и 500 години. За да бъдат тези гори това, което са сега – Ноев ковчег на биологичните типове на Европа, те са еволюирали хиляди години, без да бъдат увреждани от човешка активност. Няма по какъв начин да има обезщетително залесяване, което би възстановило провалите от унищожаването на природата на Пирин.

Уникалните екосистеми на Пирин и изключително вековните гори са дом на мечки, вълци, диви кози, редки типове сови и кълвачи, както и на над 70 ендемични растения, от които над 30 се срещат единствено там и по този начин Пирин има най-голямата централизация от такива типове в България. Протестиращите не са против зимния туризъм и ски спорта, само че желаят това да се случва в синхрон с природата и да не визира предпазените територии. Инвестициите в ските не би трябвало да се концентрират единствено върху един регион.
Източник: 3e-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР