Ваксина срещу рак на мозъка спира растежа на тумора в първите клинични тестове върху хора
За първи път тестваха върху хора ваксина против характерен рак на мозъка. Резултатите демонстрират, че тя е безвредна и ефикасна при лекуването на рак. По-голямата част от пациентите, които са се записали за присъединяване в клиничните проби, са развили имунен отговор против избрани протеини, свързани с рака. При 82 % от тях растежът на тумора е спрял напълно през идващите две години.
Ваксината е създадена за лекуване на дифузни глиоми, които се популяризират из мозъка и надлежно – са сложни за хирургическо премахване. Същевременно пък общоприетите лекувания като химио- и радиотерапия, постоянно не са ефикасни.
За благополучие, дифузните глиоми имат едно главно едва място - клетките им развиват характерна разновидност при над 70 % от пациентите. Тази разновидност визира ензим, наименуван изоцитрат дехидрогеназа 1 (IDH1) – тя трансформира структурата му и го преобразува в нов протеин, наименуван нео-епитоп. Важното в тази ситуация е, че IDH1 се среща единствено в глиомите, а не в здравите тъкани, което значи, че имунната система разпознава разновидността като нещо непознато.
“Нашата цел бе да подкрепим имунната система на пациентите и да използваме ваксина, с цел да я предупредим за характерния за тумора нео-епитоп “, изяснява създателят на изследването Майкъл Платън. Преди началото на клиничните тествания екипът към този момент е бил съумял да синтезира мутирал IDH1 протеин. Впоследствие той е бил инжектиран сполучливо на мишки, а това от своя страна е спряло напредъка на IDH1-мутиралите тумори.
Авторите на изследването, оповестено в Nature, изясняват, че по време на първия стадий от клиничните тествания са ваксинирали 33 пациенти с IDH1-мутирала глиома. Наред с нея участниците са подложени и на общоприети ракови лекувания, при нито един от тях не са регистрирани странични реакции.
При 93,3 % от хората е регистриран имунен отговор. Те са построили огромен брой Т кафези с рецептори, откликващи доста на мутиралия IDH1. При доста участници тези имунни кафези атакуват мозъчните тумори и ги карат да се издуват.
По-важното в тази ситуация е, че 83 % от пациентите оцеляват 3 години след лекуването, като при 64 % не е регистриран никакъв напредък на тумора за този интервал. При 82 % от хората, развили имунна реакция, туморът е спрял изцяло своето развиване в границите на 2 години след лекуването.
При втората фаза от клиничните изследвания създателите възнамеряват да комбинират имунизацията с инхибиторна имунотерапия, която доста усъвършенства работата на имунната система. Според създателите това би могло да ускори и имунния отговор на тялото към имунизацията и да усили способността на белите кръвни телца да унищожават глиомите в мозъка.
Източник: IFLScience