За първи път на бял свят се появиха генно променени

...
За първи път на бял свят се появиха генно променени
Коментари Харесай

Учен твърди, че са се родили първите генно променени бебета

За първи път на бял свят се появиха генно изменени бебета . Учен от Китай твърди, че благодарение на технологиите е съумял да направи смяна в гените на новородените близначки, тъй че те да са резистентни към вируса на ХИВ. Революция в медицината или рисково заиграване със законите на природата?, заяви Нова тв. 

Две красиви китайски момиченца, наречени Лулу и Нана, се появиха с рев на този свят толкоз здрави, колкото са всички естествени бебета по света. Доктор Хъ Джинкуей пък сега евентуално е най-противоречивият в света академик. Предисторията е обвързвана с родителите на бебетата, които той назовава Грейс и Марк. Марк има ХИВ. В доста страни хората като него са дискриминирани, което прави положението им още по-непоносимо. Двамата не желали да дадат живот на дете, което да живее в подобен свят, изпълнен със боязън. Бебетата са заченати ин витро. Ученият не просто следи процеса, само че и му влияе. Когато Лулу и Нана са били още една клетка, тази генетична интервенция отстрани входната врата, през която ХИВ вирусът влиза в човешкия организъм.„ Представете си, че вирусът държи в себе си един ключ и търси неговия си апартамент в тъмната къща. И той с този ключ ще успее да влезе тъкмо там, където желае. Тоест в клетките, в които той може да се развива ”, сподели експертът по генетика проф. Алексей Савов.

У нас един на 100 българи има генетичен недостатък, който се трансформира в резултат, тъй като го прави устойчив към ХИВ. Това твърди, че е постигнал и китайският академик, единствено че посредством интервенция в гените на бебетата. Той е употребявал технология, която не е нова. Тя се нарича CRISPR. По-просто казано, при нея се получава нещо като ножица.

От университета, в който работи Джинкуей, оповестиха, че са шокирани от разкритията му, че той е в неплатен отпуск и не са били в течение на този план. Пекин разпореди публична инспекция.

„ За някои деца генетичната интервенция може да бъде единственият късмет да избегнат наследствени болести и да ги защищити от премеждия до края на живота им. Надяваме се да деянията благосклонност към тях. Родителите им не желаят дизайнерско бебе, а просто да имат дете, което няма да страда от генетични болести, които медицината към този момент може да предотврати ”, сподели счита доктор Хъ Джинкуей.

Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР