За мен това е типичен пример за хибридна атака и

...
За мен това е типичен пример за хибридна атака и
Коментари Харесай

Главчев и Столтенберг: Помощта за Киев няма алтернатива, но без да се въвличаме в конфликта

" За мен това е характерен образец за хибридна офанзива и дезинформация. Никога не е обсъждана такава тематика във формат НАТО, през днешния ден също не е обсъждана. Нека бъдат спокойни българските жители, уточни Главчев. Това е поредна дезинформация, която се постанова да оборвам ", сподели още служебният министър председател. Димитър Главчев увери, че България е благонадежден съдружник в НАТО и извършва своите отговорности.

Двамата със Столтенберг разговаряха на четири очи, а по-късно имаше среща с уголемен формат с присъединяване на служебния министър на защитата Атанас Запрянов и началника на защитата адмирал Емил Ефтимов, добавя Българска телеграфна агенция.

Служебният министър председател акцентира, че със Столтенберг са разискали 20-годишното участие на България в НАТО, както и завършилата през днешния ден пролетна сесия на Парламентарната асамблея на НАТО, чийто хазаин бе София. " Аз му благодарих за наличието, тъй като то е знаково, в тежък миг за ситуацията по сигурността изобщо, изключително по Източния фланг на НАТО, където сме ние. Обсъдихме въпроса, че би трябвало да се върне още веднъж значимостта на Западните Балкани. Ако си спомняте, през 2017 година България беше водач в този развой ", регистрира Главчев за резултатите от срещата.

" Обсъдихме въпросите в Черноморския район по понятни аргументи и, несъмнено, помощта за Украйна. И двамата сме на мнение, че помощта за Украйна не може да има опция ", акцентира още служебният министър председател.

Той цитира думи на генералния секретар на НАТО Столтенберг, казани по време на днешните диалози, който е декларирал, че " с всички сили и всички средства би трябвало да оказваме помощ на Украйна, само че с мисълта НАТО да не бъде замесен в спора ".

На журналистически въпрос подготвена ли е България да предприеме дейности за увеличение на помощта за Украйна , както и дали това е поискано от страната ни, Димитър Главчев отговори: " Накрая на диалога ни се посочи, че господин Столтенберг приказва за Алианса като цяло, че би трябвало да ускори помощта си за Украйна. Ние, от своя страна, представихме информация и информация какво сме създали. Смятам, че генералният секретар на НАТО остана удовлетворен от това, което сме създали все още и дори акцентира, че в границите на Алианса сме добър образец. От нас особено не е поискано разширение на военната помощ . Ние и до момента сме казвали, че вършим всичко, което е в границите на вероятното да подкрепяме Украйна. За друго е належащо решение на Народното събрание ".

Снимка: МС

Попитан дали е обсъждан въпросът за вероятно разполагане на съюзническо зенитно-ракетни комплекси по Българското черноморско крайбрежие, Главчев разяснява, че тематиката не е дискутирана.

Димитър Главчев взе участие и в пролетната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО, която се състоя в Националния замък на културата в София.

" Помощта за Украйна не може да има опция ", безапелационни са Главчев и Столтенберг. Тя обаче би трябвало да става с мисълта да не бъде замесен НАТО в спора.

Двамата са разискали и 20-ата годишнина от участието на България в НАТО. Изводът, по думите на Главчев, бил, че България е един благонадежден съдружник в НАТО и извършва своите отговорности ", уточни българският министър председател.

Според Йенс Столтенберг поразяването на военни цели отвън територията на Украйна е законно и сътрудниците от НАТО би трябвало да внимават, когато постановат ограничавания за потреблението на дарени от тях оръжия, с цел да не се окаже по този начин, че Украйна да не може да се пази.

" България дава невиждана помощ на Украйна . Когато войната стартира, Русия искаше да завземе Украйна за няколко седмици и искаше 50% от територията на Украйна при започване на войната да бъде съветска. Украйна удържа съветските агресори, само че това, което вършим, обективно се вижда, че не е задоволително. Нашата поддръжка би трябвало да е по-координирана и да продължаваме в същия дух. НАТО би трябвало да има по-голяма роля в координацията на тези помощи. На срещата във Вашингтон би трябвало да се договорим за по-голяма координационна роля на НАТО в помощта за Украйна; да има по-голяма отчетност и по-силно институционализирана рамка на нашата поддръжка, тъй че да даваме обещания, които да могат да бъдет изпълнени.

Подкрепяме Украйна освен поради трагдията на украинския народ. Искаме Украйна да завоюва, тъй като в противоположен случай това е заплаха и за нас. Путин би трябвало да зане, че е в полза на нашата сигурност да поддържаме Украйна. Затова чакаме водачите в НАТО да продължат поддръжката за Украйна ", съобщи Столтенберг.

Помощта за Украйна не може да има опция, безапелационни бяха българският министър председател и ръководителят на НАТО. Тя обаче би трябвало да става с мисълта да не бъде замесен Алиансът в спора.

Столтенберг и Главчев са разискали и 20-ата годишнина от участието на България в НАТО. Лидерът на НАТО уточни, че страната ни е благонадежден съдружник като посочи, че България към този момент е постигнала задачата на отделя 2% от Брутният вътрешен продукт за защита.

На идната среща на НАТО във Вашингтон ще бъде разисквана концепцията Алиансът да има по-голяма координационна роля в помощта за Киев.

 

 
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР