За мен и Прогресивна България“ процедурата по свръхдефицит е предизвестен

...
За мен и Прогресивна България“ процедурата по свръхдефицит е предизвестен
Коментари Харесай

Финансовият министър Гълъб Донев: Дефицитът е 7,4%. Тегленето на дълг от 3,8 млрд. евро е неизбежно

„ За мен и „ Прогресивна България “ процедурата по свръхдефицит е предупреден сюжет, който основава мощна изненада в виновните за актуалната обстановка “. Това сподели вицепремиерът и министър на финансите Гълъб Донев по време на брифинг в Министерския съвет, оповестява bTV.   „ Рекламираните бюджети с недостиг от 3% са резултат на отсрочени за последващи години заплащания. Каква е финансовата действителност към сегашния миг. Дефицит без да се трансформират политики и да се взимат ограничения – 7,4%. Това са над 1,5 милиарда евро. Още 2,2 милиарда евро са неизплатени. Тези разноски са крити по чекмеджета. Плащания са отлагани от 2024 година “, акцентира той.   „ Направете сметка на какъв % скача дефицитът “, добави Донев.   Министърът добави, че тези отсрочени заплащания са по планове на Агенция „ Пътна инфраструктура “ и по планове на общините.   „ До 30 април на тази година служебното държавно управление трябваше да показа на Европейска комисия годишен отчет за осъществяване на фискалния проект за 2025-2028 година Служебното държавно управление не показа тази информация. Докладът на Европейска комисия е на база данните за 2025 година без непредвидените разноски и без разноските, които ще бъдат фактурирани за 2026 година “, разяснява Донев.   Според него служебното държавно управление не е направило консолидация на държавните разноски, заради което Европейската комисия не разполага с данните за 2026 година.   „ Завишаването на заплати и обществени заплащания не са били обвързани с обезпечени източници за тяхното дълготрайно финансиране. Също по този начин не са предприемани насрещни промени против тези разноски. Приходната част на бюджета не е нараствала с темповете на разходната “.   „ Инвестиционната политика е била непоследователна и без визия. Вместо осъществяване на европейски средства и асимилиране на европейски средства за стопански напредък, фокусът е бил върху финансовите вложения без финансов запас. Неефективното ръководство на обществените средства, публичните поръчки и корупционните практики са нараснали натиска върху бюджета “.   „ Намираме се на идващия ден след финала на приказката – три дни яли, пили и се веселили. Сега постоянното държавно управление няма да избяга. Предстоят ни срещи с работодатели, синдикати и браншови организации, с цел да предприемем ограничения по консолидация на държавните разноски. Прекомерният недостиг ще бъде стеснен в възможни финансови параметри “.   „ Няма да чакаме напътствията и твърдите ограничения, които Европейска комисия може да ни наложи. Ще ограничим държавните разноски. Задачата е сложна и нелицеприятна. Ако е била лесна, тези майстори на уравновесени бюджети в границите на 3% недостиг, биха ги осъществили. Нямаше да крият разноски по чекмеджета и да ги отсрочват през годините. Нямаше да се изземат дивиденти от сдружения с държавно присъединяване през 2025 година. През 2025 година всичко, което е могло да постъпи в бюджета през 2026 година, предплатено е обрано. Бюджетът не може да си разреши лукса да разчита на дял от страните сдружения. И то БЕХ, и от Държавната консолидационна компания междинният дял е 560 млн. евро, който няма да постъпи в бюджета тази година “.   „ Всичко това води до преосмисляне на недостига на 2025 година. Дали е в границите на 3%, дали е в границите на 3,5% от Брутният вътрешен продукт. Разчетите демонстрират, че това не е по този начин. Предстоят сложни решения и непопулярни ограничения. Ще изпием горчивата чаша на наследството на предходните държавни управления “, сподели още вицепремиерът Гълъб Донев.   Какви ограничения ще предприеме държавното управление? „ Новият дълг е неминуем. На съвещанието на Министерският съвет държавното управление взе решение за тавана на дълга от 3,8 милиарда евро. Без тях ние ще имаме проблем с изплащането на пенсиите, заплатите и помощите през юли месец. Ще имаме проблем с заплащанията по Националния проект за възобновяване и резистентност. Дългът е неминуем “, изясни Донев.   „ По отношение на пенсиите и коронавирус добавките. Пенсиите се усилват със 7,8% по Швейцарското предписание. Въпреки резултатите за недостига, ние резервираме тази политика. Само да напомня, че две години преди този момент пенсиите не бяха осъвременявани по Швейцарското предписание “.   „ Ако обществото е готово да понесе ограниченията, би трябвало да има заледяване на приходите. Отвързване на всевъзможни механизми, които привързват работни заплати за към междинна брутна работна заплата за страната, към размера на минималната работна заплата. Трябва да има структурна смяна на държавната администрация. Трябва да има ограничение на държавните разноски. Не пипаме делегираните бюджети. Това включва просвета, обучение и опазване на здравето “, безапелационен е Гълъб Донев.    
Източник: skandal.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР