За година: С близо 57% е поевтинял природният газ в

...
За година: С близо 57% е поевтинял природният газ в
Коментари Харесай

За година: С близо 57% е поевтинял природният газ в България


За година: С близо 57% е поевтинял природният газ в България. КЕВР утвърди цена на природния газ от 77,60 лв. за януари. Стойността е за мегаватчас (MWh), без цени за достъп, транспорт, данък и Данък добавена стойност. Година по-рано – на 1 януари 2023 година, КЕВР одобри цената на природния газ да бъде 179,33 лева./MWh. Това значи, че този интервал цената на синьото гориво се e намалила с 56,73 %.

Ето по какъв начин се променяше цената на природния газ у нас, продаван от „ Булгаргаз “, през 2023 година:

На 1 януари КЕВР утвърди цена на природния газ от 179,33/MWh. Тогава от регулатора обясниха, че в ценовия микс е включено цялото контрактувано количество азерски природен газ. Към оня миг тези количества покриват към 27 % от потреблението на страната. Но имат основно значение за реализиране на удобни цени на синьото гориво. След образуване на тръжна процедура за цялата 2023 година, „ Булгаргаз “ е сключил за януари три контракта за доставка на полутечен природен газ с търговци от района. Дружеството е сключило и контракт за доставка на природен газ на вход на българската газопреносна мрежа. В ценовия микс за месеца публичният снабдител e присъединил и количества природен газ от подземното газохранилище „ Чирен “.

На 1 февруари КЕВР утвърди цена на природния газ за февруари в размер на 124,34 за MWh. Тя беше с 31 на 100 по-ниска от тази за януари. От регулатора обясниха, че главен фактор за това е понижението на борсовите показатели на интернационалните газови пазари. Снижаването на борсовите котировки тогава даде опция публичният снабдител виртуално да нагнети в хранилището в Чирен природен газ на доста по-ниски цени. Това усъвършенства ценовите нива на съхраняваните количества. В резултат бе понижена цената на синьото гориво от Чирен. То е  ценообразуващ детайл в общия микс, и бе реализирано намаляване на крайната цена за февруари.
На 1 март регулаторът утвърди цена на природния газ от 106,74 лв. за MWh.
Тя бе с над 14 % по-ниска от цената за февруари. От КЕВР се обосноваха, че главен фактор е понижението на борсовите показатели на интернационалните газови пазари. Поради пониженото планирано ползване на природен газ за март, „ Булгаргаз “ е присъединил в ценовия микс по-малки количества от рандеман от хранилището в Чирен, спрямо авансово плануваните.

Комисията за енергийно и водно контролиране утвърди цена на природния газ за април от 98,16 лева за мегаватчас. Тя бе с 8 % по-ниска от тази за март. Основен фактор тогава беше устойчивата наклонност за понижение борсовите показатели на интернационалните газови пазари, вследствие на мекото време и високата запълняемост на европейските газови складове.
На 1 май КЕВР утвърди цена на природния газ от 77,55 лева./MWh.
Тя бе с 21 % по-ниска от априлската. Основен фактор за това бе устойчивата наклонност за понижение на борсовите показатели на интернационалните газови пазари и по-ниското ползване.

Комисията утвърди цена на природния газ за юни от 65,82 лева./MWh. Тази цена бе с 15,20 % по-ниска от тази за май. В ценовия микс за юни е включено цялото контрактувано количество азерски природен газ.. Тези количества покриват 70,3 на 100 от потреблението за месеца и имат основно значение за реализиране на удобни цени на синьото гориво.
На 1 юли КЕВР утвърди цена на природния газ за юли от 60,58 лв. за MWh.
Тя бе с 8 %по-ниска от юнската. По време на откритото съвещание по тематиката, което се организира на 28 юни, ръководителят на КЕВР Иван Иванов сподели, че това демонстрира полезността на контракта, който България има с Азербайджан.
През август цената на природния газ стана 59,67 лв. за мегаватчас.
Тя беше с 1,4% по-ниска по отношение на тази от юли. От КЕВР откриха, че общото планирано количество за вътрешния пазар е обезпечено от два разнообразни източника за доставка.

През септември обаче КЕВР утвърди с към 6% по-скъп природен газ по отношение на август. Тогава цената стана 63,35 лв. за мегаватчас. От регулатора акцентираха, че по-високата цена се дължи на сериозното покачване на борсовия показател „ TTF – месец напред “, чиято стойност за септември бе с 19 на 100 по-висок от този за август.
През октомври цената се намали с 4,6 % в съпоставяне със септември.
На 1 октомври КЕВР утвърди цена от 60,41/MWh. Регулаторът откри тогава, че общото планирано количество за вътрешния пазар е обезпечено от три разнообразни източника за доставка.

КЕВР утвърди цена на природния газ за ноември от 82,12 лева за мегаватчас. Тя беше с близо 36 на 100 по-висока от октомврийската.

Природният газ нарастна с 6,5 % през декември. Тогава КЕВР утвърди цена на природния газ за декември от 87,50 лева./MWh. Регулаторът откри, че общото планирано количество за вътрешния пазар е обезпечено от четири разнообразни източника за доставка.
Източник: flashnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР