Алкална вода: По-добра хидратация или скъпа глупост?
За алкална нормално се счита вода с по-високо от естественото рН – скалата, по която измерваме до каква степен нещо е киселинно или главно. Всичко с рН над 7 се смята за алкално, а бутилираната алкална вода нормално е с рН сред 8 и 9, спрямо 6,5-8,5, препоръчвано за питейна вода.
Твърдението, че алкалната е по-хидратираща от елементарната значително се основава на изследване от 2017 година, в което 36 футболисти са разграничени на три групи: едната пие високоминерализирана вода, втората – нискоминерализирана и високоалкална, а третата – трапезна вода.
Всички те трябвало да пият по към 4 литра от избрания тип вода дневно в продължение на седем дни, като също така изпълнявали и интензивни физически извършения преди и след седмицата, в която приемали водата.
Проучването открива, че след упражненията, консумиралите алкалната с ниско наличие на минерали, са били по-добре хидратирани от другите две групи, и надлежно заключава, че „ нормалната консумация на алкална вода може да бъде скъп хранителен вектор, влияещ върху положението на хидратация при дейни здрави възрастни “.
В това, както и в доста други научни проучвания обаче, броя е блестящо недостатъчна; с 36 участници изследване е доста малко. Авторите даже разказват данните като „ предварителни “. За да стартират лекарите да ни поучават да пием повече съответна течност, в случай че желаеме да подобрим хидратацията си, са нужни доста повече доказателства, в това число клинични изследвания.
Камъните в бъбреците могат да бъдат освен неприятни, само че в случаите, когато те са резултат от струпване на пикочна киселина (получава се при разграждането на съединения, наречени пурини) или цистин (производно на аминокиселината цистеин), може да се наложи и профилирана терапия за понижаване на киселинността на урината. Проблемът е, че лекуването не е напълно на ниска цена, а също така изисква от пациентите да одобряват постоянно таблетки – което значи, че някои хора няма да се придържат към него.
Така група откриватели от Калифорнийския университет в Ървайн се пробваха да схванат дали бутилираната алкална вода не би могла да бъде по-достъпна опция. Те мериха наличието на алкални субстанции в 5 разнообразни марки алкална вода и го съпоставиха със наличието на алкални субстанции в таблетките, които нормално се употребяват при лекуването, както и в някои други питиета като портокалов сок, лимонада и спортни питиета, и в медицинските добавки.
„ Въпреки че продуктите с алкална вода имат по-високо рН от елементарната, те имат нищожно наличие на алкали, което допуска, че не могат да покачат рН на урината задоволително, с цел да повлияят на развиването на камъни в бъбреците и в други уринарни системи “, споделя старшият създател доктор Рошан М. Пател в изказване.
На фона на някои от по-нестандартните подходи за битка със стареенето, постоянното пиянство на алкална вода наподобява много добродушно – само че дали науката поддържа изказванието, че тя ще забави прииждането на старостта?
Ако хората бяха мишки, тогава – може би да. Проучване от 2020 година откри, че при мишки, приемали алкална вода в продължение на 10 месеца, се следи усъвършенстване на разнообразни маркери на клетъчното стареене, като да вземем за пример увеличение на дължината на теломерите – защитните структури в края на хромозомите.
Но уви, ние не сме гризачи – въпреки че изследванията върху животни могат да дадат на откривателите насочна точка, сред мишките и хората има голям брой разлики, което значи, че резултатите от това изследване не могат да бъдат приложени неотложно към нас. За да разберем дали алкалната вода в действителност въздейства на човешкото стареене, ще би трябвало да проведем голям брой дълготрайни клинични изследвания върху хора.
За множеството хора една бутилка понякога евентуално няма да докара до проблеми – може единствено да има малко чудноват усет. Но съгласно доктор Хауърд Е. Леуайн от Harvard Health Publishing хората, които одобряват медикаменти, наречени инхибитори на протонната помпа – които засягат стомашната киселина и покачват pH – би трябвало да внимават.
„ Добавянето на алкална вода може да увеличи това рН още повече – написа доктор Леуайн, – и може да докара до нараснало рН на кръвта, което може да промени естествените равнища на химикали като калий в нея, изключително в случай че имат бъбречно заболяване. “
Проучвания, изследващи хипотетичните изгоди на алкалната вода, съществуват и даже може да ги поддържат – само че силата на тази поддръжка не е задоволителна, с цел да оправдае потреблението.
Разбира се, нищо не ви пречи да си купите, само че при избора сред нея и елементарна вода евентуално е по-добре да си спестите.