Ясно очертаващата се вече тенденция към глобална промяна на лихвите

...
Ясно очертаващата се вече тенденция към глобална промяна на лихвите
Коментари Харесай

БНБ: Растящите лихви по кредити крият риск

Ясно очертаващата се към този момент наклонност към световна смяна на лихвите ще окаже отражение върху финансовото положение на кредитополучателите поради нарастването на разноските за обслужване на заемите им. Това предизвестяват от Българска народна банка в в постоянния си бюлетин " Банките в България ".

В среда на ниски лихвени проценти и засилено предложение на заеми кредитната активност в сегмента на семействата продължи да се уголемява с бързи темпове, като наред с това през първото тримесечие на 2022 година бе регистрирано ускорение на годишния напредък на заемите за бизнеса.
Засега размерът на необслужваните заеми продължава да следва наклонност към намаляване, поради интервенции по отписвания и продажби на заеми, показват от банката.

Същевременно през първото тримесечие на 2022 година размерът на заемите във фаза 2 по Международния счетоводен стандарт за финансово отчитане (МСФО) 9 „ Финансови принадлежности “ нараства, което е обвързвано с изострянето на рисковете в икономическата среда, в това число поради вероятни косвени резултати на войната в Украйна.

Независимо от незначителния размер на директните експозиции на банковата система към контрагенти от Русия и Украйна, материализация на кредитен риск може да настъпи заради индиректни резултати, свързани с спомагателния напън за повишение на цените на енергоносителите и суровините, вероятни усложнения във веригите за доставки и утежняване на икономическите настройки, предизвестяват от Българска народна банка. Според специалистите внезапното покачване на цените на горивата и на суровините и възможното нарушаване на регулярността в техните доставки могат да повлияят върху положението на икономическата интензивност, да обиден способността на кредитополучателите за обслужване на отговорностите и след това да доведат до повишаване на необслужваните заеми и обезценките.

Рискове за доходността

В кратковременен проект бързото повишаване на кредитните размери се отразява удобно върху чистия лихвен приход на банковия бранш. От друга страна, продължителното опазване на настоящите темпове на кредитен напредък основава риск от нарастване на задлъжнялостта и би утежнило резултатите, които неподходящи трендове в икономическата среда или внезапно повишаване на лихвените проценти биха оказали върху способността за обслужване на отговорностите. 
 
 istock istock
През първото тримесечие на 2022 година активите на банковата система набъбнаха с 5,1 милиарда лева (3,8 на сто) до 140,5 милиарда лева, написа още в бюлетина " Банките в България ".
 
Основен принос за нарастването на активите имаше нарастването на заемите и задатъците, регистрира Българска народна банка. Спрямо края на 2021 година размерът на брутните заеми и задатъци се увеличи с 5,5 милиарда лева (6,7 на сто) до 87,8 милиарда лева Вземанията от кредитни институции на тримесечна база се усилват с 2,7 милиарда лева (41,9 на сто) до 9,2 милиарда лева в края на март.
 
Брутният кредитен портфейл на банковата система набъбна през интервала с 2,8 милиарда лева (3,7 на сто) до 78,6 милиарда лева Основен принос за това имаше нарастването на заемите за нефинансови предприятия (с 1,8 милиарда лева, 4,6 на сто). Нарастване се наблюдаваше и при вземанията от семейства (с 905 млн. лева, 3,1 на сто) и от други финансови предприятия (със 100 млн. лева, 1,9 на сто), до момента в който тези от бранш " държавно ръководство " понижиха (с 15 млн. лева, 1,6 на сто).

Кога ще усетят изтеглилите заем у нас покачването нa лихвите

Депозитите в банковата система през първото тримесечие на 2022 година се усилиха с 4,3 милиарда лева (3,7 на сто) до 119,7 милиарда лева Определящ беше растежът на депозитите на нефинансови предприятия (с 2,3 милиарда лева, 6,6 на сто). Нараснаха и депозитите на други финансови предприятия (със 714 млн. лева, 18,3 на сто), на семейства (с 664 млн. лева, 1,0 на сто), както и тези на кредитните институции (с 349 млн. лева, 5,7 на сто) и на бранш " държавно ръководство " (с 294 млн. лева, 9,7 на сто).
 
Делът на депозитите в левове в края на интервала възлезе на 60,1 на 100, на деноминираните в евро - 32,8 на 100, а в други валути - 7,1 на 100.
 
 istock istock
Капиталовата позиция на банковия бранш се резервира солидна. В допълнение на поредно провежданата политика на създаване на финансови буфери, за това способства ограничаването по отношение на разпределянето на облагата на банките, което беше приложено като макропруденциална мярка през 2020 година и продължено през 2021 година На 23 февруари 2022 година Управителният съвет (УС) на Българска народна банка одобри решение да се прекрати ограничаването. Независимо от това Българска народна банка ще изисква от банките, които имат намерение да изплащат дял или подхващат противоположни изкупувания и други разпределения, в това число и от облагата за 2021 година, да показват проекти за систематизиране, които ще са предмет на надзорния разговор.
 
Източник: pariteni.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР