Японският суперкомпютър Fugaku Next ще надмине по мощност сегашните машини,

...
Японският суперкомпютър Fugaku Next ще надмине по мощност сегашните машини,
Коментари Харесай

Япония изгражда суперкомпютър, който е 1000 пъти по-бърз от най-мощните подобни системи в света

Японският суперкомпютър Fugaku Next ще надмине по мощ сегашните машини, само че енергийната успеваемост остава основно предизвикателство.

Япония е на път да направи нов пробив в света на изчислителната техника, започвайки построяването на първия по рода си суперкомпютър от клас „ zeta “ през идната година.

Този суперкомпютър, който се чака да бъде изцяло подготвен до 2030 година, ще бъде 1000 пъти по-бърз от най-мощните днешни машини от сходен вид.

Авангардният план се чака да коства над 750 млн. $, като отбелязва стратегическия ход на Япония да излезе напред в бързо разрастващата се област на изкуствения разсъдък (ИИ).

Скок оттатък екзафлопите: ерата на ZetaFLOPS

Японското министерство на образованието, културата, спорта, науката и технологиите (MEXT) показа проектите си за този суперкомпютър на 28-ми август, което е сигнал за забележителен скок в скоростта на изчисленията. Новата машина е проектирана да работи със скорост зетафлопс (zetaFLOPS) – мащаб на продуктивността, който не е постиган до момента.

Най-мощните суперкомпютри през днешния ден работят на равнища exaFLOPS, като могат да правят малко над един квинтилион (1, последвано от 18 нули) калкулации в секунда.

От друга страна, един суперкомпютър с равнище zetaFLOPS ще може да обработва един секстилион (1, последвано от 21 нули) калкулации в секунда. Това голямо нарастване на изчислителната мощ ще даде опция на Япония да се оправи с най-сложните провокации в региона на изкуствения разсъдък и научните проучвания.

„ Решението за създаване на такава свръхмощна машина е взето, „ с цел да бъдем в крайник с развиването на научните проучвания, употребяващи ИИ “, оповестява японският новинарски уебсайт Nikkei.

Тъй като ИИ става все по-неразделна част от научния напредък, задължението на Япония да създаде този суперкомпютър от клас „ зета “ акцентира решимостта ѝ да остане в челните редици на софтуерните нововъведения.

Надграждане на триумфа: Fugaku Next

Предложеният суперкомпютър, условно наименуван „ Fugaku Next “, ще наследи сегашната суперкомпютърна мощност на Япония – Fugaku. С оптималната продуктивност от 0,44 exaFLOPS, Fugaku държеше купата на най-бързия суперкомпютър в света до 2022 година, когато беше надминат от американския суперкомпютър Frontier, който доближи 1,2 екзафлопса.

Въпреки че слезе на четвърто място в международната ранглиста, Fugaku остава знак на софтуерните достижения на Япония.

Fugaku Next ще бъде основан от RIKEN и Fujitsu – същите компании, които стоят зад истинския Fugaku. Според изданието Tom’s Hardware новата машина евентуално ще употребява съставни елементи, създадени от Fujitsu, което ще обезпечи взаимна съгласуемост сред двата суперкомпютъра.

На този стадий обаче детайлностите за съответните съставни елементи и технологии, които ще се употребяват във Fugaku Next, остават нищожни.

Едно от главните провокации при конструирането на суперкомпютър от клас Zeta е енергийната успеваемост. В отчет на HPCwire за 2023 година се акцентира, че построяването на такава машина с актуалните технологии ще изисква голямо количество сила, равностойно на мощността на 21 атомни електроцентрали. Това съставлява доста затруднение, което инженерите би трябвало да преодолеят, с цел да трансфорат Fugaku Next в действителност.

Финансовите задължения и световното влияние

Финансовите разноски на Япония за този план са обилни. MEXT е отделило 4,2 милиарда йени (29 млн. долара) за първата година на създаването, като общият бюджет може да доближи 110 милиарда йени (761 млн. долара) в хода на плана.

Целта е Fugaku Next да бъде приключен до 2030 година, което ще го трансформира в най-мощния суперкомпютър на Земята, при изискване че никоя друга страна първа не сътвори машина от клас Zeta, което към този момент наподобява малко евентуално.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР