Японски гуми произвеждат електричество
Японската компания Sumitomo разгласи, че е създала нова технология за автомобилни гуми, които генерират електричество при въртенето на колелото. Така се създава в допълнение зареждане за бордовата електроника на колата.
От Sumitomo не споделят доста детайлности за технологията. Споменава се само, че във вътрешната част на гумата се вгражда устройство, наречено от компанията " енергиен колектор ". Когато транспортното средство се движи, той преобразува статичното електричество в ток при всяка дисторция на гумата.
Количеството създавана сила не е задоволително за зареждане на батериите на електрически автомобил или даже на фаровете. Електричеството обаче стига за зареждане на някои сензори - да вземем за пример тези за налягането в гумите.
От Sumitomo не споделят доста детайлности за технологията. Споменава се само, че във вътрешната част на гумата се вгражда устройство, наречено от компанията " енергиен колектор ". Когато транспортното средство се движи, той преобразува статичното електричество в ток при всяка дисторция на гумата.
Количеството създавана сила не е задоволително за зареждане на батериите на електрически автомобил или даже на фаровете. Електричеството обаче стига за зареждане на някои сензори - да вземем за пример тези за налягането в гумите.
Източник: fakti.bg
КОМЕНТАРИ




