GPT-5.6 няма да бъде достъпен за всички: Белият дом ще одобрява индивидуално
Следващият флагмански модел на OpenAI - GPT-5.6 - няма да бъде пуснат по едно и също време за всички консуматори. Вместо това компанията ще го дава поетапно на стеснен кръг корпоративни сътрудници след искане от американската администрация.
Според информацията изпълнителният шеф на OpenAI Сам Алтман е обяснил пред чиновниците, че в началото GPT-5.6 ще бъде наличен единствено като стеснен прелиминарен достъп (limited preview). По време на този стадий достъпът ще се утвърждава „ клиент по клиент “, като всяка компания ще бъде обсъждана поотделно, предава Reuters.
Искането е отправено от Службата на Белия дом за националния кибердиректор и Службата за научна и софтуерна политика. Целта е новият модел да премине спомагателна оценка за сигурност, преди да бъде пуснат по-широко.
По данни на The Information Алтман е признал, че сходен метод на разпространяване не е пожеланият вид за OpenAI в дълготраен проект, само че компанията е избрала да спомага на управляващите, с цел да форсира въвеждането на модела при съблюдаване на новите условия за сигурност.
Това е първият прочут случай, в който американското държавно управление се намесва още преди формалното стартиране на водещ модел с изкуствен интелект и упорства той да доближи първо до стеснен кръг авансово утвърдени сътрудници. Анализатори дефинират случая като знак, че Вашингтон стартира да играе все по-активна роля в контрола върху най-мощните AI системи.
Засега OpenAI не е оповестила по кое време GPT-5.6 ще стане наличен за всички консуматори. Компанията не е разгласила и публични механически характерности на новия модел.
Превод: GlasNews
Според информацията изпълнителният шеф на OpenAI Сам Алтман е обяснил пред чиновниците, че в началото GPT-5.6 ще бъде наличен единствено като стеснен прелиминарен достъп (limited preview). По време на този стадий достъпът ще се утвърждава „ клиент по клиент “, като всяка компания ще бъде обсъждана поотделно, предава Reuters.
Искането е отправено от Службата на Белия дом за националния кибердиректор и Службата за научна и софтуерна политика. Целта е новият модел да премине спомагателна оценка за сигурност, преди да бъде пуснат по-широко.
По данни на The Information Алтман е признал, че сходен метод на разпространяване не е пожеланият вид за OpenAI в дълготраен проект, само че компанията е избрала да спомага на управляващите, с цел да форсира въвеждането на модела при съблюдаване на новите условия за сигурност.
Това е първият прочут случай, в който американското държавно управление се намесва още преди формалното стартиране на водещ модел с изкуствен интелект и упорства той да доближи първо до стеснен кръг авансово утвърдени сътрудници. Анализатори дефинират случая като знак, че Вашингтон стартира да играе все по-активна роля в контрола върху най-мощните AI системи.
Засега OpenAI не е оповестила по кое време GPT-5.6 ще стане наличен за всички консуматори. Компанията не е разгласила и публични механически характерности на новия модел.
Превод: GlasNews
Източник: glasnews.bg
КОМЕНТАРИ




