Вероятността за мегаземетресение достига 82%?
Японска държавна група съобщи, че леко се е повишила вероятността за „ мегаземетресение “ до 82% през идващите 30 години.
Според специалистите подобен трус може да има опустошителна мощ от 8-9 степен, да провокира колосални цунами, да убие няколкостотин хиляди души и да аргументи вреди за милиарди долари.
Комитетът за проучване на земетресенията съобщи, че е нараснал оценката си за вероятността до 75-82% от предходните 74-81%.
Става въпрос за така наречен субдукционен мегатрус по продължение на провлака Нанкай - 800-километров подводен провлак, който се простира паралелно на тихоокеанското крайбрежие на Япония.
В котловината океанската тектонска плоча на Филипинско море се „ субдуцира “ - или постепенно се плъзга - под континенталната плоча, върху която се намира Япония, предава Българска национална телевизия.
При придвижването си плочите се заклещват, натрупвайки големи количества сила, която се освобождава, когато се освободят, предизвиквайки евентуално мощни трусове.
През последните 1400 години мегаземетресения в котловината Нанкай са се случвали на всеки 100-200 години, съгласно държавния щаб за поощряване на проучванията на земетресенията.
Последното записано земетресение е било през 1946 година
„ От последното земетресение са минали 79 години и вероятността за ново земетресение нараства всяка година с към един % “, сподели за Агенция Франс Прес чиновник от секретариата на Комитета за проучване на земетресенията.
Според оценки на държавното управление от 2012 година по-малките острови край главните крайбрежия могат да бъдат залети от цунами с височина над 30 метра.
Гъсто обитаемоте региони на основните острови Хоншу и Шикоку могат да бъдат ударени от големи талази в границите на няколко минути.
През август предходната година Японската метеорологична асоциация (JMA) издаде първата си рекомендация за мегаземетресение според разпоредбите, направени след опустошителното земетресение и цунами в Тохоку през 2011 година
В него се споделя, че вероятността за ново мощно земетресение по продължение на котловината Нанкай е по-висока от естественото след труса с магнитуд 7,1, при който бяха ранени 15 души.
След една седмица рекомендацията беше анулирана, само че провокира дефицит на ориз и други съществени артикули, защото хората попълняха запасите си за незабавни случаи.
През 1707 година всички сегменти на коритото Нанкай се раздират едновременно и провокират земетресение, което остава второто по мощ в историята на страната.
Това земетресение - което провокира и последното изригване на планината Фуджи - е последвано от два мощни мегатресения в Нанкай през 1854 година, а по-късно от две през 1944 и 1946 година