Ядрената енергетика в България на този етап няма алтернатива. Особено

...
Ядрената енергетика в България на този етап няма алтернатива. Особено
Коментари Харесай

Проф. Янко Янев: АЕЦ Козлодуй трябва задължително да мисли за нови мощности

Ядрената енергетика в България на този стадий няма опция. Особено откакто Европейската комисия заяви при започване на февруари, че е постигнала политическо решение да предложи в преследването на задачата за природосъобразна стопанска система до 2050 година Тази теза разви в предаването " Неделя 150 " на БНР проф. Янко Янев, шеф на Института за ръководство на нуклеарните познания във Виена.

" Не виждам да се е появила опция на българската нуклеарна енергетика. През последните 50 години всеки разбор за положението на силата в България стартира с едно и също изречение - България е бедна на енергийни запаси. По тази причина у нас беше развита нуклеарната технология. Ние сме една от 30-те страни, която има нужната инфраструктура и човешки капацитет да експлоатира атомна енергетика. Поне 60 страни в света желаят, само че не могат ", сподели Янев.

Според него въпросът къде да бъдат новите нуклеарни мощности - в АЕЦ " Белене " или в АЕЦ " Козлодуй ", е погрешен и се спонсорира от концепцията да излезем от атомната енергетика.

" 40 години наши и непознати институти са изследвали площадката за АЕЦ " Белене ", дали сме цялата информация на Европа и сме подготвени да стартираме действително строителство. Другата необходимост е сегашната атомна централа в Козлодуй наложително да мисли за слагане на нови мощности поради приключване на ресурса на съществуващите блокове ", добави Янев.

По думите му мантрата, че енергетиката ни е обвързвана с Русия, е " глупава " и е налице " първичен политически диалог ".

" Америка е велика нуклеарна нация, надълбоко ги почитам, само че през последните 30 години нищо не построиха, даже влязоха в задънени улица с огромните блокове. Експортът на огромни нуклеарни блокове е въпрос - може или не може това да се случи... Няма терзание, в случай че технологията е съветска ", счита Янев. По думите му построяването на реактора в Белене ще е по-евтино и евентуално градежът може да се случи за шест години.

" Ако тръгнем да генерираме посредством газови централи, би трябвало да знаем, че 80% от цената на електрическата енергия е цената на газа и когато цената на газа " излети през покрива ", тази електрическа енергия става непродаваема и няма кой да я заплати и вътре в България... Основният съставен елемент на природния газ е метанът, който има 85 пъти по-силно климатично въздействие, в сравнение с въглеродния двуокис, за който ни гонят да затворим въглищните централи. Редица специалисти и в Брюксел към този момент повдигат въпроса. Но има огромни стопански и геополитически ползи ", твърди специалистът.

Той добави, че е отправил предложение към президента да се сътвори сериозна експертна група, на която да бъде предоставено енергийната тактика на България да бъде написана от позиция на специалистите, а партиите да я проучват следствие.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР