XXI век не е векът на държавите, а на градовете.

...
XXI век не е векът на държавите, а на градовете.
Коментари Харесай

Радосвет Радев пред кметове: Настъпил е моментът, в който не инвеститорите се бият за Вас, а Вие за тях

" XXI век не е векът на страните, а на градовете. Съвременният човек има потребност от спокойствието и комфорта на битуването, без значение дали е бизнесмен, или елементарен жител ", сподели ръководителят на Българска стопанска камара Радосвет Радев по време на втората общинска полемика за бъдещето на локалното самоуправление " ОБЩИНИ БГ 2030 ", във Велико Търново.
Събитието се провежда от Националното съдружие на общините в Република България и е част от поредност разширени работни срещи, чиято цел е да се потърси външният взор за развиването на локалното самоуправление в България през погледа на бизнеса, медиите и анализаторите, които да насочат обръщение за бъдещето на общините в идващите 10 години.
" Бизнесът има пет базови упования към локалната администрация, без значение от района. Всеки бизнесмен желае облекчени и бързи административни процедури, ефикасен разговор, качествена инфраструктура, работна ръка и поддръжка на локалното произвеждане ", сподели Радосвет Радев по време на полемиката. Той посочи, че в деветте области - Варна, Русе, Велико Търново, Разград, Търговище, Шумен, Габрово, Добрич и Силистра, брутният вътрешен артикул на глава от популацията по отношение на междинния за страната е 30.6% по-нисък, а наетите лица са 21% от всички за страната.
Председателят на Българската стопанска камара уточни, че измежду деветте области най-вече вложения на глава на популацията притегля Варна, следвана от Габрово и Добрич. В тези три области има и максимален брой предприятия на глава популацията. Интересът на задграничните вложители пък е най-силен към областите Варна, Габрово и Търговище.
Като добър образец за публично-частно партньорство Радосвет Радев уточни " Индустриален парк ШУМЕН " - основан през 2009 година като смесено сдружение сред Община Шумен (40%) и " Ники-БТ " (60%). Частният вложител създава парка, построява обособени зони с цялостна инфраструктура, ток, газ, вода, канал и оптични кабели, обезпечава защита и поддръжка на терена, а общината апортира земя и третира вложителите преференциално, като ги обслужва при съкратени периоди. Над 85% от създадената територия към този момент е продадена, а има интерес за закупуване на нови имоти. Западната индустриална зона във Велико Търново е също измежду най-бързо разрастващите се в Севрна и Централна България, защото е наоколо до основен път София-Велико Търново-Варна. Радосвет Радев уточни, че там има над 30 компании с над 5000 заети лица, а през 2018 година е била облагородена с 2 млн. лева
Относно работната мощ, ръководителят на БСК означи, че по последни данни на Агенция по заетостта, в деветте района най-търсени са водачите - през март компаниите са декларирали потребността от над 3000 души с такива професионални умения. Търсят се още машинни инженери, електро инженери, строителни инженери, геодезисти, преводачи, ИКТ експерти, над 300 рехабилитатори и други
" Настъпил е моментът, в който не вложителите се бият за Вас, а Вие за тях. Трябва да им предложите от електронното подаване на формуляр до качествената работната ръка. В противоположен случай, вложителят просто избира някоя от нашите съседки ", означи пред кметовете и ръководителите на общинските препоръки от деветте района Радосвет Радев.
По-рано в същия ден, ръководителят на БСК посети Стопанска камара - Велико Търново, която неотдавна завърши осъществяването на план " Изграждане на резистентен модел и партньорска мрежа за поддръжка на заетостта и подвижността на работната мощ в трансграничната зона България-Румъния " по стратегия INTEREGG. Целта на плана бе поощряване на подвижността на труда в основни стопански браншове в трансграничната зона България-Румъния посредством основаване на условия за баланс сред търсенето и предлагането на пазара на труда.
По време на срещата с УС на Стопанска камара - Велико Търново бе повдигната и тематиката за метода на установяване на такса „ Битови боклуци " (ТБО) и потребността от по-активен разговор сред работодателските организации и локалната власт, когато се взимат решения, свързани с бизнеса в съответния район. Припомняме, че наскоро Габровският административен съд разгласи за непозволено избраната Твърди битови отпадъци в общината и анулира наредбата за размера ѝ съгласно данъчната оценка за парцела по дело, формирано по тъжба на ИСА Стопанска камара - Габрово. Новият метод на пресмятане на Твърди битови отпадъци на правилото " замърсителят заплаща " се отсрочи неколкократно и ще влезе в действие през 2022 година, т.е. с две години по-късно от в началото плануванаъа дата.
Поставяйки тематиката пред представителите на локалната власт, Радосвет Радев посочи: " Като човек от бизнеса, изцяло разбирам, че кметът е управител, който работи за положителното финансово положение на своята община, само че нещата би трябвало да се случват почтено и заслужено. Когато сте в конкурентна среда, тъкмо честността е това, което ще Ви подсигурява преднина и вложителят ще пристигна при Вас. Начинът на установяване на Твърди битови отпадъци изрично не е обективен както за бизнеса, по този начин и за всеки елементарен жител ".
Дискусията ще продължи и през днешния ден в търсене на способи за действителна фискална децентрализация и финансова самостоятелност на общините. Очаква се разискването на преструктуриране на данъчната система и опциите за защитни механизми за дребните общини за по-добро преразпределение.
Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР