Игри на ужасите: Дали жанрът е в златна ера?
" Whaddaya buyin', stranger? "
Ако класациите за продажби на видеоигри за 2023 година са нещо, отговорът е " игри на ужасите ".
Resident Evil 4 Remake и Dead Space са измежду най-продаваните тази година, в препълнено поле за качествени заглавия.
И Сам Лейк, сценарист на скорошното огромно издание Alan Wake 2, сподели пред BBC Newsbeat, че продължението се е насочило още повече в смут, тъй като той има вяра, че жанрът сега претърпява „ златен век “.
Докато RE4 Remake и Dead Space са обновени версии на обичани страшни класики, тяхната известност акцентира трайната прелест на хорър игрите.
За да влезе под кожата на жанра, Newsbeat беседва с някои от най-известните производители на хорър игри в промишлеността, с цел да разбере някои тайните на търговията с плаши и къде може да отиде по-късно.
Как игрите на ужасите основават напрежение
Според японския разработчик Capcom, който донесе мейнстрийма на ужасите със своята поредност Resident Evil, видеоигрите оферират едно нещо, което филмите и малкия екран не могат – интерактивност.
Казват, че играчът, който управлява, основава „ по-дълбоко равнище на потапяне “.
Филип Морин е съосновател на Red Barrels, дребното канадско студио зад поредицата Outlast, която постоянно се появява покрай върха на описите с „ най-страшните игри до момента “.
Той споделя, че игрите на ужасите нормално употребяват „ визията за изтощение “, с цел да засилят страха, ограничавайки качествата на играчите и не им давайки „ никакъв метод да отвърнат на удара “.
Филип споделя, че това ограничаване е разрешило на истинския екип на Red Barrels от единствено 10 души да бъде " образован " с дизайна си, избирайки аспект от първо лице, с цел да направи уплахите " по-ефективни ", само че да понижи работата, нужна за анимирането на основния воин. < /p>