Втори ден от визитата на европейския главен прокурор Лаура Кьовеши

...
Втори ден от визитата на европейския главен прокурор Лаура Кьовеши
Коментари Харесай

Втори ден от визитата на Лаура Кьовеши у нас

Втори ден от визитата на европейския основен прокурор Лаура Кьовеши в България. Стана ясно, че тя сама е инициирала визитата си, а задачата e страната ни да форсира процедурата по избиране на шестима нови делегирани прокурори, откакто Европейската прокуратура утвърди единствено четирима от десетте български номинации.

Визитата на Кьовеши в България се организира на фона на митингите пред Съдебната палата с искане за оставката на основния прокурор Иван Гешев. Още в първия ден тя се срещна с основния прокурор Иван Гешев и министъра на правораздаването Янаки Стоилов, а част от протестиращите посрещнаха с овации Кьовеши при идването й пеша за среща с правосъдния министър в Съдебната палата. 

По време на срещата правосъдният министър Янаки Стоилов посочи пред Кьовеши високите упования на българското общество за дейни и резултатни дейности на европейската прокуратура. Той изрази готовността на министерството за съдействие с Европейската прокуратура.

Кьовеши съобщи, че за ръководената от нея институция е доста значимо да отговори на високите упования и всички делегирани прокурори  да проработят навреме. Европейският основен прокурор акцентира, че с българското държавно обвиняване е подписано работно съглашение за назначение на 10 души и това не е въпрос, който предстои на полемика.

Малко по-късно Кьовеши се срещна и с основния прокурор на България Иван Гешев. Обвинител №1 у нас е изразил убеденост в вероятностите за сполучливо съдействие в полза на европейските жители сред Прокуратурата на Република България и Европейската прокуратура по противопоставяне на измамите със средства на Европейския съюз, злоупотребите с Данък добавена стойност, изпирането на пари, корупцията и проведената престъпност, оповестиха от прокуратурата.

Тази заран Лаура Кьовеши ще се види с четиримата делегирани прокурори, които ще работят тук по европейските следствия, а по обед ще се срещне с български медии. 
Източник: manager.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР