Втори ден близо 50 населени места са без вода след

...
Втори ден близо 50 населени места са без вода след
Коментари Харесай

Замърсените води на Марица: Има ли риск от екокатастрофа

Втори ден близо 50 обитаеми места са без вода след замърсяването в река Марица. Институциите през днешния ден признаха, че за замърсяването е нямало да се разбере, в случай че не се беше случил случаят със стадо крави, които се отровиха след водопой. Очакват се резултатите от химичния разбор.

Предстои да се откри с решителност източникът на замърсяване. Втори ден фермерът Стоян Господинов обикаля Марица в търсене на отговор по какъв начин след водопой губи стадото си.
Отровените крави: Водоснабдяването в близо 50 обитаеми места е спряно Днес се чака да излязат резултатите от пробите на река Марица
Предполагаем замърсител е канал, който води промишлени води от дружество за произвеждане на торове, което сега е в капитален ремонт. „ Първоначалните догатки са, че се касае за фосфорно-органично отравяне, което чакаме да бъде потвърдено с химичен разбор “, сподели доктор Стефка Здравкова, Областен шеф на Хасково.

Освен реката се изследват и помпените станции по поречието на Марица. До излизане на резултатите те са спрени, а без вода са 50 обитаема места в 5 общини. Според институциите мярката е превантивна.

„ Осигуряваме вода с водоноски. Предстои да проведем диалози с БЧК, с цел да забележим какви са наличностите на вода ", сподели министърът на опазването на здравето Костадин Ангелов. Той изясни, че няма заплаха за здравето и живота на хората.
29 крави са умрели минути, откакто са пили вода от канал на р. Марица до Димитровград Превантивно е спряна водата на 5 села, чиято помпена станция е наоколо до мястото на случая
„ Факт е, че от на никое място няма сигнали за умряла риба. Това ни води на мисълта, че тази централизация е била местна, единствено тук. Огромното количество вода в Марица е разредило тази централизация, която все още, съгласно мен, е изцяло безвредна “, посочи гл. комисар Николай Николов, шеф на Групово дело ПБЗН.

Институциите признават, че в случай че не е бил случаят с кравите е нямало да се разбере за замърсяването във водите. А фермерите, останали без стадо към момента не имат вяра, че оборът им е празен. Единствените животни, които са останали във фермата на семейство Господинови са кравата Пепа и двете кончета

„ Няма стадо, няма работа, няма ставане в 4 ч., няма прибиране в 18 ч., доене, няма към този момент Петьо, Иван, Галя, Ана “, сподели засегнатият Господин Стоянов. От Агенцията по храните дадоха обещание обезщетение за всяко изгубено животно по пазарни цени.
Източник: btvnovinite.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР