Всяка година в Европейския съюз не се изплащат полагащи се

...
Всяка година в Европейския съюз не се изплащат полагащи се
Коментари Харесай

Наказание за майчинство: Около 7.7 млн. жени в ЕС не са на пазара на труда

Всяка година в Европейския съюз не се изплащат полагащи се за труд най-малко 242 милиарда евро заради по този начин наречената загуба за неплатени грижи - загуба на приходи заради неналичието на споделени отговорности за грижите в семейството.

Загубата се поема основно от дамите, които правят по-голямата част от тази работа, без значение дали става дума за домашен отговорности, гледане на деца или грижи за възрастни родственици, написа EUobserver.

" Неплатената работа по полагане на грижи е главната причина дамите да остават отвън работната мощ ", разяснява Лийв Вербовен, шеф на Международната организация на труда (МОТ) в Брюксел, по време на полемика за тактиката на Европейски Съюз за тъждество сред половете.

Около 7.7 милиона дами в Европейски Съюз не вземат участие на пазара на труда заради отговорности, свързани с полагане на грижи. Проблемът визира единствено 450 хиляди мъже.

В Европа 80% от грижите за близки се поставят от другари, родственици и съседи и този труд не е заплатен. А там има капацитет за основаване на нови работни места.

МОТ пресмята, че неплатеният труд по полагане на грижи възлиза в международен мащаб на 16.4 милиарда часа всеки ден. Това се равнява на към два милиарда работни места на цялостен работен ден.

Независимо дали е заплатен или неплатен, вкъщи или в институции за грижи, секторът е мощно феминизиран.

" Всичко това оказва въздействие върху икономическата самостоятелност на дамите, способства за разликите в заплащането и пенсиите им и може да докара до нараснал риск от обществено изключване и беднотия ", счита евродепутатът Мария Уолш.

В допълнение към дефицита на служащи, възходящата потребност от грижи през идващите десетилетия и социално-демографските промени ще изострят един към този момент наболял проблем. Населението на Европа застарява, раждаемостта понижава и съгласно прогнозите на Европейската комисия броят на хората, нуждаещи се от дълготрайни грижи, ще нарасне от 30.8 милиона на 38.1 милиона до 2050 г.

Освен това изискванията на труд в бранша на платените грижи (около 12 милиона работници) са непривлекателни сега частично заради ниските и незадоволителни вложения.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР