Почти 30% от микропластмасите идват от силно пренебрегван източник
Всяка година милиарди транспортни средства по света изхвърлят към 6 милиона тона останки от гуми.
Тези дребни пластмасови частици, формирани от износването при обикновено шофиране, в последна сметка се натрупват в почвата, в реките и езерата и даже в нашата храна. Наскоро откриватели от Южен Китай откриха химични субстанции, произхождащи от гуми, в множеството проби от човешката урина.
Тези частици от гуми са забележителен, само че постоянно подценяван фактор за микропластмасовото замърсяване. В международен мащаб те съставляват 28% от микропластмасите, които попадат в околната среда.
Въпреки мащаба на казуса, частиците от гуми са останали „ под радара “. Те постоянно са поставяни в един кюп с другите микропластмаси и рядко са обсъждани като обособена категория замърсяване, само че техните неповторими характерности изискват друг метод.
Спешно е належащо да се класифицират частиците от гуми като неповторима категория замърсяване. По време на скорошно интернационално изследване стана ясно, че този метод ще даде подтик на по-целенасочени проучвания, които биха могли да послужат за основа на политики, особено създадени за понижаване на замърсяването от автомобилните гуми.
Той би оказал помощ и на елементарните хора да схванат по-добре мащаба на казуса и какво могат да създадат по въпроса.
В момента в Южна Корея се организират срещи на делегации за договаряне на първия световен контракт за замърсяване с пластмаси. Въпреки че това знаково съглашение е на път да прегледа доста аспекти на замърсяването с пластмаси, частиците от гуми съвсем не са включени в дневния ред.
Като се има поради забележителният им принос към микропластмасите, признаването на замърсяването с автомобилни гуми като необикновен проблем може да помогне за намирането на целенасочени решения и за повишение на публичната информираност. Именно това ни е належащо, с цел да се оправим с тази възходяща опасност за околната среда.
Стотици химически съставки
Частиците от автомобилните гуми нормално се създават от комплицирана примес от синтетични и естествени каучуци, както и от стотици химически добавки. Това значи, че последствията от замърсяването с гуми могат да бъдат непредвидени и далечни.
Така да вземем за пример цинковият оксид съставлява към 0,7% от тежестта на гумата. Въпреки че е от значително значение за повишение на издръжливостта на гумите, цинковият оксид е мощно отровен за рибите и другите водни организми и нарушава екосистемите, където също баха открити следи от него.
Друга нездравословна добавка е химикалът, прочут като 6PPD, който защищава гумите от напукване. При излагане на въздух и вода той се трансформира в 6PPD-хинон – съединяване, обвързвано с всеобщото измиране на риба в Съединени американски щати.
Тежките транспортни средства водят до по-голямо замърсяване
Знаем, че по-тежките транспортни средства, в това число електрическите автомобили (които имат доста тежки батерии), износват гумите си по-бързо и генерират повече частици микропластмаса.
Експертите от автомобилната промишленост Ник Молдън и Феликс Лийч настояват, че защото тежестта е от решаващо значение за въздействието на транспортното средство върху околната среда, производителите би трябвало да бъдат облагани с налози, учредени на тежестта, на правилото „ замърсителят заплаща “. Това би могло да насърчи проектирането на по-леки транспортни средства, като в същото време стимулира потребителите да създадат по-екологичен избор.
Все още има доста въпроси, които би трябвало да бъдат проучени. Така да вземем за пример към момента не знаем какъв брой надалеч се разпръскват тези частици от гумите и къде тъкмо се натрупват.
За да оценим цялостното им екологично влияние, се нуждаем от по-подробна информация за това кои добавки за гуми са най-токсични, по какъв начин се отразяват на околната среда и кои типове са най-застрашени (например някои типове сьомга са по-чувствителни към 6PPD-хинон от други).
В по-дългосрочен проект стандартизираните способи ще бъдат от решаващо значение за измерването на частиците в гумите и за основаването на ефикасни разпореждания.
Нуждаем се от световни ограничения и дейности
Регулаторните рамки, като да вземем за пример идния стандарт за излъчвания Евро 7 на Европейски Съюз (който е ориентиран към излъчванията от транспортните средства), обезпечават една доста добра насочна точка за надзор на излъчванията от автомобилните гуми. Необходими са обаче спомагателни ограничения.
Иновациите в структурата на гумите, като да вземем за пример екологичните други възможности на цинковия оксид и други материали като 6PPD, биха могли доста да понижат вредите за околната среда. Създаването на световна група от научни и политически специалисти, сходна на към този момент съществуващите за науката за климата (известна като IPCC) или биоразнообразието (IPBES), би могло да способства за по-нататъшното съгласуване на напъните в региона на научните проучвания и регулирането.
От решаващо значение е, че би трябвало да класифицираме частиците от гуми като обособена категория замърсяване. В съпоставяне с елементарната микропластмаса, частиците от гуми се държат по друг метод в околната среда, разпадат се на неповторими химични съединения и съставляват разнообразни токсикологични провокации.
Тъй като всяка година се създават повече от 2 милиарда гуми, които се инсталират на все по-тежки и по-многобройни коли, казусът ще ескалира. Екологичните вреди единствено ще се усилват, в случай че не осъзнаем и не се оправим с съответния проблем.
Мерки като данъчно облагане, учредено на тежестта, и екологични нововъведения в региона на гумите освен ще понижат замърсяването с автомобилни гуми, само че и ще проправят пътя към по-устойчиви транспортни системи. Въпросът не е дали можем да си позволим да действаме. Въпросът е дали можем да си позволим да не действаме.