Всичко знаем колко е важно да си лягаме всяка вечер

...
Всичко знаем колко е важно да си лягаме всяка вечер
Коментари Харесай

Будни след полунощ: Това има голям ефект върху мозъка и върху целия ни живот

Всичко знаем какъв брой е значимо да си лягаме всяка вечер едновременно и в най-хубавия случай това да се случва много преди среднощ, тъй като точно тогава получаваме най-качествения и пълностоен сън. Разбира се, има доста, чиито метод на живот или просто привички са в радикално противоречие с тази рекомендация и постоянно си лягат към и откакто стрелките са блъснали 12-я час.

Оказва се, че това има доста по-голям резултат върху мозъка, в сравнение с евентуално допускаме. А също по този начин може да има резултат и върху целия ни живот. Причината - мислим и действаме по друг метод, когато сме будни след среднощ, тъй като мозъкът ни просто не е основан да действа интензивно през това време.

Има не едно и две научни доказателства, че човешкият разум действа по друг метод, когато сме будни през нощта. Основната разлика е, че отрицателните мисли и страсти взимат превес, а рисковите хрумвания стават много по-привлекателни. Според откриватели, това се дължи на първо място на циркадните ритми на организма.

Съществува и теорията за  " Разум след среднощ ", съгласно която както тялото, по този начин и съзнанието ни следват избран натурален 24-часов цикъл на интензивност, който оказва въздействие върху страстите и държанието ни. И съгласно него в часовете след среднощ би трябвало да спим и да се зареждаме с нови сили за идващия ден. А в случай че вместо това сме будни, може да действаме като напълно друг човек.

Оказва се, че от чисто еволюционна позиция (например с цел да не бъдем нападнати от диво животно през нощта), човешкият мозъкът развива по-голяма сензитивност към отрицателните тласъци в часовете на нощта. А това ни прави по-склонни към рисково държание, променяйки системата за заплащане и мотивация.

Когато прибавим и загубата на сън към уравнението, не е мъчно да разберем за какво може да си е напряко рисковано да стоим будни до дребните часове. Различни проучвания потвърждават, че е много по-трудно да устоим на неразрешени вещества през нощта, изключително в случай че страдаме от податливост към зависимости. А недоспиването и възприятието за безизходица водят до доста повече случаи на самоубийство в интервала от среднощ до 6 часа сутринта, обяснява Science Alert, представен от lifestyle.bg. Учените считат, че по-различното функциониране на мозъка, в случай че сме будни през нощта, е обвързвано и с неврологични промени, само че са нужни още проучвания, с цел да се потвърди какво тъкмо са те. 

И по този начин без значение дали спи или е безсънен, мозъкът през въпросните шест часа от денонощието продължава значително да бъде тайнственост за науката.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР