Ултиматум: Всички домашни прасета във Варненско да влязат във фризера до утре!
Всички свине, отглеждани в задните дворове на частните стопани във Варна и региона би трябвало до на следващия ден да бъдат изколени и прибрани по фризерите, научи Varna24.bg . Спешните ограничения са във връзка пагубните размери на вихрещата се Африканска чума по свинете у нас и засягат освен Варна, само че и цялата страна.
Заповед за незабавното разфасоване на домашните свине е издадена на 29 юли от министъра на земеделието, храните и горите Десислава Танева, а със своя заповед, позована на тази от Министерство на земеделието и храните, регионалният шеф на Варна Стоян Пасев е уведомил всички кметове на общини да разпространят незабавно ултиматума до частните стопани в региона.
Новината заяви за медията ни началникът на БАБХ във Варна доктор Златина Димова. Тя разясни, че от на следващия ден потеглят взаимни инспекции на техни инспектори и полиция по частните дворове. Ако някъде бъде открито живо прасе, то ще бъде евтаназирано и загробено на място, тъй че стопаните му ще се разминат с пържолите. Освен това на притежателите ще бъде съставен акт за административно нарушаване, че не са спазили заповедта да изколят прасетата си в поставените периоди.
" Определя се 20-километрова санитарна зона към всички 62 регистрирани свинекомплекси в страната, в които няма африканска чума по свинете (АЧС) “. Това разгласи министър Десислава Танева на брифинг преди два дни след съвещание на Централната епизоотична комисия. Тя посочи, че в тези зони не би трябвало да има персонални стопанства и развъждане на домашни прасета без ограничения за биосигурност.
Земеделският министър заяви, че епизоотичната комисия е взела решение кланиците да бъдат под непрекъснато наблюдаване от ветеринарен доктор и военна полиция. Целта е да не се позволява кръвопролитие на нерегламентирани домашни прасета, които не са от обекти със съответното равнище на биосигурност. Тя добави, че у нас има 110 регистрирани кланици, от които 67 са за кръвопролитие на прасета.
Десислава Танева сподели още, че от края на предходната седмица има издадена заповед на министъра на околната среда и водите, съгласно която всички претенции за площадки за загробване на животни да бъдат съгласувани в оптимално къс период, с цел да няма закъснение. " Тази седмица всички задължени лица, би трябвало да дефинират площадки и в свинекомплексите, и в обитаемоте места “, изясни министър Танева.
Целият запас на страната е мобилизиран за справяне с Африканската чума по свинете (АЧС). Това разгласи вицепремиерът Томислав Дончев, който е ръководител на Централната епизоотична комисия към Министерски съвет. По думите му, казусът с заболяването не е проблем единствено на Министерство на земеделието, храните и горите и Българската организация по сигурност на храните. " Нито една мярка, каквато и да е, не е ефикасна без схващане от страната на обществото “, безапелационен бе той.
Министър Танева изясни, че все още няма ваксина за АЧС, само че компания работи за основаването й.
Десислава Танева напомни, че стопаните на всички регистрирани евтаназирани животни ще бъдат обезщетени от страната, според настоящата Наредба. След това страната ни предстои на рефинансиране на този разход от страна на Европейската комисия, който е в размер от 50% до 100%, а за България се чака компенсацията да бъде 75%.
Източник: varna24.bg
КОМЕНТАРИ




