10 начина да излезем бързо от лошото настроение
Всички изпадаме в неприятни настроения и, в последна сметка, излизаме от тях. Най-често не можем да се измъкнем от неприятното въодушевление по-бързо, тъй като не сме подготвени да осъзнаем и да се оправим с повода за него.
Недейте просто да чакате тъмният облак да се вдигне. Има стъпки, които можете да предприемете, с цел да подобрите настроението си, а първата е да разберете какво го предизвиква.
Eто 10 аргументи за неприятните настроения и какво можете да извършите, с цел да ги прогоните.
1. Вина. Дори и най-лекото възприятие на виновност може да има голямо въздействие върху настроението ни. Ако забравите нечий рожден ден, това може да ви накара да се почувствате зле, даже и да се извините (но сигурно, в случай че не го направите). Най-добрият метод за справяне с възприятията на виновност е да се опитате да компенсирате. Ако ви е зле поради пропуснатия рожден ден, отделете няколко минути, с цел да изпратите сладка и занимателна картичка за опрощение или дребен подарък. От другата страна ще оценят жеста, а вие ще се почувствате по-добре незабавно щом го извършите.
2. Малки отхвърляния. Отхвърлянето е извънредно постоянно срещана прочувствена контузия, изключително в ерата на обществените медии. Когато публикувате нещо значимо за вас във Фейсбук и никой не го „ хареса ”, това може да заболи. Въпреки това, защото не знаете събитията, е значимо да не приемате нещата персонално . Хората постоянно ревизират обществените медии в движение; до момента в който чакат асансьора, стоят на опашка пред лекарския кабинет; на светофара или на спирката, или по време на скучна работна среща. Ако някой непосредствен не е дал отговор, може да му изпратите да огледа това, което ви интересува в персонално известие, в случай че желаете да получите отговор. И в никакъв случай не забравяйте, че отношението, което хората демонстрират към текстовете и фотосите, които споделяте, не е отношение към вас , а към самите неща . Дори да възприемате тези неща като част от вас, вие сте доста повече.
3. Нерешени задания. Списъците с нерешени задания могат да заседнат в мозъка ни, носейки със себе си паника, която убива настроението ни. Но не е нужно да извършите всяка една от тях, с цел да се почувствате по-добре. Изследвания са открили, че даже да си изработите проект за справяне със дилемите е задоволително за унищожаване на психологичното напрежение и възстановяване на настроението. Решете по кое време ще се заемете със задачата, сложете увещание на телефона си или свършете дребна част от работата, и да гледайте по какъв начин настроението ви ще се усъвършенства.
4. Мрачни мисли. Много от нас зациклят с часове, като проиграват още веднъж и още веднъж неприятни подиуми, случили се преди дни, седмици или даже месеци. Когато разстройващият филм стартира да се прожектира в мозъка ви, използвайте техники за разпръскване, които ще понижат интензивността и честотата му. Проучванията демонстрират, че даже две минути разпръскване (колкото за една кръстословица, судоку или игра на Candy Crush) са достаъчни, с цел да се прекъсне тревожната мисъл и да се усъвършенства настроението ви.
5. Дни с ниско самочувствие. Подобно на пословичната обстановка с прическата, от време на време просто се разсънваме с отрицание към себе си, без забележима причина. Самочувствието ни най-често варира във времето, само че е значимо да предприемем нещо, когато е ниско. Направете нещо, което ще ви да ви накара да се харесвате повече. Потренирайте и освободете ендорфини; облечете нещо, в което се чувствате добре; планирайте нещо, което с неспокойствие очаквате да направите; или се обадете на някой , който в действителност ви прави оценка и ви кара да се чувствате добре поради това, което сте.
6. Страх от неуспех. Може да се притеснявате за идното съревнование, презентация или значим изпит с дни и даже седмици по-рано. За да се измъкнете от тази фиксация, се концентрирайте върху нещата, които са във ваш надзор . Засилете тренировките, създайте си поддръжка измежду сътрудниците си, като оценявате и поощряване на работата им (което ще ги направи по-склонни да поддържат вашите усилия), или си направете подбробен проект за учене, което ще понижи страха от неуспех и неприятните настроения, които вървят с него. И още веднъж, не забравяйте, че едно показване не дефинира вашата стойност.
7. Чувство на изолираност. Случва се по този начин да ни завърти животът, че да пренебрегнем прочувствените и обществени потребности, които имаме, и да започнам да се усещаме изолирани от хората към нас. За се справите с това възприятие, обадете се на някой непосредствен човек или си починете и поиграйте с домашния си любим. Изследвания са открили, че даже късите диалози с познати могат да подобрят настроението ни.
8. Дребни дразнители. Докато препускаме през натоварения делник, дребни дразнения като надписана сметка за телефон, негоден апарат или проблем с паркирането, се преувеличават неведнъж и убиват настроението ни. За да го възстановите, пробвайте да погледнете нещата в вероятност и да видите огромната картина. Незаменим инструмент в тази ситуация е следният къс въпрос: Ще си спомняте ли това след една година? Ако не, не си коства да се ядосвате. За да се балансират настроението още повече, се пробвайте да си припомните 5 значими неща, за които сте признателни: да вземем за пример, че децата ви са здрави, че имате другари, на които може да разчитате и така нататък
9. Глад. Нещо много явно, само че е изумително какъв брой постоянно не се сещаме за него. Гладът въздейства на настроението ни доста повече, в сравнение с нормално осъзнаваме. Ако не сте яли от известно време... просто хапнете нещо .
10. Изтощение. Това също попада в границите на очевидните-но-често-пренебрегвани неща. Децата не са единствените, които стават раздразнителни, когато са изтощени. Когато не получаваме задоволително сън, това доста се отразява върху мисленето и креативните ни качества, а най-много върху цялостното ни въодушевление. Ако можете, дремнете за 15 минути . Дори и късата сънливост може да бъде задоволителна, с цел да презаредите батериите и да освежите настроението си.
Източник: Psychology Today