Всеки шофьор, който се движи по пътищата, може да стане

...
Всеки шофьор, който се движи по пътищата, може да стане
Коментари Харесай

Най-важното е да не се правим на герои: Съветите, които може да спасят живот при катастрофа

Всеки водач, който се движи по пътищата, може да стане очевидец или участник в злополука. За страдание, постоянно вредите не са само материални, а има ранени, нуждаещи се от помощ. Бързата и вярна реакция може да предотврати злополучно развиване на случая и даже съдбовен край.

Но по какъв начин би трябвало да постъпим при тежко пътно произшествие? Какво би трябвало да сторим, с цел да спазим и човешкия си дълг, и Закона. Оперативният началник в Националния отряд за реакция при бедствия (НОРБ) - Пловдив Красимир Каракашев подсети на пловдивчани разпоредбите и даде насоки, които може да са витално значими в сходен ужасяващ момент.

  " Колеги зад кормилото, станете ли очевидци на ПТП, спрете. Вижте по какъв начин са хората в колите или отвън тях. М*йната му на времето, което ще загубите. Спрете и помогнете с каквото можете. Всеки от нас може да изпадне в сходна обстановка и тогава ще се радвате на всеки спрял и попитал " Как сте? ", написа Каракашев.

" По закон сме задължени да спрем и да предприемем дейности за оказване на помощ на потърпевшите по отношение на компетентността си! ", добавя той.

Каракашев напомня, че е нужно да спрем на безвредно място, да обезопасим периметъра и да се подаде сигнал на Единния незабавен телефонен номер - 112, като даваме името си, точната локация и се разказва случая, оповестява се и има ли ранени.

" Предприемаме дейности за вярна оценка на здравословното положение на потърпевшите и опцията за пораждане на различен случай, обвързван с към този момент зародилото ПТП (възникване на пожар или гърмеж на автомобила, проваляне или катурване на автомобила, огромна кръвозагуба от потърпевш човек, изпадане в клинична смърт) ", разказва последващите дейности Каракашев. Той добавя, че при опция би трябвало да се спре електриченството в машината и да се спре подаването на газ, в случай че машината е на такова гориво.

Въпреки че са нужни дейности, той категорично акцентира, че има неща, които не би трябвало да се вършат, като може да усложнят в допълнение обстановката.

" Най-важното е да не се вършим на воин! ", отбелязва Каракашев.

Вижте и цялата обява, споделена от Каракашев, оповестена без интервенция:

Действия на водачите, когато към тях е зародило пътнотранспортно произшествие.

Какво би трябвало да създадем:

По закон сме задължени да спрем и да предприемем дейности за оказване на помощ на потърпевшите по отношение на компетентността си!

1- Спираме на безвредно за нас място и оглеждаме местопроизшествието.

2- Обезопасяваме мястото на случая за да не пострадаме ние или други към нас.

3- Обаждаме се на тел. 112 и оповестяваме:

-Кой се обажда

-Откъде се обажда

-Какво се е случило

-Има ли потърпевши хора и какъв брой са на брой

-Има ли заплаха от в допълнение усложняване на ситуацията(Ако сме минали някакви курсове за избавителна активност, го съобщаваме) и по отношение на компетентността ни и спецификата на ПТП може да желаяме характерна техника или да не се изпраща избрана техника (например да не се изпраща или да се изпрати пожарна).

4 - Предприемаме дейности за вярна оценка на здравословното положение на потърпевшите и опцията за пораждане на различен случай, обвързван с към този момент зародилото ПТП (възникване на пожар или гърмеж на автомобила, проваляне или катурване на автомобила, огромна кръвозагуба от потърпевш човек, изпадане в клинична смърт).

5- Ако имаме опция, изключваме/прекъсваме електричеството в автомобила (отделяме минусовата клема на акумулатора).

6- Ако автомобилът е с газова уредба, при опция стопираме подаването на газ към мотора.

7- Изчакваме профилирани екипи.

Какво НЕ би трябвало да вършим:

Най-важното е да не се вършим на герои!

1- Ако потърпевшите са към момента в автомобила, виждаме дали са в схващане и очевидно дали нямат рана, която да води до остра кръвозагуба. Ако са в схващане и нямат такива рани, НЕ ГИ ВАДИМ от автомобила.

2- Ако автомобилът е на една страна или има затиснати хора, НЕ съдебна експертиза НАВИРАМЕ под автомобила да вадим хора.

Защо не вадим хора от автомобила, за които няма директна заплаха за живота:

Представете си, че изкараме индивида от автомобила и с тези си дейности доведем до утежняване на здравословното му положение или, недай си Боже, до гибел! Кой е отговорен? - ВИЕ!

Ако индивидът е жив, само че по стичане на събитията остане неработоспособен! Един юрист доста бързо ще стовари виновността върху вас. Вие сте отговорен той да е неработоспособен. Човекът доста бързо не помни, че може би сте избавили живота му. Да, само че той е неработоспособен към този момент. Виновните сте вие.

Когато пристигна доктор, той има документ, с цел да изкаже диагноза. И в случай че той каже да го извадите, е едно, в случай че вие без лекарска диагноза го извадите, е друго.

Освен това, с цел да се изкара човек от кола, са нужни най-малко трима.

Затова моят съвет е: не вадите човек от кола, претърпяла ПТП, ОСВЕН в следните случаи:-Човекът няма сърдечна или дихателна активност - клинична гибел (чрез CPR е допустимо да възстановим виталните показатели)

-Има рана с огромна кръвозагуба и неспособност за прекъсване на кръвотечението в позицията, в която е потърпевшият (голяма кръвозагуба за малко време води до смърт)

 -Има разлив на гориво и вероятността от пожар/взрив е огромна.

-Има възможност МПС да пропадне в бездна или да бъде затиснато от нещо.

Колеги зад кормилото, станете ли очевидци на ПТП, спрете. Вижте по какъв начин са хората в колите или отвън тях. Майната му на времето, което ще загубите. Спрете и помогнете с каквото можете. Всеки от нас може да изпадне в сходна обстановка и тогава ще се радвате на всеки спрял и попитал " Как сте ".

Снимката е илюстративна

 
Източник: glasnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР