Медицински сестри и акушерки са притеснени от намаления срок на обучение
Медицинските сестри и акушерките са обезпокоени от концепцията да се понижи срокът на образованието им от четири на три години. Това се показва в обща позиция на Българската асоциация на експертите по здравни грижи, на Българската асоциация на помощник-фармацевтите и на Българския съюз на лекарските асистенти и фелдшери. Поводът е състояло се преди дни взаимно съвещание с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и Управителния съвет на Съвета на ректорите, на което са разисквани предпочитаните за висшето обучение политики. Към значимите промени във висшето обучение, които не търпят отсрочване, членовете на Управителния съвет на Съвета на ректорите са показали смяната в продължителността на образованието за придобиване на образователно-квалификационната степен " бакалавър " за специалността " Медицинска сестра " и специалността " Акушерка " от четири образователни на три образователни години.
Сегашното образование на медицинските сестри и акушерките дава отговор изцяло на условията на Директива 55/2013 на Европейски Съюз и е едно от най-хубавите в Европа, където нашите медицински сестри и акушерки са високо оценени, се добавя в позицията на асоциациите. Според тях по-краткият курс на образование на медицинските сестри няма да обезпечи по-бързо справяне с кадровата рецесия. Наивно е да се има вяра, че ще има повече искащи да учат за медицински сестри при тригодишен курс на образование. И в този момент четвъртата година на образованието е държавен стаж и студентите работят в лечебните заведения, се прибавя в позицията.
Критично пониженият брой на медицински сестри в лечебните заведения породи порочните практики на техните места да бъдат назначавани лица без нужната подготовка, което слага в риск пациентите.
Провокирани от недалновидните политики, наложени в годините обратно, неналичието на стандарти за работа, неналичието на задоволително експерти по здравни грижи, несъразмерната натовареност на работното място, недостойното възнаграждение и продължаващото разгръщане на броя на лечебните заведения, в които няма кой да работи, от съсловието изрично декларират, че всички промени в образованието, квалификацията и професионалните действия на експертите по здравни грижи не може да се реализират без авансово разискване с тях. Ако за следващ път се наложат управнически решения без да бъдат съгласувани със съсловието, от асоциациите декларират в позицията си подготвеност за всеобщи митинги.
Позицията е изпратена до президента, до премиера, до ръководителя на Народното събрание, до министрите на опазването на здравето и на образованието, до ректорите на медицинските университети, до синдикатите и други
FaceBookTwitterPinterest
![](/img/banner.png)
![Промоции](/data/promomall.png?5)