Кое време от деня е най-подходящо за дрямка?
Всеки от нас се е сблъсквал със унесеност денем. В такива моменти работоспособността е понижена, вниманието е разсеяно и вие желаете да си починете. Но по кое време е най-подходящото време да подремнете, с цел да не се чувствате още по-уморени и изнервени? Едно скорошно изследване разкри идеалното време за следобедна сънливост. Оказа се, че има интервал, в който организмът най-добре приема късата отмора, което ви разрешава да се възстановите без отрицателни последствия. Продължителността на съня обаче също играе значима роля.

Оптимално време и дълготрайност на съня
Проучване, извършено от екипа на Talker Research, откри, че оптималното време за следобедна сънливост е 1:42 ч. денем. А оптималната дълготрайност на съня е 51 минути. Тази дълготрайност обаче не е подобаваща за всички хора. Поради това специалистите предлагат ограничение на дневния сън до 20 минути. Това е задоволително, с цел да се възстановите, и в това време да избегнете дълбоките етапи на съня, след които събуждането е по-трудно. Ето за какво доста хора се усещат унищожени след прекомерно дългата дневна сънливост.
Ако дневният сън продължи повече от 1 час и 26 минути, човек може да не се почувства безсънен, а в противен случай – изтощен и объркан, както оповестява Study Finds. Това положение се изяснява с обстоятелството, че организмът минава в по-дълбоки етапи на съня. А в случай че сънят се удължи до 2 часа или повече, това към този момент е една пълноценна отмора, която може да докара до проблеми със заспиването през нощта.

Важно е също по този начин да се вземат поради самостоятелните особености. За някои хора е подобаваща 30-минутна отмора, а за други – 40 минути. И в двата случая обаче дрямката за повече от един час рядко е потребна.
Кое е по-добре: тишината или фоновият звук?
Много специалисти поучават да се спи в цялостна тишина, само че изследването сподели, че другите хора избират друг звуков декор. Така да вземем за пример 44% от хората обичат да заспиват с фонов звук, 47% пускат тв приемника по време на сън, а други 7% употребяват генератор на бял звук.
Експертите предлагат хладна, тиха и тъмна стая за сън денем. Да напомним, че светлината мощно въздейства на съня и това би трябвало да се вземе под внимание. Но цялостната тишина може да бъде неприятна. Експертите обаче не предлагат да заспивате под тв приемника. По-добре е да изберете бял звук или релаксираща музика.

Действително тв приемникът може да попречи на дълбоката релаксация, изключително в случай че силата на звука му се трансформира или в ефира се излъчва динамично наличие. Това значи, че за пълноценна отмора звукът би трябвало да е еднообразен, да вземем за пример като звука на дъжда.
Къде е най-подходящото място за сънливост?
Когато се появи предпочитание за сън, множеството хора отиват да си легнат, само че не всички съблюдават това предписание. Само 53% от хората в изследването избират да подремнат в леглото. Други 38 % избират да спят на дивана.
Експертите считат, че най-хубавото решение е легло с добра опора за гърба. Ако обаче не можете да легнете в спалнята, късата отмора на дивана също може да бъде потребна.
Важно е да се запомни, че позата по време на сън въздейства върху качеството на почивката. Ако човек заеме неуместна позиция, до момента в който дреме, може да се разсъни с главоболие или болки във врата, вместо да е жизнен.

Дневният сън и триумфът – има ли някаква връзка?
Проучването откри любопитна връзка сред навика за сънливост денем и обществената интензивност. Почти половината от интервюираните, а точно 48% от хората, които постоянно подремват денем, имат претрупан обществен живот. Сред тези, които не подремват денем, процентът е 34%.
Интересно е, че дрямката денем е обвързвана и с удовлетвореността от персоналния живот. 50% от хората, които спят денем, са удовлетворени от взаимоотношенията си. Сред тези, които не спят денем, това число е по-малко – 39%. Освен това тези, които постоянно почиват денем, по-често смятат себе си за сполучливи.
Проучването също по този начин откри, че 39% от хората, които подремват, се усещат по-продуктивни, до момента в който единствено 32% от тези, които не подремват денем, са по-продуктивни. Но най-важното е, че 55% от интервюираните оповестяват, че се усещат по-добре, т.е. по-отпочинали, след следобедната сънливост.

Защо е добре да се спи денем
Изследователите настояват, че 1:42 ч. денем не е инцидентно време. Един от главните фактори, влияещи върху успеваемостта на дневния сън, е времето от денонощието. Работата е там, че късната следобедна сънливост може да наруши нощния режим на съня. Това значи, че в случай че подремнете след 15:00 ч., може да получите бодърствуване или мъчно заспиване през нощта.
Трудно е да се заспи по-рано денем, защото умората и желанието за сънливост стартират да се натрупват едвам след обяд. Разбира се, при изискване че сте се наспали добре през нощта. Изследователите обаче са открили, че на доста хора им се постанова да спят денем, защото страдат от недоспиване. По тази причина те се усещат отпочинали едвам след следобедната сънливост през първата половина на седмицата. Очевидно късата отмора не им е задоволителна, с цел да компенсират изцяло насъбраната отмалялост и недоспиването. Да напомним, че това е рисково положение, което усилва риска от гибел със 70%. Въпреки това по този метод е допустимо да се избавите от последствията от недоспиването.
Като цяло дневният сън е мощно средство за възобновяване, само че единствено в случай че изберете вярното време и дълготрайност. Като следвате горните рекомендации, можете да подобрите концентрацията си, да увеличите равнищата на сила и даже да укрепите обществените си връзки.

