Всеизвестна е ролята на пчелите в хранителната верига като опрашители.

...
Всеизвестна е ролята на пчелите в хранителната верига като опрашители.
Коментари Харесай

Все пак могат ли две пчели да отворят бутилка безалкохолно?

Всеизвестна е ролята на пчелите в хранителната верига като опрашители. И като производители на най-здравословната храна на планетата. Но дали знаем всичко за другите им гении, в това число математически качества, различаване на лица и даже потребление на принадлежности?
Видео от 2021 година, в началото оповестено в Twitter, интензивно обикаля международните мрежи и демонстрира две пчели, които развиват и бутат оранжевата капачка на бутилка Фанта, с цел да доближат захарната течност вътре. (Списание Осем ви сподели това видео). Учените дълго спориха дали това е монтаж или пчелите в действителност са работили в екип, с цел да изпълнят задачата. Имат ли задоволително мозък те, с цел да извършат сходна комплицирана интервенция? Вчера сайтът sciencealert.com още веднъж повдигна въпроса. 
Според ViralHog, притежателят на правата за видеото, придобил фрагментите, моментът е бил уловен в Сао Пауло, Бразилия от служащ в обедната му отмора. „ Взех си газирана напитка от клиент, само че по-късно пчелите я откраднаха ", написа индивидът в надписа на видеото.
Пчелите са с прекомерно дребна телесна маса, с цел да се ръководят мощни мозъчните кафези, тъй че, естествено, мозъците им са доста по-малки. Сложността на връзките сред невроните обаче, може да бъде по-важна за когнитивното им показване. През 1962 година, десетилетие преди да завоюва Нобеловата премия за проучване на общуването на пчелите, Карл декор Фриш разгласи, че земните пчели са с прекомерно дребен мозък, с цел да мислят, отдавайки гениалната им природа напълно на стоманен инстинкт.
Оттогава въпросът какви са качествата на пчелния мозък е неведнъж тестван. Въпреки че имат крайник с размера на тревно семе, почти 0,0002 % от човешкия, пчелите се оказват изненадващо интелигентни в последните проучвания. Тези инсекти освен могат да се учат едно от друго и да употребяват принадлежности, само че могат да броят и да извършват съществени математически уравнения.
Въпросът е по какъв начин един дребен калкулатор с размер на семка би трансформирал уменията си за решение на проблеми в нещо толкоз комплицирано като премахването на капачка от бутилка? Фон Фриш признава, че пчелите могат да „ правят удивителни интелектуални подвизи ", само че е уверен, че го вършат единствено посредством инстинкт, като се провалят, „ когато ненадейно се сблъскат с непознати задания ".
Какво се случва на видеото? Възможно е този път пчелите просто да са имали шанс, откривайки сладка премия, която ги е предиздвикала да работят „ на сляпо " против лека опозиция. От друга страна, природата постоянно може да ни изненада. В компактния пчелен мозък да вземем за пример една нервна клетка може от време на време да се свърже с до 100 000 други кафези.
В изследване от 2017 година земните пчели са били подготвени да търкалят топчица и да я вкарат в дребна врата. За да отбележат гол, след който следвала премия, медоносните инсекти трябвало да копират придвижванията на другите и да се учат от грешките си. Това им се отдало с изумителна лекост.
„ Подобно „ потребление на принадлежности " едно време се приписваше единствено на хората, по-късно и на приматите, на морските бозайници, а по-късно и на птиците “, пишат откривателите през 2017 година „ Сега ние осъзнаваме, че доста типове имат способността да си показват по какъв начин избран обект може да бъде употребен за реализиране на цел. "
Дори с дребната си мрежа от неврони, пчелите може би са способни на доста повече, в сравнение с в миналото сме считали. 
Всичко за пчелите прочетете в брой 06/2021 година на Списание 8
Източник: spisanie8.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР