Все повече се увеличава търсенето на животни-компаньони и домашни любимци

...
Все повече се увеличава търсенето на животни-компаньони и домашни любимци
Коментари Харесай

Близо 2,4 млн. кучета се търгуват всяка година в европейските сайтове

Все повече се усилва търсенето на животни-компаньони и домашни любимци през последните години. Приблизително 2,4 милиона кучета се търгуват всяка година в европейските уеб сайтове за разгласи. Една от аргументите за възходящия интерес е Коронавирус действителността, която промени ритъма ни на живот и затварянето вкъщи докара до повишение на търсенето на домашни любимци. Обявите за кучета в 3 от най-големите уеб сайтове за разгласи в България са над 5000 единствено за 2021 година, сигнализират от Организацията за отбрана на животните " Четири лапи ". Те регистрират, че постоянно получават сигнали от очевидци или купувачи, станали жертви на противозаконната търговия с кучета. Фондацията показва пред медиите и всеобщата аудитория обстоен доклад-проучване по тематиката, който е наличен на уеб страницата им под заглавието.

За да ревизира размера на противозаконната търговия, проблемите при продажба на кучета и до каква степен развъдените и предлагани животни дават отговор на българското законодателство, " Четири лапи " инициира лична инспекция в 3 от най-популярните уеб сайтове за разгласи у нас. Проучването сподели всеобщо противоречие със законовите условия. Проверките са осъществени по метода " скришен клиент ". Бяха извършени телефонни диалози и срещи на място с продавачи, пуснали разгласи в уеб страниците. В интервала сред май и юни 2021 година, по подбрани на инцидентен принцип разгласи в уеб сайтове, от 15 обитаеми места и 19 разнообразни продавачи, бяха осъществени 34 позвънявания, от които при 24 бе осъществена и среща за оглед на продаваното кученце.
 Снимка 564473
Източник:

При 24 осъществени срещи за оглед и евентуална продажба на куче единствено 2 са се осъществили в регистриран разплодник. При болшинството от инспекциите (19 от 24) няма доказателство за регистрация на кучето, а при 21 от тях е оповестено , че кучетата нямат микрочип. Липсата на паспорт и микрочип значат, че няма да има опция за следене на продавача и произхода на кучето при потребност. При близо 1/3 от всички инспекции е оповестено, че кучетата нямат сложени всички нужни ваксини. 
 Проследим ли е трафикът с кучета?
Проследим ли е трафикът с кучета?

Кой се занимава с следствие на трафика на кучета и животни?

Установената липса на всевъзможен надзор е притеснителна, тъй като това значи и липса на всевъзможни гаранции, че се съблюдават регламентите за изискванията на развъждане на продаваните кучета, а не на последно място - и за тяхното здравословно положение. В множеството случаи кучетата биват отделяни от майките си прекомерно рано, което крие извънреден риск за тяхното развиване и здравословно положение. 

" Данните, които " Четири лапи " събра са, меко казано, мотив за терзание. Условията, при които се отглеждат или транспортират кучетата от обявите, слагат въпроса за хуманното отношение към животните в България. Това безспорно би трябвало да възбуди дебата по всички мъчителни проблеми, свързани с отношението към животните. Имаме случай на превозване на кучетата по единично или по няколко в кашон в багажника на автомобил в летните дни; развъждане на 7-8 кучета, измежду които е оповестено, че има и бременна женска, в кафези в изоставена сграда, очевидно в доста неприятно положение. И това не е всичко. Открихме  най-малко 20 кучета от разнообразни породи, които се отглеждат по няколко в кашони в коридора на апартамент в неприятно положение, както и три кученца, отделени прекомерно рано от майка си, държани от продавача на мрачно в банята на апартамент. Това е неприемливо! ", споделя координатор " Програми на Четири лапи-България " Марина Атанасова.
 Източна Европа – огнище на трафика на кучета
Източна Европа – огнище на трафика на кучета

Има и случаи, в които документите са същински, само че са издадени неточно

От " Четири лапи " приканват всеки, който е попаднал на случай на противозаконна търговия с кучета, да подаде сигнал в Българската организация по сигурност на храните. З а следващ път организацията обръща внимание от нуждата да се въдворят масови ограничения, които да включват както допълнение към законодателството, по този начин и доста по-засилен надзор върху развъдниците. Важно е:

- Всеки, който развъжда и продава кучета, да бъде регистриран като развъдчик още от първото отглеждано/продадено/подарено животно и да има регистрационен номер. 

- Само регистрирани и микрочипирани домашни любимци да могат да се популяризират и продават онлайн от техния регистриран и затова - проследяем притежател.

- Трябва да се ускори контролът над превоза на животни и глобите за лицата, продаващи кучета на нерегламентирани за това места.   

- Да се  работи върху възстановяване на прозрачността и информираността на евентуалните консуматори за рисковете на противозаконната търговия и съществуване на елементарно налични описи на записаните развъдници, в това число с информация за тях. 

- Необходимо е да се вършат всеобщи инспекции и да се ползват съответните наказания както към всички нерегистрирани обекти, по този начин и към тези, които са регистрирани, само че не се придържат към законодателството.

На доста места по света пораства и положителната процедура домашните любимци да се осиновяват, вместо да се купуват. " Четири лапи " стои зад идеята " Осинови, не купувай " в блян това да се трансформира в наклонност и за България. От организацията молят притежателите на домашни любимци да бъдат виновни стопани, да не подаряват животно за подарък, без да са сигурни, че за него ще бъде подсигурена съответна грижа, да не се пробват да развъждат животни в домашни условия, тъй като това освен опонира на закона, само че е и рисково за здравето на техния опашат другар.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР