Все повече са работодателите, които заплащат на служителите си допълнение

...
Все повече са работодателите, които заплащат на служителите си допълнение
Коментари Харесай

Има определени условия, за да получаваме допълнителния клас прослужено време към заплатата

Все повече са работодателите, които заплащат на чиновниците си допълнение към заплатата под формата на % за добит трудов стаж и професионален опит. Понятието е по-известно като " клас прослужено време “ и варира от 0,6% до 1%. Според Кодекса на труда има няколко съществени положения, при които имаме право на тези спомагателни средства. Процентите се натрупат при положение, че целия ви професионален опит е в една сфера. Пример-25 години работа като заварчик. Ако, в този интервал сте работили 2 години като таксиметров водач или в областта на търговията – този стаж ще бъде изваден.

Справка на Blagoevgrad24.bg в КТ демонстрира:

За добит трудов стаж и професионален опит на служащите и чиновниците се заплаща в допълнение месечно заплащане в % върху главната работна заплата, избрана с самостоятелния трудов контракт.

За добит трудов стаж и професионален опит се зачита стажът, приет по реда на Кодекса на труда за времето, през което служащият или служителят е работил и продължава да работи в предприятието, в това число на разнообразни работни места и длъжности.

В случаите по член 123 и 123а от Кодекса на труда при определянето на спомагателното заплащане по алинея 1 се зачита и времето, през което служащият или служителят е работил в предприятието преди смяната на работодателя.

(Изм. - Дъждовни води, бр. 11 от 2008 г.) При установяване размера на спомагателното трудово заплащане за добит трудов стаж и професионален опит работодателят регистрира и:

1. трудовия стаж на служащия или служителя, добит в друго дружество по смисъла на § 1, т. 2 от спомагателните разпореждания на Кодекса на труда на същата, сходна или със същия темперамент работа, служба или специалност

2. (изм. - Дъждовни води, бр. 10 от 2009 година, изм. - Дъждовни води, бр. 67 от 2009 г.) времето, през което без трудово правно отношение лицата са упражнявали трудова активност и/или специалност, която е същата или сходна с работата по подписания трудов контракт, и са били наложително обезпечени за общо заболяване и майчинство, неработоспособност заради общо заболяване, напреднала възраст и гибел, трудова акцидент и професионална болест и безработица или за неработоспособност заради общо заболяване, напреднала възраст и гибел, общо заболяване и майчинство;

3. трудовия стаж, добит в друга страна членка, на същата, сходна или със същия темперамент работа, служба или специалност от служащи или чиновници, които са български жители или жители на някоя от страните членки, както и членовете на техните фамилии, и зачетен като подобен според законодателството на съответните държави;

4. (изм. - Дъждовни води, бр. 10 от 2009 година, изм. - Дъждовни води, бр. 67 от 2009 г.) времето, през което без трудово правно отношение българските жители или жителите на страна членка, както и членовете на техните фамилии са упражнявали трудова активност и/или специалност на територията на страните членки, която е същата или сходна с работата по подписания трудов контракт в Република България, и са били наложително обезпечени за общо заболяване и майчинство, неработоспособност заради общо заболяване, напреднала възраст и гибел, трудова акцидент и професионална болест и безработица или за неработоспособност заради общо заболяване, напреднала възраст и гибел, общо заболяване и майчинство, според законодателството на съответните страни.

Отношението на синдикалните и работодателските организации към това заплащане е значително друго, тъй като са разнообразни техните ползи. Работодателските организации от години наред упорстват това заплащане да се отстрани и да се освободят от задължението да го изплащат. Неговото унищожаване ще понижи техните разноски по издръжката на производството и ще усили приходите им от реализираната активност. Това е разбираемо. Но е и разбираемо, че неговото унищожаване ще накърни ползите на служащите, защитавани от синдикалните организации, които ги съставляват. Те отстояват изрично неговото опазване, тъй като, въпреки и в дребни стойности, годишно се усилва размерът на тяхното трудово заплащане, от което обезпечават своята и на членовете на фамилиите си прехрана.

В последно време представителите на работодателите акцентираха едно ново основание в поддръжка на настояването им за унищожаване на възнаграждението за трудов стаж. Те виждат в това възнаграждение дискриминация спрямо по-младите служащи, тъй като, съгласно тях, за еднакъв труд те получават по-ниско заплащане за трудов стаж и професионален опит от по-възрастните служащи, тъй като последните получават по-високо заплащане за трудов стаж. 

Справка в документите на Министерския съвет демонстрира, че: 

Допълнително заплащане за добит трудов стаж и професионален опит – нарастването е с най-малък размер от 0.6 % от главната работна заплата, като по-висок размер може да се уговаря в трудовия контракт или да се дефинира от работодателя във " Вътрешните правила на работната заплата “.

Даваме прегледен образец като започваме от 2017 година:

При 10 години трудов стаж и професионален опит на служащ с съществена месечна заплата 600 лева през 2017 година той получава съществена месечна заплата 636 лева, в която се включва и неговото досегашно в допълнение заплащане от 36 лева

Но ситуацията се променя оттук нататък – за в бъдеще.

През 2018 година, когато същият служащ или чиновник към този момент има 11 години добит трудов стаж и професионален опит с 6,6 на 100 в допълнение заплащане за трудов стаж и професионален опит, той получава месечно заплащане 639,60 лева (600 лева съществена месечна заплата плюс 39,60 лева заплащане за трудов стаж и професионален опит), а съгласно предлагането на работодателските организации – 636 лева

През 2019 година, когато същият служащ е с 12 години добит трудов стаж и професионален опит, той ще получава месечно 643,20 лева трудово заплащане (600 лева съществена заплата плюс 43,20 лева от спомагателното трудово заплащане, чийто % към този момент е повишен от 6,6 на 100 на 7,2 на 100 върху главната заплата. През 2020 година, когато служащият към този момент е натрупал 13 години трудов стаж и професионален опит, ще му бъде начислено в допълнение заплащане – 7,8 на 100 върху главната заплата от 600 лева, то ще бъде 46,80 лева, или общо 646,80 лева

И нещо, което постоянно може да ни бъде е потребно е:

Калкулатор: Фиш за работна заплата бруто-нето

Изчислява каква е чистата сума за приемане от служителя по трудов контракт, след приспадане на всички налози и осигуровки. Генерира обстоен фиш за заплата.

https://kik-info.com/trz/zaplata-bruto.php
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР