Все повече млади и добре образовани хора от Турция мечтаят

...
Все повече млади и добре образовани хора от Турция мечтаят
Коментари Харесай

Квалифицирани, но нежелани на трудовия пазар: тегобите на много млади турци в Германия


Все повече млади и добре образовани хора от Турция мечтаят да се открият в Германия. Привличат ги човешките свободи и високото възнаграждение на труда. Но пътят към немския трудов пазар е посипан с доста трудности.

На доста образовани млади имигранти им се постанова да работят като разносвачи

Германия от години е желана дестинация за турците, които вземат решение да емигрират. За разлика от първата генерация имигранти в Германия, през днешния ден турците, които избират да се заселят във Федералната република, са най-вече млади и добре образовани. Сред тях има доста учени, актьори, публицисти, студенти и лекари.

В конкуренция с времето

Рядко в Германия е имало толкоз претенденти за леговище от Турция, колкото в този момент. През 2015-а, една година преди, те са били 1700. През 2019 година техният брой е повишен до 11 хиляди. Много мъже и дами от Турция се пробват да си намерят работа и откакто завършат образованието си в Германия. Но макар положителното си обучение и квалификации, не всички съумяват.
Редакцията предлага
Дъждовни води беседва с младежи от Турция, които в този момент живеят в Берлин. Сред тях е Айсегюл Тезджан, която идва в Берлин, откакто приключва публицистика, с цел да получи магистърска степен. “След дипломирането си имах 18 месеца, с цел да си намеря нова работа “. В противоположен случай разрешението за престояване в Германия изтича. “Наистина се уплаших ”, спомня си Тезджан. “Кандидатствах на доста места, само че по този начин и не получих отговор ”. Накрая тя си намира работа в колцентър с турски език. Смята да остане там единствено краткотрайно – до момента в който сбъдне фантазията си да работи като журналистка. Но “езиковите курсове и образованията, които трябваше да завърша, с цел да си намеря работа, нямаха край ”. Заради фамилията ѝ също не може да я подкрепя финансово.

Високообразовани разносвачи на кафе и храна

Джеян Аслан е приключила две магистратури - по обществени науки и по интернационалните връзки. Има и шестгодишен опит като управител в Турция. “Дипломите и опитът ми не костваха нищо тук ”, споделя тя. Затова след голям брой кандидатури стартира да работи на най-ниско равнище. “Сред дилемите ми бяха носенето на кафе и повдигането на телефона. А бях по-добре образована от хората, с които работех ”, спомня си тя. Едва след време и с помощта на упоритостта ѝ Аслан е нараснала.

Дениз (името е променено от редакцията) работи в Истанбул като теоретичен помощник в известния университет Билги, преди да реши да замине за Берлин. Заради пандемията обаче среща съществени усложнения с намирането на работа в сферата, в която е дипломиран - културата. Затова, сходно на доста други мигранти, стартира да работи като снабдител на храна. " Заради тежките условия на труд и неприятното отношение от време на време се усещах ненужен ", споделя той.

Надежди, свързани с нов закон в Германия

Зейнеп (името е променено от редакцията) идва в Берлин, с цел да прави магистратура по социология. Днес тя за компания, която отстранява нежеланото наличие от обществените мрежи на Facebook.

Джеян Аслан: да вариш кафе с две дипломи за висше обучение

Зейнеп признава, че е била жертва на тормоз, само че не е желала да заплаши удължаването на контракта си и надлежно разрешението за престой в Германия. Тя зависи от компанията, с цел да получи виза по съглашението за асоцииране от 1963 година, подписано сред тогавашната Европейска икономическа общественост и Турция, по което и до през днешния ден се уреждат разрешенията за престояване, свързани с работата.

Много имигранти разпореждат очакванията си на новия закон за банкет на квалифицирани служащи, влезнал в действие предходната година. Дори след една година обаче не е реализиран никакъв действителен прогрес в. На мнозина към момента им е мъчно да се открият на немския пазар на труда – макар положителната си подготовка.

“Имах възприятието, че цялото време, което съм вложила в образованието си, е било на вятъра “, споделя Зейнеп. “Навсякъде има висококвалифицирани имигранти от Турция, които са в същата обстановка. Загрижеността по отношение на удължаването на разрешителните ни за престояване не ни оставя никаква независимост на деяние ”, споделя още тя.

Източник: dw.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР