Учени: Пакетчетата за чай освобождават милиони частици микропластмаса, които навлизат в клетките на червата
Испански учени описаха в детайли по какъв начин полимерните пакетчета за чай освобождават милиони нано- и микрочастици пластмаса, до момента в който се запарват, оповестява " Медикъл експрес ".
Изследването демонстрира за първи път способността на тези частици да се всмукват от човешките чревни кафези и по този метод да доближат до кръвния поток и да се разпространят в целия организъм.
Замърсяването с пластмасови боклуци е главно предизвикателство за околната среда с възходящи последствия за благосъстоянието и здравето на бъдещите генерации. Опаковките за храни са главен източник на замърсяване с микро- и нанопластмаси (MNPLs), а вдишването и поглъщането им са главният метод, по който хората се излагат на тях.
Проучване на Групата по мутагенеза към Катедрата по генетика и микробиология на Автономния университет в Барселона характеризира микро- и нанопластмаси, получени от няколко типа налични в комерсиалната мрежа пакетчета чай. Статията е оповестена в списание Chemosphere.
Изследователите са забелязали, че когато тези пакетчета чай се употребяват за подготвяне на инфузия, се отделят големи количества частици с наноразмери и нановлакнести структури, които са значим източник на излагане на микро- и нанопластмаси.
Използваните за проучването чаени торбички са направени от полимери найлон-6, полипропилен и целулоза. Изследването демонстрира, че при запарването на чай полипропиленът отделя почти 1,2 милиарда частици на милилитър със междинен размер 136,7 нанометра. Целулозата отделя към 135 милиона частици на милилитър със междинен размер 244 нанометра, а найлон-6 отделя 8,18 милиона частици на милилитър със междинен размер 138,4 нанометра.
За характеризиране на другите типове частици в инфузията са употребявани набор от модерни аналитични техники, като сканираща електронна микроскопия, трансмисионна електронна микроскопия, инфрачервена спектроскопия, динамично разпръскване на светлината, лазерна доплерова велосиметрия и разбор на следенето на наночастиците.
„ Успяхме новаторско да характеризираме тези замърсители с набор от най-съвременни техники, което е доста значим инструмент за прогрес в изследванията на вероятното им влияние върху човешкото здраве ”, сподели Алба Гарсия от екипа, представена от Българска телеграфна агенция.
Частиците са оцветени и за първи път на разнообразни типове човешки чревни кафези са изложени на тях, с цел да бъде оценено тяхното взаимоотношение и вероятната клетъчна абсобция. Експериментите за биологично взаимоотношение демонстрират, че чревните кафези от лигавицата са поели най-вече микро- и нанопластмаси, като частиците са навлезли даже в клетъчното ядро, където се намира генетичният материал.
Резултатът допуска основна роля на чревната слуз в поглъщането на тези замърсяващи частици и акцентира нуждата от по-нататъшни проучвания на резултатите, които хроничното излагане може да има върху човешкото здраве.